www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Si Eu O Nelamurire


Robert14
 Share

Recommended Posts

Buna ziua!

Tocmai miam cumparat o chitara electrica C. Giant E-Gitarre Blues-Modell SG-Styleam doze palate si nu stiu de ce cand dau pe distors mi se face ca o microfonie. Se poate face ceva in legatura cu asta?

 

Si se aude doar cand dau volumu mai tare nu stiu ce sa fac e un defect din fabrica sau e ceva care se poate repara usor?? Avnad in vedere ca, cant intr-o trupa nu pot sa cat in nici un concert

post-16769-0-68811600-1295614719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Da amplificatorul putin mai tare si indeparteaza-te cu chitara, aseaza-te pe un scaun si vezi daca-ti mai face... fa si tu niste teste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Pashka Danyel

Ori e ceva in neregula cu tipul de chitara sau partea electronica e dusa,de la doze nu are cum sa fie problema pentru ca dozele sunt obiecte detasabile nu fixe.

Link to comment
Share on other sites

Ori e ceva in neregula cu tipul de chitara sau partea electronica e dusa,de la doze nu are cum sa fie problema pentru ca dozele sunt obiecte detasabile nu fixe.

 

Din partea unui electronist batran - tacerea e de aur ;)

 

Mai mult ca sigur este ceea ce s-a spus in primul raspuns - volum prea mare, distanta prea mica fata de difuzor - rezulta microfonie.

Link to comment
Share on other sites

exista un anumit tip de doze si anume "Seth Lover" pe care il fabrica mai multi producatori, altii il copiaza pur si simplu si care s-a folosit pe modele gibson sau copii dupa acestea si ale caror bobine nu sunt deloc impregnate cu ceara sau rasina sau cu altceva (vax potted - cum se exprima ei) si care asa se comporta si nu ai ce sa le faci decat sa le schimbi daca nu iti plac...

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

Tocmai miam cumparat o chitara electrica C. Giant E-Gitarre Blues-Modell SG-Styleam doze palate si nu stiu de ce cand dau pe distors mi se face ca o microfonie. Se poate face ceva in legatura cu asta?

 

Si se aude doar cand dau volumu mai tare nu stiu ce sa fac e un defect din fabrica sau e ceva care se poate repara usor?? Avnad in vedere ca, cant intr-o trupa nu pot sa cat in nici un concert

 

 

CE STATIE ???????

 

banuiesc ca ai o statie de 10 W cu un difuzor cyu SPL redus ( sensibilitate .randament redus/slab ...difuri ieftine)la care cresti gain-ul la maxim ca sa te auzi plus dai inalte multe din acelasi motiv...=> sensibilitate mare ...medi.inalte prea multe ---> audio feedback/mikrofonie...

 

Ce poti sa incerci este sa izolezi fonic doza ...se cufunda bobina in ceara topita apoi montat la loc magnetii si piesele polare se toarna ceara topita ca sa reiigidizeze/izoleze fonic...

 

Dar ptr cantat ai nevoie de o statie de cel putin 30-50W cu un dif Eminence cu SPL mare ca sa te auzi ,

 

degeaba dai "blana" la putere mice rezultatul este ca fluiera doza...

 

Si la mine fluiera daca stau in fata difu;lui si am inalte multe ..de ex fluiera intr-o veselie la un concert cand din fata a bagat mixeristul chitara in control ( bineinteles pe medii/inalte).

Nu am nici o chitara de fabrica cu dozele "izolate" cu ceara nu am avut nevoie.

La dozele facute de mine am izolat cu ceara ..

 

Problema laStrat de ex ..daac izolez dozele poate nu mai am soundul "acela" deoarece si captarea sunetului din corp prin oscilatia spirelor bobinei contribuie la ton...etc...bla bla ..mituri chitaristice ..dar

 

ia vezi/auzi aici fluieraturi sa vezi cum ma mut de ici colo sa gasesc un loc unde nu fluiera...

.hehe...dupa concert spun mixeristului ...de ce nu a redus inaltele ..etc ..raspunsul a fost fenomenal/dragutz./...Credeam ca asa trebuie....heheh...si la Hendrix fluiera cateodata..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.