www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica | Beginner


Guest Silver Ghost
 Share

Recommended Posts

Guest Silver Ghost

Salutare :) .

 

Anul trecut de craciun am reusit sa imi iau ce visam de mult si ce parintii mei nu au vrut sa imi ia niciodata pt ca sustineau mereu ca "nu am ureche muzicala" bazandu-se pe faptul ca aveam o clarineta de jucarie la care se asteptau sa scot concerte ca sa imi ia o chitara . Daca mi-ar fi luat ei atunci , pe la 10-11 ani era bine , din pacate a trebuit sa mai treaca vreo 6 ani ca sa imi pot luat eu chitara ( and that`s my story ) . In continuare ... ca multi altii ( probabil ) am crezut ca pot invatza fara profesor , desi initial am vrut sa ma duc la palatul copiilor pentru cursuri dar nu se mai faceau inscrieri :( asa ca a venit craciunu , mi-am luat chitara ( o chitara Clasica Reghin de la Hora ) si am zis ca o sa invatz singur de pe site-uri ... un lucru nu foarte usor . Prin februarie am decis ca am nevoie de un prof si am cautat pe net . Am gasit un tip care la prima lectie a venit la mine acasa si dupa aia m-am mai dus eu de vreo 3 ori la el ... si vreau sa zic ca in alea ... 14-15 ore in total cred am invatzat foarte multe ( zic eu ) . Tipu` nu a vrut sa imi ia bani , si ne-am imprietenit . Faza e ca acum , de vreo luna B) nu am mai putut sa trec eu pe la el si nici el acum nu mai are timp prea mult de mine , asa ca trebuie sa alternez intre a invata de pe site-uri si a ma invata el ... pt ca o sa trec mai rar pe la el cred . Am mai auzit ca se organzieaza cursuri gratuite pe undeva prin bucuresti ( e adevarat ? ;) ) .

 

Ce stiu : acordurile principale Am , A , C , E , Em , D , Dm , G , C9 ( si nu-mi iese nenorocirea aia de F :o ) . Pot sa le schimb destul de repede si am observat ca inca de la inceput le schimbam mai repede daca nu ma uitam la Grif .

 

Ce NU stiu : ce sa invat in continuare ?

 

Alte chestii : cum se canta acordurile scrise deasupra versurilor melodiilor ? cu ce masura ? io o stiu doar pe cea clasica :) .

 

Daca aveti niste melodii pentru chitara clasica le-as vrea si eu ... se pare ca majoritatea sunt pentru chitara Western si pe a mea parca nu suna la fel .

 

Multumesc pt orice ajutor ... si pt ca ati avut rabdare sa cititzi :) .

Link to comment
Share on other sites

Singurele sfaturi cu adevarat competente ce ti-le pot da sunt acestea : repeta cat de mult poti!

Ia-ti un metronom (sau foloseste un metronom de pe calculator) si canta cu el.

Invata notele de pe chitara. Mai incolo vei vedea de ce.

 

Cat despre taburi iata cateva linkuri utile:

http://www.classtab.org/ - taburi pentru chitara clasica cu gramada. unele au si midiuri ca sa iti dai seama de durata notelor.

 

http://www.mysongbook.com - taburi ce sunt redate direct via midi. foloseste cu incredere butonul de search si vei gasi iarasi o tona de muzica clasica. pentru a deschide fisierele ai nevoie de guitar pro4 (gasesti o varianta demo aici - http://www.guitar-pro.com ).

 

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

incearca http://www.guitarnoise.com , s-ar putea sa iti placa site-ul .. hmm, nu stiu cat de mult te-ar putea ajuta sfatul asta, dar invata in primul rand melodiile care iti plac, chiar daca cele mai multe din ele o sa iti para prea grele. nu cred ca o sa ai timp sa te plictisesti, sunt o groaza de melodii usoare pe net (fara F-ul ala sau alte barre-uri ingrozitoare :) ). cred ca cel mai important ar fi sa te orientezi pe genul de muzica care iti place mai mult (dupa mine e bine sa canti la instrument "for fun". in nici un caz nu ar trebui sa devina o metoda de tortura chestia asta). La un moment dat s-ar putea sa simti ca nu progresezi deloc, dar asta nu ar trebui sa te faca sa te lasi de zdranganit.

