www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Pot !


Guest MarioTm
 Share

Recommended Posts

Guest MarioTm

astazi am luat o mufa jack cu intrare mica pentru pc si cu iesire jack mare pentru chitara electrica . merge tot ok adica fara programe de efecte dar cand ii sa folosesc guitar rig nimica . am facut tot cum s-a spus in tutorial dar nimica .... poate cineva sa ma ajute care este din Timisoara ? oare o fi din cauza programului sau ?

Edited by MarioTm
Link to comment
Share on other sites

Ar merge pentru început ºi fãrã preamplificator ( cred cã preamplificator ai vrut sã spui, nu procesor, nu ? Procesorul are preamp oricum, de fapt... ), doar cã va aveau un uºor zgomot de fond, pe care tre' sã-l atenueze din "Noise Gate".

Precis nu se descurcã la setãrile ASIO- intrãri/ieºiri...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dacã faci ce scrie aici nu are de ce sã nu-ți meargã. Nu uita sã lași deschise cãile audio (fãrã playere audio/video, YouTube etc. la deschiderea Guitar Rig-ului).

Link to comment
Share on other sites

Guest MarioTm

normal chiatara ar trebuie bagata in Line mie mi se aude chitara daca o bag in line dar cand intru in guitar rig nu se aude. o bag mufa in aia de la microfon mi se aude slab in boxe dar cand intru in guitar rig se aude ok dar am asa un zgomot de fond urat si nu stiu cum sa scap de el . am vazut ca sunt efecte faine pe guitar rig 3 dar toate se aud urat si neclar de ce ?

Link to comment
Share on other sites

normal chiatara ar trebuie bagata in Line mie mi se aude chitara daca o bag in line dar cand intru in guitar rig nu se aude. o bag mufa in aia de la microfon mi se aude slab in boxe dar cand intru in guitar rig se aude ok dar am asa un zgomot de fond urat si nu stiu cum sa scap de el . am vazut ca sunt efecte faine pe guitar rig 3 dar toate se aud urat si neclar de ce ?

 

Mãh, fratele miresei... Þi-am scris PM asearã ºi-ți zâsãi sã pui 2 snapshot-uri. Da' tu nu : "Batman ! Batman ! " ( glumesc mãi Mario, da' eºti o figurã...). E un "Noise Gate" pe-acolo.... Ce versiune ai ? Pune snap-urile !

Link to comment
Share on other sites

OK ! Eu am am Rig 4.

Hotărăşte-te la intrarea Line In pentru intrarea chitării.

Întâi mergi la File - Audio & MIDI setings - Routing şi setezi intrările şi ieşirile ( dai click pe x roşu )

Apoi , Reglezi volumul de la potenţiometru IN ( sus lângă dreptunghiul LIVE VIEW în poza ta ) nivelul sunetului de intrare.

Apoi, eu am la 4 un potenţiometru GATE care atenuează zgomotul ( încercuit , în poza mea ). Tu ar trebui sa ai un "Theresold" sau ceva ( O fi sub fereastra cu setările ASIO de nu se vede ) Şi de acolo trebuie setat zgomotul de fond.

 

Şi , în fereastra setărilor ASIO , bifează căsuţa "Allways resample 44.1...."

 

post-10823-0-47136900-1297411054_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest MarioTm

am reusit ms mult . eu caut un efect de blues pe programu asta dar nimica unde scrie blues suna aiurea daca pun . poate cineva sa imi dea o cambinatie de dinalea sa imi iasa un efect de blues ?

Link to comment
Share on other sites

Acuma exagerezi... Fiecare "sculă" din rack-ul presetului are butoane reglabile... Umblă şi tu prin ele. Cu ocazia asta te obişnuieşti cu ele ( şi-aşa vroiai tu să te obişnuieşti cu efectele, nu ? ). Sunt destul de realiste sculele din Guitar Rig... Ai acolo şi un compartiment de "Artist Preset" parcă...

Mai sunt preseturi pe care le poţi downloada de pe internet, însă şi acelea sunt personalizate de cei care le-au uploadat, nu-ţi vor folosi.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

am reusit ms mult . eu caut un efect de blues pe programu asta dar nimica unde scrie blues suna aiurea daca pun . poate cineva sa imi dea o cambinatie de dinalea sa imi iasa un efect de blues ?

 

NU exista efect de blues .

 

Blues se canta la o chitara acustica sau un "dobro" ( cu rezonator ) , blues -ul este poezie ..ce se canta vocal. Ca si acompaniament est simplu de tot ...chitaristi de rock si jazz au mai "inflorit " patrea instrumentala si este denumit blues instrumental..sau au prelucrat bluesuri celebre eventual denumite "blues electric ".

Dar efect de blues nu exista , doar denumiri fanteziste .

 

Daca uni se refera la sunetul specific al unei stati pe tuburi ,fortata ce poate fi un "combo" openback cu un difuzor cu SPL mic , doze de chitara cu magneti "alnico" slabite este un lucru tot fantezist deoarece toata lumea avea acel sunet in ani '60 inainte ca bluesul sa fie mai cunoscut in lume .

 

Cum ai fost sfatuit alege reglaje din biblioteca de preseturi.

 

Alegi Overdrive , si reglezi EQ "scoop" ( Mid scoop ) , inaltele peste 4KHz le limitezi progresiv pana dispar inaltele prea suparatoare . Centrul frecventelor medii reduse cu -6 dB (in forma de "V" asemanator cu "loudnes shape" se regleaza ) se regleaza in sus si in jos pana ai culoarea soundului dorit 350Hz si 1200Hz . apoi mai reglezi adancimea taieri intre -3dB ...6dB ..-9dB la fel pana ai tonul OK .Cu rabdare mai reglezi si nivelul de distorsiune pana gasesti echilibrul tonal dorit .

 

Un preset de "metal" la care reduci distorsiunea pana la un overdrive ar putea sa sune OK..

 

Fa experiente pana inveti ..

 

sa nu uit Reverb ..ca sa sune ambiental ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.