www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eurovision 2006


Guest lautaru'
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

hehehe inainte ascultam lordi pe music max ca dadeau noaptea o ora de rock! suna destul de bine, si o sa fie ceva total inetit pt eurovizon

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest BigMac

O palma (cu gheare) bine aplicata pe fatza celor care radeau de ei. Bravo Lordi.

(p.s. am bagat si eu 3 voturi la Romania :))

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Nici acum nu mi-am revenit... Dupa cum spunea Mr. Lordi, pana si faptul ca au ajuns pana acolo era o victorie in sine. Cu aceasta victorie (discutabila daca meritata din punct de vedere al valorii melodiei propriu-zise), se dovedeste insa ca muzica ROCK nu a murit si nici nu va muri in viitorul apropiat. Poate aceasta victorie va arata si promotorilor din Romania cam care e directia muzicii in Europa si cam care-s gusturile consumatorilor.

In incheiere,

HARD ROCK HALLELUJAH!!!!!!!!!!!

 

Go Lordi!!!

Go Rock music!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Am vazut cum au castigat cei de la Lordi si pot sa zic ca e prima oara cand vad personal pe cineva care castiga Eurovision-ul care sa ma impresioneze prin performanta. Nu zic ca melodia a fost iesit din comun de buna dar totusi faptul ca o formatie care canta genul asta de muzica si apar pe scena cum apar cei de la Lordi au reusit sa castige un festival de muzica in principiu pop. Este clar ca exista si o mare doza de politica in voturile care sunt primite de diverse tari, dar pana la urma cred ca exista si o mica contributie din partea publicului. Dintre toate melodiile participante pot sa spun ca doar aia din Lituania mi-a mai placut in mod special (totusi nu am inteles de ce ii huiduia toata sala pe aia).

Pot sa spun ca am tot respectul pentru Lordi si sper ca este un pas inainte pentru Eurovision si ca de acum incolo o sa putem sa vedem reprezentate mai multe genuri muzicale nu numai pop (daca asa se numeste genul in care apar niste fetite dezbracate pe scena care atrag mai multa atentie decat muzica).

Link to comment
Share on other sites

Mie cel mai mult la LORDI mi-a placut tipa de la clape pt cum facea backing vocals ; si mi-a mai placut mult si aia din Suedia.Cel mai naspa a fost Ukraina ... desi era aia buna-n draci si piesa destul de bunicica , aia a cantat de tot rahatu .... zicea 1 vers si respira in microfon....dovada clara ca fumatul ESTE daunator :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

Wow, o trupa rock castiga Eurovisionul!

Sper ca rockul sa fie vazut mai bine in Europa(cel putin in Romania), unde se stie ca sunt multi retarzi care asculta...trash music...

Sunt curios ce parere au manelistii despre asta... oare simt o repulsie si mai mare impotriva rockului sau au inceput sa fie curiosi si sa isi dea seama ce inseamna rock?

 

Din pacate, singurul regret pe care-l am, e acela ca finlandezii au castigat mai mult pe baza costumatiei...parerea mea... insa meritau sa castige,pt. ca au avut mult curaj sa faca asta... erau oaia neagra din tarcul cu oi albe...

 

PS: Totusi Eurovisionul are o traditie cu piese romantice, lente, pop... poate ar fi trebuit sa ramana asa... ma gandesc ca poate la anul vor fi multe trupe rock si eurovisionul se va transforma intr-o competitie de trupe rock...desi pana la urma nu stiu daca chiar e de rau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightelve

am observat ca in general in fiecare an se aleg melodii cam in genul celei care a castigat anul precedent... sunt tare curioasa, la anu' o sa avem un eurovision rock??? :) i'd like to see that!

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

Costumele mi s-au parut cam exagerate dar melodia a fost total 80's hard rock super tare. era nevoie d o skimbare la eurovision!!!!!!!!!!

 

 

Rock ’n roll angels bring thyn hard rock hallelujah

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

Cu cat ascult melodia cu atat imi place mai mult :)

Inca o formatie in lista formatiilor preferate :)

PS: ma mir ca Children Of Bodom nu au participat la eurovision... parerea mea ca sunt mai buni la Lordi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Melodia celor de la Lordi nu a fost cine stie ce, insa din ce s-a cantat a fost singura mai pe gustul meu ca sa zic asa.Prezenta scenica mi s-a parut de-a dreptul penibila.Dar la urma urmei bine a castigat o trupa din sfera rock-ului... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Intr-adevar nu ma incanta in mod deosebit Lordi. Dar a fost placut sa sa aflu ca rock-ul inca mai traieste in Europa. Asta e un pas mare parerea mea. Poate va fi privit altcumva si la noi muzica buna. Si nu toate banalitatile de "muzici" care se canta si se apreciaza. De asemenea mi-au placut la nebunie grupul Cosmos din Letonia parca. Un a cappella asa jazzy. A fost genial. Daca faceti cineva rost de piesa aia postati-o va rog :). Thx.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Sincer ma bucur ca au castigat Lordi si nu au castigat romanii.Finlanda chiar a meritat sa castige.Noi poate alta data.