 

ca fapt divers, netul e full de site-uri cu lectii de chitara. eu cant de 2 ani fara sa fi invatat prea multe de la alte persoane (desi recunosc ca 20 minute impreuna cu un tip care se pricepea la chitara erau pentru mine o adevarata sansa sa invat ceva nou) si nu cred ca suna chiar asa de nasol.

Link to comment
Share on other sites

Guest Silver Ghost

spyked88 , de www.guitarnoise.com stiam , am citit lectiile de pe acolo dar nu prea m-am prins de nimic , desi eu zic ca stiu destul de bine engleza . Binenteles ca inainte sa postez topic-ul meu am citit si ce s-a scris inainte ... ca stitzi voi cum e cu forumurile ... fiecare newbie vine si intreaba mereu aceleasi lucruri ... io am luat mai intai forumul la rasfoit vreo 2 ore , am citit , am gasit niste site-uri interesante si m-am uitat pe ele si am incercat sa nu intreb chiar aceleasi lucruri :) .

 

Io doar nu stiam ce sa invat mai departe ... am repetat G -> Em -> C -> D pana m-am plictisit :) ... asta e ultimul lucru care m-a invatzat tipu` ala ... si de o luna , almost every day ... I practice that :( ... si un solo din cargo care imi place cum imi iese B) pt ca aparent pot sa cant destul de repede cu pana desi acum o sa incerc sa ma perfectionez si la ciupitul corzilor cu degetele .

 

Cosu ... de repetitie stiam ... nu ca ar fi mama invataturii :o ( desi asa este ) dar pentru ca daca le repeti zi de zi iti intra in aria de "automatisme" a creierului , si la fel se intampla cu orice lucru care il repeti cat mai mult , devine un fel de reflex ;) . Io asa stiu de la psihologie . Mersi de site-uri , nu m-am uitat inca pe

ele dar pun pariu ca sunt utile , deci mersi mult ;) . Asa , acum la treaba cu metronomu` :o , can I get a short explanation ? ;) ... ms ... promit sa imi dau toata silinta :o intotdeauna am vrut sa cant la un instrument ... mai ales la chitara ... tipu` care ma invatza mi-a zis ca prind repede ... pacat totusi ca nu mai poate sa ma invete ... sunt sigur ca invatam mai bene de la el decat singur .

 

Mersi amandurora pt raspunsuri :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Silver Ghost

Cosu , mersi mult pentru site-ul http://www.classtab.org/ , e foarte util ... am gasit o groaza de tab-uri usor de interpretat cu putina munca .

Astept indicatii pentru utilizarea metronom-ului :) .

 

have a nice day folks

Link to comment
Share on other sites

Nu stau sa iti explic in amanunt cu ce se mananca metronomul caci nu cred ca as fi eficient. Ideea e ca el iti masoara cu precizie scurgerea timpului. Il poti seta ca din x in x secunde sa scoata un click. E foarte folositor cand vrei sa canti/inveti precis. Eu ma tot imping de la spate sa il folosesc dar tot nu reusesc si ma oftic.

Uite aici un articol dragut despre metronom si utlilizarea sa:

http://www.tishkoff.com/articles/metronome.htm

 

PS: meserias siteul tau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Silver Ghost

Off Topic : Meserias dar incomplet :):) ... nu prea mai gasesc timp sa ma ocup si de el , si am o problema cu marimea lui , 1,5 mb nu e chiar bine , asa ca daca stiti o metoda prin care sa micsorez sunetele dar sa pastrez cat de cat calitatea ... astept pareri va rog :( .

