www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Cumpar O Chitara...


Guest vivaelzorro
 Share

Recommended Posts

Guest vivaelzorro

Am un buget de 500 lei... vreau o chitara... (si poate si niste accesorii?) Nu am cantat niciodata la chitara... help!

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro

Ce muzica iti place sa asculti? Sau mai bine zis, ce cantaret te-a facut sa vrei chitara? :rolleyes:

 

este un tip pe youtube, Igor Presnyakov... si eu ma gandeam la o chitara acustica:P

Link to comment
Share on other sites

Omul este foarte talentat. El canta acolo pe chitara clasica.

O acustica laudata de toata lumea e asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=51

Poti cumpara si sub forma de pachet, cu mai multe accesorii, insa nu prea ai nevoie de toate. Doar penele si corzile te ajuta din pachet, lucruri pe care le poti cumpara separat.

 

Alta laudata e asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=2579

Dar incepe de la 550 lei.

 

Daca esti din Bucuresti, cel mai bine te duci la un magazin cu instrumente cu cineva care se pricepe si incerci mai multe. Vezi care ti se pare mai comoda tie, iar persoana care merge se pricepe poate sa spuna daca are freet buzz, daca are action prea mare, defecte de fabricatie, etc.

Poti gasi Hora la 200 de lei care suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro

Presupunem ca as opta pt ce de-a doua chitara. Care sunt accesoriile de care am nevoie, stii incerc sa fac un pachet! si am vazut acolo un comentariu "Salutari am fost in mag, si am vazut chitara este grozava dar am uitat un mic lucru ... are inele pentru strap ? sau nu e decat pentru cantatul de studio ( pe scaun )" Care-i faza? Ms pt sprijin... Probabil o sa fac rost de bani pana la urma:)

Link to comment
Share on other sites

Strapul il folosesti ca sa agati chitara pe dupa gat si sa canti in picioare. Nu stiu cu cat te va ajuta la inceput acest lucru. Este mult mai comod sa canti stand jos. Sunt unele chitare care au prevazute niste suruburi inglobate in chitara pentru a avea de ce agata strapul. Altele nu au. Acusticele au mai toate. Oricum, n-are de ce sa fie asta un criteriu pentru a alege o chitara.

Ai mai avea nevoie de pene. Sunt in jur de 2-3 lei bucata.

Multe pachete vin cu tuner. Daca ai un microfon de calculator, chiar si de la casti sau de-ala de 6 lei, din bazar, poti sa acordezi chitara. Exista software-uri gratuite pentru asta.

Cel putin un set de corzi. De astea ai nevoie neaparat. Chitara vine cu corzi, dar de obicei sunt vechi si sunt foarte proaste. Este recomandabil sa le schimbi imediat dupa ce cumperi chitara.

 

Cam de astea ai nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro

Strapul il folosesti ca sa agati chitara pe dupa gat si sa canti in picioare. Nu stiu cu cat te va ajuta la inceput acest lucru. Este mult mai comod sa canti stand jos. Sunt unele chitare care au prevazute niste suruburi inglobate in chitara pentru a avea de ce agata strapul. Altele nu au. Acusticele au mai toate. Oricum, n-are de ce sa fie asta un criteriu pentru a alege o chitara.

Ai mai avea nevoie de pene. Sunt in jur de 2-3 lei bucata.

Multe pachete vin cu tuner. Daca ai un microfon de calculator, chiar si de la casti sau de-ala de 6 lei, din bazar, poti sa acordezi chitara. Exista software-uri gratuite pentru asta.

Cel putin un set de corzi. De astea ai nevoie neaparat. Chitara vine cu corzi, dar de obicei sunt vechi si sunt foarte proaste. Este recomandabil sa le schimbi imediat dupa ce cumperi chitara.

 

Cam de astea ai nevoie.

 

Si in total cam cat iese? Corzi de care? Chitara se dezacordeaza repede? aici cum aflu daca vine cu tuner? O husa ar trebui? Stii vreun magazin de vandut instrumente muzicale? am cumparat un recorder Yamaha, si sta degeaba, acum vreun an si nu ma pricep deloc, nu am cantat decat de vreo 2 ori la el... ma gandeam ca poate il vand, stii tu, criza...

Link to comment
Share on other sites

Si in total cam cat iese? Corzi de care? Chitara se dezacordeaza repede? aici cum aflu daca vine cu tuner? O husa ar trebui? Stii vreun magazin de vandut instrumente muzicale? am cumparat un recorder Yamaha, si sta degeaba, acum vreun an si nu ma pricep deloc, nu am cantat decat de vreo 2 ori la el... ma gandeam ca poate il vand, stii tu, criza...

