www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Despre Urmatoarea Chitara


Guest WolfRain
 Share

Recommended Posts

Guest WolfRain

Am primit chitara de la taica`meu, care o are de foaaarte de la habar n`am cine

 

Scrie ca`i fender, da`mi vine greu sa cred, pe de`o parte pentru ca nu are jack`ul unde au fenderele normale sau chiar copiile, pe de alta parte, semnul de la fender imi pare abtibild

 

ce vreau eu sa stiu este cat as scoate pe o copie de care stiu prea putin,in special cel care`a facut`o, deoarece as vrea s`o vand si nu o pot evalua. De sunat suna ok, nu am mijloace si resurse sa fac o inregistrare

 

Va rog sa`mi spuneti daca stiti cine creaza copii stratocaster cu jack`u pe lateral [ca la chitarele Ibanez,Jackson,etc]

 

 

 

 

post-13609-0-01479400-1294674764_thumb.jpg

post-13609-0-14393900-1294674869_thumb.jpg

post-13609-0-34843500-1294674926_thumb.jpg

post-13609-0-41957900-1294675103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain

Fender nu e sigur. Nu m-am uitat cu mare atentie, dar la o prima privire:

 

  1. Fender nu face headstocks din doua bucati;
  2. langa sigla Fender mereu scrie tipul instrumentului ("Telecaster", "Stratocaster", etc.)
  3. chiar si la instrumentele cu acces la truss-rod in partea dinspre corp, se vede un soi de "v" dintr-un lemn de obicei maro pe headstock;
  4. pickguard-urile Fender nu vin niciodata cu taietura aia pentru acces la truss-rod, si truss-rod-ul nu are niciodata capatul expus extern. Cele la care se acceseaza truss-rod-ul prin partea dinspre corp prezinta de obicei ca "interfata" un surub in cruce la nivel cu lemnul grif-ului.

 

Cine face copii de Stratocaster nu conteaza in cazul de fata, pentru ca o firma mai serioasa care face asta isi pastreaza logo-ul pe headstock (precum ESP, etc.). Foarte posibil sa fie un Reghin pre-'89, intr-adevar.

 

Cati bani poti scoate pe ea depinde de client si de starea instrumentului. Cu siguranta mai mult de 100RON, cat de mult nu stiu (~100RON costau acusticele "terminate" din anticariatele de pe strada Covaci din Bucuresti acum 2-3 ani).

 

am pus mana pe Hore, sunt grele si au un headstock putin diferit fata de asta

 

 

chitara asta e destul de usoara, pe la 3-3,5 kg

 

oricum mai astept opinii

 

 

Link to comment
Share on other sites

Reghin in general vopsesc spatele gatului in ton cu restul chitarii, la fel si Headstock-ul. Pozitia mufei e specifica Reghinurilor pre 89.

 

Va rog sa`mi spuneti daca stiti cine creaza copii stratocaster cu jack`u pe lateral

Oricine cu o bormasina si burghiu de 8mm.

 

 

am pus mana pe Hore, sunt grele si au un headstock putin diferit fata de asta

chitara asta e destul de usoara, pe la 3-3,5 kg

Am un reghin pentru export, asemanator cu un Cort X-6 (deci superstrat), cu principala diferenta ca Hora e white maple si Cort X-6 e din basswood (tei).; fara floyd, doze etc are sub 3Kg.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.