 

On Topic : Deci de cate ori face metronomu` "Click" eu cant o nota , nu ? ( n-am citit inca articolul ala ) . :)B)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Nu neaparat.. metronomul e o jucarie care te ajuta sa mentii ritmul oarecum constant in timp ce canti. Adica un fel de inlocuitor al tobelor (deh, nu toti avem formatii cu care sa repetam). In functie de durata notei (patrime, optime, etc), canti notele. Depinde si de masura in care canti si de alti factori.

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

Mda...deci,depinde foarte mult de ceea ce vrei sa canti cand te faci mare...

Dupa ce te obisnuiesti cu acordurile,va trebuii sa inveti niste teorie (parerea mea), teorie care de obicei nu prea o gasesti pe site-uri sau daca o gasesti nu prea te face sa intelegi mare lucru (cei care vor sa-mi dea in cap cu muzica pe care o inveti in clasele postliceale sa se abtina), deci, daca vrei sa stii mai multe, va fi nevoie sa inveti game,arpegii, armonizari...

Astea te vor ajuta sa canti cat mai bine o piesa. Nu stiu daca ai observat dar zdranganitul din melodii este un zdranganit controlat...pentru asa ceva ai nevoie de mult practice si de cineva care sa te indrume, eu consider ca ala e profesorul...

Asa ca, iti recomand sa-ti cauti un profesor de chitara, sa dai niste bani, macar 2 ore pe luna sa faci, si sa-ti faci temele si te asigur ca va fii cu totul altceva.

Ca profesori stiu doar 2, Adi Manolovici si Cristi Gram, dar sunt sigur ca sunt mai multi. Poate cand se vor tine intalnirile RGC mai des atunci poate se for organiza si astfel de seminarii pentru newbies like US :).

Nu e obligatoriu sa canti pe fiecare click al metronomului, poti sa canti 2 note pe bataie sau ...3 ...sau cate trebuie. Bataia se poate seta din metronom.

Ideea e ca te ajuta sa ramai intr-un anumit ritm.

Link to comment
Share on other sites

Guest Silver Ghost

Sau pana se vor tine intalnirile RGC mai des ca sa se organizeze cursuri pt newbies like US :( ... ne intalnim noi si zdranganim impreuna , mai impartasim si celorlalti experienta ... etc. ... e totusi o idee :) .

 

Mersi pt lamuririle cu metronomul .

 

Teoria nu am nimic impotriva sa o invat dar sa am de unde , ce am gasit pe net nu m-a facut sa inteleg prea multe ... .

 

Despre profesori ... Adi Manolovici ... n-am auzit lucruri bune despre tipul asta , si nici nu are o moaca "friendly" ... si sa invat de la un prof sictirit ma face doar sa ma sictiresc si eu mai mult ... in 99% din cazuri pricep repede si imi iese bine , dar si cand am o pana ... cred ca pot deveni putin cam "STUPID" si nu stiu cata rabdare ar avea un om de valoarea lui ... cunosc un tip care a facut niste cursuri si ma invata si pe mine ( asa cum am scris in primul post ) dar nu mai am cum sa trec prea des pe la el ... dar tipul are rabdare cu mine si explica bine .

O alternativa ar fi si vre un an la Palatul Copiilor , eu am vrut initial sa ma duc acolo dar nu se mai faceau inscrieri ( chiar daca perioada de inscrieri nu se terminase ) ... si chiar daca pana in sept o sa fac 18 ani ... merge si o minciuna mica ca nu te verifica nimeni cati ani ai :)B) .

 

Daca vreti sa ne intalnim sa zdranganim ... sa terorizam lumea sau mai stiu eu ce ... "I`m in" ;) .