Link to comment
Share on other sites

N-am auzit in viata mea de Lordi, nu am vazut Eurovisionul ci doar ce a postat Cosu link-ul ala. Piesa nu mi-a placut mai deloc, nici aparitia scenica... Intreabarea mea - chiar credeti ca a contat stilul muzical abordat sau mai degraba a fost un amestec de curiozitate si inedit? Eu tind sa cred ca nu prea a interesat ca au cantat rock (asa cum a fost piesa aia) ci ca au aparut mai altfel... Personal imi place mai mult 3se cu alaturi de ingeri (desi nu-s fan dance de nici o culoare) decat asta... Poate s-a votat "curajul" trupei, intr-adevar imens. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu de ani de zile votez cu Romania. Asa vreau eu. Sa zicem ca sunt patriot (daca eu nu sunt patriot, atunci nu e nimeni...)

Si ieri am votat cu Romania, prin SMS, pentru ca am cantat si nu am fost acasa. Mie imi place piesa lui Traistariu, e excelenta.

 

INSA, m-am bucurat enorm ca au castigat Lordi, o trupa pe care o stiu de cativa deja, pentru ca au o piesa buna, comerciala, pe placul meu, si pentru ca i-au ..... (vreau sa zic surclasat :) ) pe toti prin atitudine. De-abia astept sa primesc DVD-ul cu Eurovisionul, sa vad si eu minunea.

 

Ce misto e sa fii rocker... Am stiut eu!

Link to comment
Share on other sites

Eu unul daca tot e sa ne dam cu parerea am votat cu Lituania (baietii aia cu acapella). Ideea mi s-a parut foarte tare si linia melodica chiar misto. Despre trupa care a castigat ce sa zic...au reusit sa-i faca pe aia de la Kiss un monument de stil si bun gust. Asta despre costumatie. Despre melodie, nu mi-a displacut dar nici nu m-a impresionat fantastic. Fiind un "song contest" trebuia sa castige cea mai buna piesa si dupa parerea mea nu a fost asta. Insa ceea ce ma bucura teribil este ca o gramada de oameni din toata (TOATA !!) Europa au votat la greu o trupa ROCK, ceea ce inseamna ori ca ceva s-a schimbat in mentalitatea melomanilor, ori m-am inselat eu cand m-am gandit ca ceva se schimbase in rau la un moment dat. Una peste alta, ajung la vorba lui Toni.

Stiam eu ca e bine sa fii rocker.

Deodata nu ma mai simt ciudat ca sunt singurul care moare de oftica ca nu stiu care mare trupa rock a ocolit inca odata Romania. :) . Deodata nu mai simt ca aceasta comunitate in care ne dam noi cu parerea asa de vehement cate odata este asa de mica. Asadar...sa bem pentru toti votantii de rock. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

Este normal ca Lordi si prestatia lor sa fie la mare valoare pe un site unde predomina genul abordat de ei.

 

Eu unul nu sint multumit de rezultat - sa nu va luati de mine e dreptul meu de replica - si chiar imi pun intrebarea ce cauta o asa piesa la un festival care abordeaza cu totul alt gen de muzica ?

 

Ma gindesc cum ar fi ca ca la un festival rock sa vina sa cinte unul o piesa pop sau dance? Respect rockul si tot ce tine de rock, asa cum respect si celelalte stiluri, dar cred ca a fost o mare greseala aceasta CONTAMINARE A EUROVISIONULUI!

 

Unde este demnitatea, sobrietatea, prezenta scenica si calitatea vocala a participantului (bineinteles acolo unde se verifica) la Eurovision ? De ce a trebuit sa fie date pe niste costume hidoase, masti la fel de hidoase, o voce ragusita si pe niste aripi "protectoare" de liliac ? Pentru mine nu a transmis nimic si nu am simtit nimic !

 

Cred ca sintem intr-un fel de cadere libera si nu sintem in stare sa ne dam seama ! Ceva de prost gust care nu duce decit la degenerare...

 

PS - sa nu dati cu pietre in mine, ramin cu TORNERO !

 

(revin cu un edit ca nu stiu de ce se dublase postul meu)

Edited by lautaru'
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.