www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dod 250 Grey


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

M-a mancat efectiv sa scot afara circuitul original din pedala mea, dod 250 reissue yellow, si sa fac pe perfboard(pt prima data :mellow: ), un DOD 250 Grey, adica varianta folosita de Pingui Bachsteen in 1984 cu Alcatrazz.

Am zis ca nu deschid thread ca nu are sens, stie toata lumea pedala, dar vreau sa prezint ceva ce as vrea sa fac pe viitor :D, poate e cineva curios de ce o sa arat.

DOD 250 Grey fata de DOD 250 reissue yellow, are un integrat LM/UA/JRC 741, very oldschool si prost :lol: dar bun in cazul acesta. DOD 250 Reissue era cu KA4558, ca si YJM308 dealtfel. Alte diferente sunt de genul condensatorului de intrare, sau feedback/oscilator cap intre pinii integratului, si chestii dinastea.

O pedala faina care e a keeper! Am incercat sa gasesc chiar acele 2 diode albastre, si intamplator am gasit intr-o statie Elac nemteasca si UA741 si 1N4448 echivalente cu 1N4148 (my guess is ca in original, erau 1N4448, fiind singurele albastre de acest tip; dealtfel pe datasheet apar ambele :) ) In orice caz suna bine cu cele care le-am pus.

 

100_0637.JPG100E0646.JPG100_0647.JPG100_0659.JPG

100_0658.JPG100_0651.JPG100E0635.JPG100E0636.JPG

100_0665.JPG

 

 

Originalul DOD250 Grey:

dod 2.jpg

 

Un proiect viitor( pedala cu 3 boostere in ea, un triode triode la 12 V cu ecc83 foarte simplu, un lpb-1, si un mosfet sau poate fet boost; poza e editata in corel sa imi fac o idee)

custom.jpg

 

Si un proiect mai mare in viitorul ceva mai indepartat

 

http://www.sabrodesi...05/Openhaus.gif

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Foarte foarte tare! Diodele alea nu cred ca fac mare diferenta...mergeau si 1N914.

 

N-am inteles niciodata de ce nu vrei tu sa faci efectele pe pcb-uri, sunt mai simplu de urmarit daca ceva nu merge bine, dar ma rog :D . Macar ai cutii ca lumea, nu ca mine( vezi poza :lol: ).

 

 

 

 

P.S.: ma sperie pedala Openhaus...e ton de huga buga si nu-mi place :lol:

post-13589-0-05139700-1296721822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Foarte foarte tare! Diodele alea nu cred ca fac mare diferenta...mergeau si 1N914.

 

N-am inteles niciodata de ce nu vrei tu sa faci efectele pe pcb-uri, sunt mai simplu de urmarit daca ceva nu merge bine, dar ma rog :D . Macar ai cutii ca lumea, nu ca mine( vezi poza :lol: ).

 

 

 

 

P.S.: ma sperie pedala Openhaus...e ton de huga buga si nu-mi place :lol:

 

Hai hai, lasa vrajelile ca, cutiile alea ale tale sunt chiar faine !

Intreaba-l si pe nenea asta si altii de ce nu vor sa faca pe pcb :lol:

 

Btw: la inceput, am facut pedala pe stripboard, si guess what...nu mergea :angry2: M-am enervat, si am facut pe perf si asa a ramas. Ce conteaza, electrons don't care :D

Da ce are?

Tell these guys :lol: parca ti-am mai dat

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/37/Dolby_SR_breadboard.jpg

http://www.k8ac.net/...geo134pg7p7.jpg

http://www.alexawhit...cs/overflow.jpg

 

Bravos nenea Razvan ;)

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Oh :D mersi :blush:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Eu o sa propun firmei BOSS sa faca un Special Edition pentru Razvan in care sa aiba 100 de tipuri de booster.Se aproba Razvane?Azi iti pun la posta Cadoul de Craciun( cel chinezesc desigur ca ala romanesc a trecut de mult!! :lol: . Vine si 4558DX pentru Dod250.

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Eu o sa propun firmei BOSS sa faca un Special Edition pentru Razvan in care sa aiba 100 de tipuri de booster.Se aproba Razvane?Azi iti pun la posta Cadoul de Craciun( cel chinezesc desigur ca ala romanesc a trecut de mult!! :lol: . Vine si 4558DX pentru Dod250.

 

:blush: MERSIIIIIIIII!!!!!!! mult de tot dude! :D :D

4558DX il bag intr-un alt build, mult mai fain, gen fulltone ocd, sau dinastea :D.

DOD grey are original 741 si mna,nu e replacement direct si nu ar merita; doar reissue yellow ce era avea 4558 si YJM-u, si m-am saturat de ele pt ca le-am avut.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ieri am terminat si eu de construit ceva asemanator cu Dod250 sau D+. se numeste Seven Forty One. numele vine de la integratul din componenta pedalei. se poate folosi si TL071, eu am folosit UA741..cu toate ca e old school si prost.,si are mult noise . Imi place cum suna aceasta pedaluta. ca idee..este un D+ care suna unpic mai fuzzy, de aceea am inlocuit una din diode cu 1N4007. De asemenea, pedala se "pupa" si cu un booster pe lampa, eu am folosit-o si asa, si mi-a placut foarte mult tonul rezultat.

 

post-14220-0-27173500-1298833280_thumb.jpg post-14220-0-97657300-1298833432_thumb.jpg post-14220-0-72741900-1298833457_thumb.jpg

Edited by vldmlt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.