 

Have a nice day people . :)

Link to comment
Share on other sites

Cel mai important sfat: ai grija sa stai cat mai relaxat cand canti la chitara, atat cu mainile cat si cu celelalte parti ale corpului (de ex se poate sa ti se incordeze muschii abdomenului cand executi.. nu e bine :)). Asta e baza a tot ce urmeaza.

 

Si nu canta pur si simplu, stai si gandeste-te cum executi anumite chestii si cum ai putea sa imbunatatesti lucrul ala, sa te gandesti de ce nu-ti iese o chestie cand nu-ti iese, sa treci peste 'aparente'. De-asta zic eu ca singurul lucru pe care un prof il poate face cu adevarat pentru tine este sa stea sa te priveasca cand 'executi' si sa-ti zica dup-aia cam cum te comportai. Ori in stilul asta poti sa-ti iei un webcam si sa te inregistrezi :) In rest toate tehnicile sunt deja cunoscute si super documentate pe net iar daca stai sa te gandesti cum se pun in practica vei gasi o metoda proprie cat mai buna pentru fiecare.

 

Ca exemplu, daca-l vezi pe Marty Friedman cum tine mana dreapta pe chitara, te-ai lua cu mainile de cap, dar omul canta extraordinar. La fel pot spune si despre Gary Moore sau SRV de exemplu. Tehnica este un lucru foarte personal pentru fiecare si numai prin exercitiu si observatie poti creste cu adevarat intr-o directie care sa-ti fie si tie cat mai 'naturala' si sa fie si eficienta.

 

Humm poate n-am fost prea clar in paragrafele de mai sus ... oh well :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm, Pakard are dreptate... cea mai buna solutie e sa iei legatura cu un profesor. Am mai spus asta odata dar ma simt nevoit sa o repet. Cand am ajuns prima data la Manolovici, am realizat ca tot ceea ce stiam era egal cu 0 (nu chiar 0 dar pe aproape). Chitara nu se rezuma doar la zdranganit anumite acorduri. Asa cum deja ai observat, deja iti pui intrebarea what's next??? Iar aici ai 2 sanse: Ori cauti pe cineva care sa te indrume, ori lucrezi singur. Ambele au avantaje si dezavantaje. Poti ajunge la performante foarte mari si singur, insa asta cere mult mai multa munca prin drumuri de multe ori infundate, decat calea unui profesor, deoarece vei intampina treptat greseli de care iti vei da seama ori nu... iar la urma urmei tu ai spus ca (citez) "daca le repeti zi de zi iti intra in aria de "automatisme" a creierului"... plus ca dezvatul unui reflex defectiv este foarte greoi.

 

Despre Adi Manolovici, uita ce ai auzit... tipul e super misto si belive me™ ca ai ce invatza de la el... de palatul copiilor deasemenea uita (niksha_poe iti poate povesti cateva situatii nu tocmai placute in legatura cu locul ala). O alta alternativa ar fi Cristi Gram, dar care nu stiu daca sustine si cursuri de acustica. Una peste alta daca vrei un profesor, in situatia ta ti-l recomand pe Manolovici cu caldura.

 

Nu am sa-ti dau sfaturi in legatura cu ceea ce trebe sa repeti ori sa inveti, deoarece au dat si altii mai sus, iar per total sfaturile lor is exact ceea ce iti trebuie.

 

Iar la final, un citat din Manolovici :) "Studiati, studiati si iar studiati" :)

Link to comment
Share on other sites

silver ghost , bine ai venit pe acest forum! ai primit sfaturi foarte bune pana acum si te sfatuiesti sa le urmezi, mai ales cel referitor la profesor.ziceai in primul tau post ca te-ar interesa taburi de muzica clasica...de multe ori se foloseste impropriu acest termen, muzica clasica e bach, caruli,carcassi, vivaldi etc..si este destul de complexa trebuie sa folosesti degetele sa canti asa ceva uneori doua sau chiar trei deodata, nu o sa te poti folosi de cele cateva acorduri pentru astfel de muzica. daca cauti taburi foart bune pentru acustica ( inclusiv clasica) iti recomand site-ul acesta

http://www.acousticpower.com/

va trebui sa descarci un program numit " powertab" cu care vei putea si asculta toate tab-urile listate pe acest site ceea ce este foarte folositor.ti-l recomand cu caldura.

succes in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Guest Silver Ghost

oau , ce de reply-uri :o ....

