www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

High Action


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Am urmat sfaturile din alte topic-uri pentru a-mi cobori actiunea care la tasta 12 e de 1cm.Am scos saddle-ul si l-am pilit cu smirghel de la granulatie mare pana la "microscopica".Am observat ca mi-a ajutat doar cu 2-3 mm.Am urmat alt sfat de a ajusta truss rod-ul si efectul la fel de nesimnificativ.La care parte gresesc?

 

Prima coarda a ajuns sa "leviteze" pentru ca nu mai ajungea la saddle,culmea pentru ca fundul este pilit perfect drept unsure.gif

 

Cred ca si daca as canta fara saddle actiunea ar fi macar de 8mm :(

Link to comment
Share on other sites

Pai poze deocamdata ar fi inutile pentru ca am slabit toate corzile si nu e precisa actiunea.

 

 

Gatul pare putin curbat in interior,ciudat pentru ca pana acum nu am mai umblat la TR

 

O sa las chitara peste noapte pentru ca lemnul sa se stabilizeze,o sa o acordez si verific actiunea

Link to comment
Share on other sites

Chitara ta are nevoie de un neck-reset, adica corectarea unghiului pe care acesta il face cu corpul chitarei.

In timp, la toate chitarele acustice, apare o usoara deformare a cutiei de rezonanta astfel incat griful isi modifica unghiul, inclinandu-se spre bridge.

Consecinta este crestera actiunii.

Un timp se poate corecta prin reducerea inaltimii saddle-ului dar cand deformatia este prea mare, nu se mai poate deoarece ajungi in situatia ta cand, chiar si fara saddle, tot este prea mare actiunea.

Pe de alta parte, saddle-ul ttrebuie sa aiba o anumita inaltime, astfel incat corzile sa faca un unghi (break angle) la trecerea peste saddle. Acest unghi asigura o presiune corespunzatoare pe saddle si astfel corzile pot face topul sa vibreze. Modificarea acestui unghi conduce la reducerea volumului total si in mod special a basilor.

 

In cazul tau singura optiune este neck-reset, adica dezlipirea grifului si refacerea unghiului corect si apoi relipirea.

O astfel de operatie este costisitoare, merita a fi facuta in cazul chitarelor mai scumpe.

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si la treaba asta si e paradoxal faptul ca chitara e noua,iar sigurul motiv e faptul ca a fost facuta prost din fabrica.(A fost dureros de ieftina).

 

Nu as incerca sa o duc la reparat pentru ca nu ar merita,mai bine mi-as lua una noua de banii aia+ceva in plus.

 

Daca chiar nu mai are sanse am pus ochii pe un Epiphone superb http://www.fly-music.ro/chitare-chitari-acustica-chitara-seturi/1301-epiphone-aj-100-vbs.html

care e minunat la pretul acela.

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o de pe internet din Suceava,iar eu sunt din Jud Sibiu si n-am drum pe acolo.O sa incerc sa traiesc cu defectiunea asta,overall nu e asa rau,doar ca la gauge mai mari ma incomodeaza putin.Deocamdata astept sa vad cum e dupa ce se "calmeaza" lemnul.

 

Multumesc pentru ajutor si Respect din partea mea.

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o de pe internet din Suceava,iar eu sunt din Jud Sibiu si n-am drum pe acolo.O sa incerc sa traiesc cu defectiunea asta,overall nu e asa rau,doar ca la gauge mai mari ma incomodeaza putin.

 

 

Din pacate am vazut si eu de curand o chitara cu aceleasi probleme, si culmea, cumparata tot de pe internet, si tot din Suceava.

Link to comment
Share on other sites

Acordeaz-o un semiton, sau un ton, mai jos si vezi ce se-ntampla. In principiu, gatul ar trebui sa se indrepte putin, tensiunea fiind mai mica si, implcit, actiunea va fi mai joasa. Daca nu canti cu trupa, poti incerca si ar trebui sa nu te deranjeze prea mult.

 

E buna ideea asta si chiar am facut asta odata...fara macar sa-mi dau seama.

Cand nu am la dispozitie tuner acordez dupa ureche si am acordat-o mai jos cu un ton(fara sa vreau:) ) si imi ziceam "ce bine si moale se simte"

Numai ca mi-am dat seama ca o acordasem mai jos.

S-a simtim drastic schimbarea si asa o sa fac pentru ca deocamdata exersez.

 

Am pus as accentul pe topicul asta pentru ca mi-e greu cu degetele(tastele joase,entorsa netratata la inelar)si credeti-am ca mi-e greu si la extra light sa scot un ton bun.blush.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.