 

Salut. Am si eu chitara din asta si pot sa iti spun ca e o alegere buna. Ea nu vine cu tuner, dar ai nevoie de unul pentru ca trebuie acordata cel putin cand incepi sa canti. Sunt mai multi factori care afecteaza corzile si implicit acordajul. Sau, cum a spus si Gojira, daca ai un microfon conectat la calculator, exista pe internet programe gratis pentru acordat chitara.

Husa poti sa o lasi pe mai tarziu, ti chitara in cutia cu care vine ca sta bine. ;)

Linkul dat de Gojira este catre un magazin, MCMusic. Poti sa comanzi online sau daca te duci la "Contact us" gasesti acolo locatiile unde ii gasesti si orarul. Daca esti in zone fa-le o vizita.

 

Corzi poti sa iei din astea. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=8&BrandCategsID=116&BrandProductID=511

 

Bafta

Edited by lupul alb
Link to comment
Share on other sites

Guest quartz

Daca zici ca nu ai mai cantat niciodata la chitara, parerea mea este ca nu ai nevoie de o investitie prea mare. Poti eventual sa iti iei chiar si o chitara second hand si apoi sa vezi daca iti place sa canti... Dupa aceea pretentiile vor creste si in mod sigur o sa iti doresti o investitie mai mare, dar pentru inceput nu cred ca merita sa bagi mai mult de 200 -300 RON si vorba lui @Gojira poti gasi si o Hora la 200 RON.

Ca accesorii pe langa pene, etc., ar fi util si un tuner. O sa iti fie mai greu la inceput sa acordezi chitara si cred ca ti-ar fi de folos. Ma rog, daca nu il ai, nu-i nici o problema, exista si softuri pe net pentru acordarea chitarii. Ideal ar fi sa o acordezi dupa ureche si diapazon, dar asta vine cu timpul...

Curea pentru chitara, strap buttons, nu cred ca ai nevoie acum pentru ca nu se pune problema sa canti in picioare pana nu inveti suficient de bine sa canti stand jos.

Link to comment
Share on other sites

Da, recomandarile sunt multiple in zona asta de pret. Intre 200 si 600 de lei gasesti foarte multe chitare. Dar exista si riscul sa dai peste una cu probleme de fabricatie. Fiind preturile mai mici nu se pune foarte mult accent pe finisaje, calitatea materialelor. Ar fi mult mai bine daca ai vrea sa te orientezi spre ceva second hand, sunt multe anunturi la mica publicitate si gasesti chitare, mai ales acustice, cantate de cateva ori, pentru ca de obicei prima chitara este acustica, iar multa lume se lasa de cantat dupa o luna, doua. Gasesti chitare in stare perfecta la jumatate de pret fata de cele din magazin.

De husa nu ai neaparata nevoie la inceput, doar daca vrei sa transporti chitara dintr-un loc in altul. E utila una in general, insa nu este obligatoriu sa ai.

Corzile nu prea conteaza. Oricum, daca te tii de treaba nu vei rezista tentatiei si vei incerca mai multe tipuri de corzi, pana vei vedea cu care te impaci cel mai bine. Ideea este in niciun caz sa nu cumperi corzi de chitara clasica la chitara acustica sau invers. Mai toate corzile de electrica merg fara probleme si pe acustica. Orice corzi pentru acustica sunt bune, chiar nu conteaza ce iti pui prima oara.

 

Merge si un pachet, daca gasesti la oferta sau ceva, dar mi se pare mai elegant sa iei chitara separat si restul accesoriilor in functie de preferinta.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Guest djangology

sal in legatura cu chitara am o chitara super buna clasica din spania este facuta din 1890 dar e pusa la punct neagra lucioasa,fara zgarieturi etc.iti dau la ea husa,3 pene,corzi.pretul este de 360 lei<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252); ">te rog sa imi raspunzi chiar daca nu mai e valabil anuntul.stima

Link to comment
Share on other sites

sal in legatura cu chitara am o chitara super buna clasica din spania este facuta din 1890 dar e pusa la punct neagra lucioasa,fara zgarieturi etc.iti dau la ea husa,3 pene,corzi.pretul este de 360 lei<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252); ">te rog sa imi raspunzi chiar daca nu mai e valabil anuntul.stima

 

Daca era din 1890 cred ca ar fi valorat o avereblink.gifblink.gif.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.