 

let`s start answering ...

 

RED : mersi de sfaturi dar imi e teama ca sunt putin pe dinafara cu termenii care i-ai folosit ... majoritatea ( stiu si eu cam cum arata un barre dar cam atat :) ) .

 

CEARNY : am priceput ... nu e nevoie sa fii super clar in exprimare ... ca nici io nu sunt mereu :) . Off Topic : r u really a 1337 h4x0r ? :o

 

LORD-C : am intzeles ce ai spus ... un prof realizez si eu ca este necesar ... sau macar cineva care sa te indrume ... de palatul copiilor nu aveam de unde sa stiu cum este pentru ca nu am fost niciodata la un curs de chitara , dar daca zici ca e nasol ... nu ma duc :( ( de fapt io pusesem ochii pe o tipa dragutza de la cursul de chitara ... kiddin :) ) ... ok ... si acum despre dl. Manolovici ... cam cat costa cursurile lui si unde se tin ? ... zi-mi cateva cuvinte despre tipu` asta ... desi nu cred ca o sa am cum sa ma duc prea curand la el ... nu cred ca tine cursuri sambata sau duminica si eu doar cam atunci sunt liber , in rest ... school , job , retea de intretzinut si mai am si alt hobby , rockets ... B) ... stau prost cu tipul ... si nici nu stiu daca o sa imi permit sa ma duc la el ... deci daca se poate ... ceva detalii despre dl Manolovici .

 

aaa ... si da , ai dreptate ... daca exersezi iti intra in aria de automatisme ... dar

daca ti-a intrat gresit ... mai greu sa renuntzi , ai dreptate ;) .

 

s0rin : da , am zis ca vreau tab-uri pentru chitara clasica pentru ca majoritatea tab-urilor sunau aiurea pe chitara mea ... in plus chiar ma intereseaza sa imi folosesc toate degetele ... ceea ce si pot ... toate 4 :o ... dar nu perfect ... totusi imi iese binisor ... i need practice . mersi pt site ... am vazut video-urile cu tine , canti chiar binisor ( iar in comparatie cu mine canti super ;) ) .

 

P.S.: s0rin , ms pt welcome ;) .

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai inteles nevoia unui indrumator. Despre cursurile Adi Manolovici mare lucru nu iti pot spune (poate doar ce am mai spus si prin alte thread-uri) insa cel mai bine ar fi sa iei legatura personal cu dansul si sa ii spui ca ai vrea sa studiezi sambata (nu cred ca ar fi vre o problema), atentie insa ca duminica nu face cursuri (e si el om la urma urmei). Deci pt a lua leg cu Adi - www.manolovici.ro - la contact ai numarul dansului, il suni si stabiliti ce si cum :). Cam asta ar fi.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Majoritatea adolescentilor ca tine cand se apuca de chitara se gandesc sa cante rock. Despre asta erau si unele exemple care ti s-au dat in raspunsuri. Vezi tu, nu degeaba sunt 2 tipuri de chitare acustice: western si clasica. Sunt chestii diferite. Eu le practic pe amandoua. Ca sa te acompaniezi cand canti vocal, folosind acorduri, trebuie una westwrn. Chitara clasica sustine singura melodia, nu acompaniaza vocea. Eu am cantat in adolescenta numai pe acorduri si acum m-am apucat de chitara clasica. Credeam ca n-o sa-mi placa, dar imi place. Si studiez pe note, cu partitura in fata. La chitara clasica se folosesc mai ales parti din acorduri, mai rar acordul intreg. Dar pentru cine vrea sa cante rock e ideala chitara clasica, pentru ca interpretand melodii diverse si complexe numai instrumental, se dezvolta foarte bine agilitatea degetelor.

