www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Corzi, Dar De Care?


Guest iPLAY
 Share

Recommended Posts

Am achizitionat azi o chitara acustica Hora Rechin Model: Laura de la un prieten mi-a dat-o pana o sa imi cumpar eu una noua si are 2 seturi de corzi 3 din "sarma" (4,5,6) si 3 din nilon (1,2,3) corzile de sarma sunt invechite adica din culoarea lor alba sunt maron...am incercat sa invat cateva acorduri si deja coarda 5 a cedat...am avut noroc ca sa rupt de langa puncte..acum logic ar c-am trebui sa le schimb ca o sa cedeze una cate una...intrebarea mea era ce sa cumpar corzi de sarma (ca asa imi place mie sa le numesc sa nu va aud cu termeni academici :P) sau de nilon....1. sa i-au un set din sarma si sa schimb doar 4,5,6 2. sa schimb tot setu sau sa i-au de nilon si sa schimb iar tot setul, ma gandesc sa nu se supere respectivu ( ma refer la varianta 1 si 2)...varianta ce-a mai buna ma gandeam sa i-au un set din sarma sa il schimb pe tot si cand ii dau chitara omului inapoi sa pun corzile 1,2,3 de nilon inapoi si pe cele din sarma sa i le dau separat...ce sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Guest vasyvasy

Eu zic sa i-ei tot corzi de nilon, daca este chitara clasica. Pentru ca susnumita Hora Rechin Model: Laura este chitara clasica:)

Iar gatul este gandit pentru tensiunea din corzile de nilon, nu pt cele din sarma

Link to comment
Share on other sites

Nylon trebui sa-i pui sau ma rog ceri corzi pentru chitara clasica. Nu-s neaparat de nylon.

 

http://www.classicalguitarbuilder.com/march_news/October_Newsletter.html

 

 

2. String material -- Treble nylon guitar strings can be made with clear or rectified nylon. Clear nylon strings are extruded and then calibrated for accuracy. Rectified nylon strings are extruded and then ground to produce a string that will play in tune. They have a very fine roughness of texture. Treble strings are also made of carbon fiber and composite materials. Bass strings are primarily made of bronze wire or silver plated copper wire wound around a core of fine threads.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Achizitionarea corzilor ar trebui sa fie cea mai mica problema cu care sa te confrunti. Daca n-ai in oras magazin de muzica uite cateva site-uri: http://www.esound.ro...zi-chitara.html;

http://www.senia.ro/...-chitara-189-2/ (aici sunt mai dezorganizate, da-i paginile urmatoare);

si... http://www.corzi.ro/ :)

 

Nu confunda acustica cu clasica. (scuza dubla cacofonie)

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

chitara clasica este tot o chitara acustica :rolleyes:

Achizitionarea corzilor ar trebui sa fie cea mai mica problema cu care sa te confrunti. Daca n-ai in oras magazin de muzica uite cateva site-uri: http://www.esound.ro...zi-chitara.html;

http://www.senia.ro/...-chitara-189-2/ (aici sunt mai dezorganizate, da-i paginile urmatoare);

si... http://www.corzi.ro/ :)

 

Nu confunda acustica cu clasica. (scuza dubla cacofonie)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian
chitara clasica este tot o chitara acustica :rolleyes:

Nu batrane... este intr-adevar corect... numai ca termenul potrivit e chitara rece. Daca ar fi s-o gandim asa toate sunt acustice pentru ca se aud. (pana si electricele cu sunetul lor stins in lipsa unei cutii de rezonanta)

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Eu as propune sa nu mai despicati firul in patru, pentru ca deviem de la subiect. Totusi, pentru lamuriri puteti consulta wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Acoustic_guitar).

 

Ontopic: Omul trebuie sa-si cumpere un set de corzi pentru chitara clasica si sa schimbe TOATE corzile.

Link to comment
Share on other sites

Termenul "acustica" se refera la prezenta cutiei de rezonanta.

 

Asadar chitare acustice: clasica, western, folk, etc.

 

 

Chitara electrica NU este o chitara acustica!

 

(asta chiar nu ma asteptam sa trebuiasca vreodata sa scriu)

 

 

LE: pune un set nou de corzi pentru chitara clasica (nylon), altfel s-ar putea sa faci din chitara... arc.

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Termenul "acustica" se refera la prezenta cutiei de rezonanta.

