www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doza Sa Aleg?


Alex_Silva
 Share

Recommended Posts

In urma unor probleme pe care le am cu doza bridge m-am gandit ca e timpul pt o doza noua si mai buna. Caut ceva cu care sa pot canta de la old school pana la metal si  din dozele care le-am vazut cel mai mult mi-au placut Seymour Duncan SH-6, SH-8 si SH-12 dar nu stiu pe care sa o aleg. Un prieten are SH8  si ii suna foarte bine. Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

SD SH12 nu este o doza cu output foarte mare, mai degraba moderat, cu un ton vintage, un fel de PAF ceva mai hot, practic varianta ceva mai hot al lui SH1.

 

Invader (SH8) este o doza high output, cu foarte multe medii, mai ales medii joase si mai putine inalte. Suna foarte bine pe chitari cu corp din alder si ash. Pe chitari cu corp din mahon mi se pare ceva cam muddy.

 

Distortion (SH6) este high output, nu are un ton de clean prea grozav, dar suna foarte agresiv pe distors. Mie mi se pare ca e ceva mai versatila decat Invader, chiar daca e cam acelasi gen de doza.

Link to comment
Share on other sites

Invader (SH8) este o doza high output, cu foarte multe medii, mai ales medii joase si mai putine inalte. Suna foarte bine pe chitari cu corp din alder si ash. Pe chitari cu corp din mahon mi se pare ceva cam muddy.

Distortion (SH6) este high output, nu are un ton de clean prea grozav, dar suna foarte agresiv pe distors. Mie mi se pare ca e ceva mai versatila decat Invader, chiar daca e cam acelasi gen de doza.

 

Total de acord! (dau maine "+", azi se pare ca nu pot)

Mie cel putin nu mi-a placut SH8 pentru metal (desi pentru asta e facuta). In orice caz nu o recomand pentru palm-mutting, suna (cum a spus si Blackthorn) muddy.

SH6 in schimb suna foarte bine cu distors, iar cleanul e decent (cu cateva reglaje de ton obtii un ton bunicel), dar din cate inteleg nu cleanul te intereseaza. Cel mai mult mi-a placut la SH6 faptul ca nu e nevoie sa tai mult din medii in eq, in acest fel poti iesi bine in evidenta in mix (in cazul in care canti cu o trupa).

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Eu am SH-6 in bridge la un ibanez gio si sunt foarte multumit...Pe distors e foarte suparata,dar in functie de ce reglaje faci poti sa obtii o gama foarte larga de tonuri.Iar legat de clean,depinde mult si distanta dintre doza si corzi,in sensul ca am incercat de la sa ii zic...5 mm intre coarda si corzi si atunci doza avea clean bun,poate prea cuminte insa era destul de "bleaga" pe distors.Acum o tin la 2 mm si sunt foarte incantat de sunet,adica distorsul e puternic si cleanu' la fel de ok,suna a clean de doza de bridge..doar nu va asteptati sa sune a doza de neck low output,singura diferenta pe care o sesisez fata de cele 2 reglaje mentionate sunt volumul si accentuare frecventelor.

Link to comment
Share on other sites

Total de acord! (dau maine "+", azi se pare ca nu pot)

Mie cel putin nu mi-a placut SH8 pentru metal (desi pentru asta e facuta). In orice caz nu o recomand pentru palm-mutting, suna (cum a spus si Blackthorn) muddy.

SH6 in schimb suna foarte bine cu distors, iar cleanul e decent (cu cateva reglaje de ton obtii un ton bunicel), dar din cate inteleg nu cleanul te intereseaza. Cel mai mult mi-a placut la SH6 faptul ca nu e nevoie sa tai mult din medii in eq, in acest fel poti iesi bine in evidenta in mix (in cazul in care canti cu o trupa).

 

Doza din neck are un clean destul de bun asa ca intr-adevar caut o doza cat mai buna pt distors. Din ce s-a spus pana acum cred ca o sa raman pe SH6

Link to comment
Share on other sites

Doza din neck are un clean destul de bun asa ca intr-adevar caut o doza cat mai buna pt distors. Din ce s-a spus pana acum cred ca o sa raman pe SH6

 

Ia sh6. Eu am ascultat mult de tot samples pe seymour.com pana sa aleg doza asta pt bridge :) . Depinde ce inteleg unii prin clean prost cu o doza, mie mi se pare ft buna pt both sincer, dar mna.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In urma unor probleme pe care le am cu doza bridge m-am gandit ca e timpul pt o doza noua si mai buna. Caut ceva cu care sa pot canta de la old school pana la metal si  din dozele care le-am vazut cel mai mult mi-au placut Seymour Duncan SH-6, SH-8 si SH-12 dar nu stiu pe care sa o aleg. Un prieten are SH8  si ii suna foarte bine. Ce parere aveti?

 

Eu zic cã perechea clasicã JB & '59 nu are cum sã te dezamãgeascã. În ce chitarã urmeazã sã instalezi dozele și ce amplificator ai?

Link to comment
Share on other sites

JB si 59 nu suna bine in toate chitarile, in general suna bine pe chitarile gen Les Paul. Am pus cuiva intr-o chitara gen PRS (un Cort parca din seria Mirage): chitara avea corpul si griful din mahon cu constructie set neck si bridge fix, 22 taste si 2 doze duble cu selector in 3 pozitii. Cu 59 si JB suna mult prea clar, aproape taios, nu prea avea deloc rotunjime si caldura. Aceleasi doze le-am pus dupa pe un Epiphone Les Paul Standard si au sunat mult mai bine, adica asa cum ma asteptam sa sune. Pe Cort au ajuns pana la urma dozele Epiphone cu care se impaca de minune.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am un Epiphone LP special2, un Marshall MG15 si procesor KorgAx5G

 

 

Nu are rost investitia. Doza nu o sa faca minuni cu sculele alea, mai bine bagi banii intr-un amplificator mai sanatos.

 

În cazul ãsta, sunt de acord cu SolDiez.

Link to comment
Share on other sites

Pai problema nu ii ca vreau eu sa o schimb ci trebuie...ii stricata doza si am zis ca decat sa ma chinui sa o duc la reparat (mai ales ca problema cred ca e serioasa) mai bine iau una noua si poate va suna si mai bine. Am de gand sa iau pana in vara si un amp mai mare poate si inca o chitara dar vreau acuma sa rezolv chitara asta pt ca  pot canta numai cu doza neck si de ex cand cant cu trupa  suna ca naiba mai ales amplificat  tare la parti gen palmmuting sau asa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.