Din experienta mea, avand 2 chitare, se canta mai bine pe acorduri pe o chitara westwrn. La clasica le prind ceva mai greu. Dar acolo merg degetele repede, pe rand.

E bine sa-ti iei profesor pentru ca-ti va imprima un ritm in primul rand. Si apoi te va ajuta sa treci peste dificultatile care sunt inevitabile.

Vorbind de bareu, asta se invata in cateva luni uneori. Poti sa faci Fa major (F) si cu bareu mic si iese usor. Adica degetul aratator va apasa numai primele 2 corzi, in loc de toate 6. In acest caz nu trebuie ciupita coarda Mi gros. Si alte acorduri se pot simplifica micsorand bareul.

Mult succes, si nu renunta, o sa-ti para rau mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dak ai un prof. o sa inveti sa canti dupa ritm si nu aiurea >>>si in afara dea asta e mult mai bine sa incepi cu ciupire si exercitii decat direct melodii si acorduri (dak te pricepi la muzica> nu e obligatoriu< ar fi bine sa canti dupa partitura . E mult mai logic<<)si la orice intrebare ai sa primesti un raspuns.!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andreea

Buna,

so I'm new, brand new and shining, nu mi s-a uscat inca vopseau.....asha k nu am citit inainte ce anunturi s-au mai dat pe forum, k sa nu ma repet.

 

Fac chitara de vreo 2 ani shi ceva(chitara clasica)....ku profesor......da...de mult...shi totusi sunt aproximativ varza...adik kam la acelasi nivel ku cel/cea care a deschis discutia. Recunosc k nici nu m-am prea stresat sa cant, iar dragostea de chitara m-a apucat de curand, de cand am vazut k totzi pampalaii de la mine din liceu se dau mari k ei stiu sa cante, si a inceput sa-mi placa(eu vroiam vioara dar am primit chitara).

 

Profesorul m-a tinut pana akum numai ku do re mi fa so la si(totusi mi-a prins bine)...pe note....shi am inceput de curand acordurile...mi-a dat Let it be , fapt de care sunt foate mandra, inseamna mult la proful meu, foarte mult. Am invatzat sa schimb acordurile destul de repede, inclusiv F-ul (il fac ku bare doar pe rimele doua coarde shi o sar pe ultima). Mi-am deskarcat de pe net shi Knokin'on heavens door care e prea usor k sa fie adevarat...dar am o problema ku trecere de la un vers la altul.Nu stiu sa-mi acordez chitara si nu m-am mai intalnit cu profesorul de mult timp.

 

Ma deskurk la cantecele care au acurdurile trecute deasupra versurilor, pt k deskark mel de pe net shi le cant dupa ureche, dar nu inteleg celalalt tip de notare.

 

de asemenea...as vrea si eu un site ku colinde..romanesti

 

Multumesc, :)

Andreea

 

am uitat sa specific : am 15 ani, si nu vreau sa cant rock, vreau sa fiu in stare sa cant ceva cand merg in excursie

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am inteles din post-ul tau ca nu stii sa citesti tabulaturi.Uite aici o lamurire:

 

http://prochitara.go.ro/date/teorie/tab.htm

 

Chitara o acordezi in felul urmator, dupa ureche:

 

http://prochitara.go.ro/date/teorie/acord.htm

 

Totusi, fiind incepatoare, iti recomand acordarea dupa tuner, varianta ieftina necesitand un calculator, un simplu microfon de birou si un program de genul AP Tuner, MiniTuner etc.Google them.

 

Pentru melodii de cantat in excursii, viziteaza urmatoarele site-uri pentru niste melodii cunoscute si dragute:

 

http://exloory.go.ro/cantece/index.html

http://acorduri.go.ro/guitar.html

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.