 

Asadar chitare acustice: clasica, western, folk, etc.

 

 

Chitara electrica NU este o chitara acustica!

 

(asta chiar nu ma asteptam sa trebuiasca vreodata sa scriu)

 

Ha ha! Frate... e exact cum a spus Doctor X inaintea ta: "am despicat firul in patru". Normal ca stiu ce sugereaza cuvantul "acustic" in prezenta cuvantului "chitara", dar omu' m-a contrazis spunandu-mi:

chitara clasica este tot o chitara acustica

Si la o chestia ca a asta a trebuit s-o dau corect: Acustica (grecește: akuein = a auzi). Altfel de ce ar fi "acustica" obiect de studiu la fizica? Pentru ca are cutie de rezonanta sau cum?

Eu nu ma aseptam sa fiu nevoit sa "state the obvious" intr-un post al meu absolut justificat. Trebuie sa fii destul de nonconformist sa accepti si drepturile altora. Mai ales alea de aparare atunci cand persoana are dreptate. Si daca te uiti atent am scris

electricele... in lipsa unei cutii de rezonanta

In schimb, bine ca stiti sa dati minusuri gandind doar pentru urmatorii 2 metri. Era absolut clar ce-am spus acolo...

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea

Am achizitionat azi o chitara acustica Hora Rechin Model: Laura de la un prieten mi-a dat-o pana o sa imi cumpar eu una noua si are 2 seturi de corzi 3 din "sarma" (4,5,6) si 3 din nilon (1,2,3) corzile de sarma sunt invechite adica din culoarea lor alba sunt maron...am incercat sa invat cateva acorduri si deja coarda 5 a cedat...am avut noroc ca sa rupt de langa puncte..acum logic ar c-am trebui sa le schimb ca o sa cedeze una cate una...intrebarea mea era ce sa cumpar corzi de sarma (ca asa imi place mie sa le numesc sa nu va aud cu termeni academici :P) sau de nilon....1. sa i-au un set din sarma si sa schimb doar 4,5,6 2. sa schimb tot setu sau sa i-au de nilon si sa schimb iar tot setul, ma gandesc sa nu se supere respectivu ( ma refer la varianta 1 si 2)...varianta ce-a mai buna ma gandeam sa i-au un set din sarma sa il schimb pe tot si cand ii dau chitara omului inapoi sa pun corzile 1,2,3 de nilon inapoi si pe cele din sarma sa i le dau separat...ce sa fac?

 

Cum s-a scris si mai sus e de preferat sa schimbi intregul set de corzi.

Eu iti recomand D'Addario (EXP45 sau Pro Arte J43), gasibile aici: http://guitarshop.ro...hp?scid=87&pg=5

Exista bineinteles si alte modele de la alti producatori, probabil foarte bune si ele (personal nu am incercat nici unele).

 

Cateva informatii despre corzi si chitara clasica (mentionate si de antevorbitorii mei)

In primul si primul rand - sa nu folosesti niciodata, sub nici o forma si in nici un caz (!!!) corzi de otel pe o chitara clasica.

Acestea exercita o tensiune mai mare decat cele de nylon, care depaseste cu mult capacitatea chitarii si duce inevitabil la defecte (gat indoit, fisuri, etc)

 

Ca sa fie mai usor de inteles: corzile de chitara clasica sunt din nylon. Primele 3 (subtiri) integral, iar celelalte 3 (groase) au miezul din nylon si infasurare din bronz sau alte aliaje.

Repet: tensiunea care o dezvolta este mult mai mica decat corzile echivalente din otel si NU sunt interschimbabile.

Edited by bogdancoltea
Link to comment
Share on other sites

am fost azi la un magazin de muzica si am cumparat corzile 4,5,6 de sarma 5 lei bucata din cupru dar acum e o problema ca la un capat are inel si nu stiu unde vine inelul la puncte sau la cheitze...

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea

Mare-i gradina domnului...

 

Ti-ai pierdut simtul umorului sau am folosit eu unul prea fin?

Edited by bogdancoltea
Link to comment
Share on other sites

am fost azi la un magazin de muzica si am cumparat corzile 4,5,6 de sarma 5 lei bucata din cupru dar acum e o problema ca la un capat are inel si nu stiu unde vine inelul la puncte sau la cheitze...

