www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Grg170Dx


Guest chibitz
 Share

Recommended Posts

Guest chibitz

Buna ziua,

 

Am o intrebare, daca se poate sa ma ajutati.

Am un ibanez grg170dx si m-am gandit sa-i blochez tremolo-ul [am postat mai jos un clip cu tehnica ce vreau sa o folosesc in privinta asta] Toate acestea pentru a nu se mai dezacorda asa repede, pentru un sustain si ton mai bun si ma gandeam sa ii adaug corzi de 54. Precizez ca folosesc chitara pentru un stil hard rock, grindcore/ death metal

Ce parere aveti despre asta. Credeti ca ar fi o problema? Corzile de 54 ar putea afecta gatul sau alte parti ale chitarii?

multumesc

 

Link to comment
Share on other sites

Corzile de 54 ar putea afecta gatul sau alte parti ale chitarii?

 

In ce acordaj, dear? :) Poti strica o chitara si cu corzi de 36 daca le strangi suficient.

Gasesti aici un calculator cu care poti compara diferite grosimi si diferite acordaje: http://www.mcdonaldstrings.com/stringxxiii.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Un prieten a facut acelasi lucru pe un Ibanez cu Edge III doar ca a folosit un carlig de rufe :lol: Si spre surprinderea mea, functioneaza extrem de bine.

 

Legat de grosimea corzilor nu prea te pot ajuta, dar iti sugerez sa nu incerci pentru ca e posibil sa cedeze gatul.

 

Pai,atata timp cat foloeste cum trebuie trus rodul si seteaza din arcurile tremolo-ului astfel incat sa fie paralel pe corp,nu are de ce sa aiba probleme.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, ce treaba are truss rod-ul la o chitara cu floating tremolo?

 

 

 

Inseamna doar ca mai ai de invatat inainte de a putea face o decizie educata. Sau te asteptai la mura-n gura?!

 

 

 

Tocmai ce zisese un coleg de mai sus "Legat de grosimea corzilor nu prea te pot ajuta, dar iti sugerez sa nu incerci pentru ca e posibil sa cedeze gatul".Si la urma urmei daca ai o chitara pe care ai tinut corzi de .09 si sa vii sa ii pui de 11-54 sau cat o fi gauge-ul respectiv,nu mici sunt sansele sa se faca "banana".

Link to comment
Share on other sites

daca ai o chitara pe care ai tinut corzi de .09 si sa vii sa ii pui de 11-54 sau cat o fi gauge-ul respectiv,nu mici sunt sansele sa se faca "banana"

 

In B?! Hai sa calculez eu tensiunea, de parca sunt tehnicianul de garda pe RGC.

 

Cu 09--42 ai 5.62+5.05+6.76+8.55+7.72+7.31=41Kg in acordaj standard.

 

Cu 11--54 ai 6.35+6.69+9.04+8.54+9.22+7.06=47Kg, in drop B, diferenta de 14%. In B standard e 39Kg.

 

Unde-i banana? Nu-i banana!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest chibitz

ok, pai in cazul asta o sa incerc sa vad ce iese.. Momentan nu sunt in Bucuresti, o sa va anunt sa va spun cum merge treaba. Merci lui Fiveseven pentru calcule si celorlalti pentru interventii....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.