 

Corzile de clasica nu au inel. Ce ai cumparat tu sunt corzi de otel - miezul e de otel, invelisul e dintr-un aliaj, nu e cupru, si nu sunt bune pentru chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mare-i gradina domnului...

 

Dincolo de româna aproximativã, mi se pare foarte corect punctul de vedere exprimat în postarea respectivã.

Link to comment
Share on other sites

in fine corzile au miez de otzel din cate se vede....deocamdata imi place cum suna "basii" suna putin a metal si parca are si vibratia mai lunga putin fata de cele vechi...deocamdata pentru un incepator e destul de ok....o sa le mai tin ceva timp dupa o sa imi i-au cu miez de nilon...app. in magaziun de muzica aveau cateva chitari "hora" si toate aveau 1,2,3 nilon si 4,5,6 sarma deci asa o sa ramana si asta...multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

in fine corzile au miez de otzel din cate se vede....deocamdata imi place cum suna "basii" suna putin a metal si parca are si vibratia mai lunga putin fata de cele vechi...deocamdata pentru un incepator e destul de ok....o sa le mai tin ceva timp dupa o sa imi i-au cu miez de nilon...app. in magaziun de muzica aveau cateva chitari "hora" si toate aveau 1,2,3 nilon si 4,5,6 sarma deci asa o sa ramana si asta...multumesc pentru raspunsuri

 

 

Eu cred ca tu nu citesti ce ti se raspunde. Chitarele clasice au corzile 4, 5 si 6 cu miez de nylon si invelite in sarma. Chitarele acustice(sau western, sau folk sau cum vrei sa le mai spui) au corzile de otel iar corzile 4, 5 si 6 au miezul tot de otel. Pe dinafara seamana cu 4, 5 si 6 de la corzile pt chitara clasica dar nu sunt la fel.

Corzile de otel au tensiune mai mare, adica trag cu mai multa forta de bridge (cordar) decat cele de nylon sau cu miez de nylon. Chitara clasica NU este construita sa reziste la aceasta tensiune marita si in timp se deformeaza daca folosesti corzi de otel.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

In primul rand, motivul pentru care griful unei chitare clasice nu rezista presiunii exercitate de corzile de acustica este lipsa truss rod-ului. O bara metalica inserata in griful chitarelor acustice sau electrice sau chitarelor bas care te ajuta sa ajustezi gradul de curbura al sau. Da' asta e alta poveste.. in orice caz... bara asta compenseaza enorm pentru presiunea corzilor cu "miez metalic" si nu lasa griful sa se indoaie.

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Prietene o sa-ti dai seama ca ai gresit ca ti-ai pus corzi de otel pe chitara clasica atunci cand vei ajunge sa nu mai poti canta pe ea ca ti se va stramba griful, atunci chitara fiind numai buna de aruncat ca griful ne avand bara aia de metal in ea nu se mai poate indrepta. Corzile de naylon din cate stiu au in miez matase invelita in naylon sau cam asa ceva. Iti dai seama si singur ca matasea aceea nu supune o asa presiune cum supune otelul la corzile pe care le-ai pus. Eu unul am o chitara clasica de prin 70, i-am lasat tot de metal si acuma am vazut ca grifu e cam stramb si trebuie sa-mi iau alta chitara- nici nu-mi ies bareurile spre deosebire de alte chitari acustice pe care mi-a iesit fara probleme (eu n-am incotro ca am gatu mai putin lat ca la o clasica deci nu merge sa-mi pun de naylon cum ar trebui- cred ca e un fel de hibrid chitara mea :)), dar tu ramai la corzile de naylon ca mai incolo sa nu regreti ca ti s-a stricat chitara). Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

gt potoliti`va am fost azi cu ea la un prieten si sa uitat la corzi si la plicurile in care am cumparat corzile si sunt cu miez de nilon doar in capete au un miez mic de otzel unde e inelul si in calatul celalalt se vede clar miezul de nilon dar eu find incepator am cerzut ca miezul ala care e maron e din cupru (adevarat ca m-am uitat la ea seara la lumina din camera) dar azi cand m-am uitat cu el la lumina soarelui se vedea ca e nilon a zgariat putin cu un varf de ac la un la capatul unei corzi la cheitze acolo si a inceput sa se desprinda firicele de nilon...

Edited by iPLAY
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.