www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Paypal


barbarossa
 Share

Recommended Posts

am incercat sa atasez contului, defapt conturilor mele paypal, mai multe carduri, dar nu stiu de ce sunt refuzate la verificare. sunt visa si mastercard. am bani in cont deci motivul nu este acela ca nu are de unde sa isi ia el suma initiala. la o cumparatura de asta online imi spune ca am posibilitatea sa platesc doar via paypal, dar pe pagina paypal de login am un link sa platesc cu credit card sau debit card in situatia in care nu am un cont paypal. magazinul online nu accepta carduri decat emise in US, dar mi-au comunicat ca din partea lor e ok daca platesc cu metoda aia, pt ca plata se face de pe pagina paypal, deci probabil independent de ei. acuma intrebarea mea este, daca s-a inteles pana acuma totul, daca stiti, din proprie experienta, daca va avea sorti de izbanda procedura asta de plata cu debit card romanesc, de pe site-ul paypal dar fara a implica contul paypal, care nu e verified, in conditiile in care adresa de mail pe care o dau magazinului pt comanda coincide cu adresa de mail a contului meu paypal. intreb asta pt ca nu vreau sa depun bani in cont, sa constat ca nu se poate, si la retragere sa pierd datorita comisionului.

multumiri anticipat!

Link to comment
Share on other sites

La PayPal am avut si eu o problema la tranzactii mai mari de 1000$....asta fiind limita zilnica la inceput. Eu folosesc PayPal cu un Mastercard si cu un Visa de la Raiffeisen. La un moment dat n-a vrut sa-mi mai ia de pe Visa, pentru ca expirase recunoasterea internationala a cardului sau ceva de genul asta. Deci probleme exista de tot felul. Cel mai bine e sa te duci la banca si sa vorbesti acolo(cum a recomandat si broknstrngz)...asa am facut si eu cand am avut probleme si te ajuta ca doar esti clientul lor.

 

Sper sa-ti rezolvi problema in timp util!

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o problema asemanatoare cu un card de debit pe care aveam o descoperire de cont (overdraft), pe care eu l-am tratat ca un card de credit (ca asa-l utilizam in tara).

Am facut plata prin Paypal, banii au ajuns la ei, nu mi-au platit furnizorul, dupa vreo luna mi-au virat inapoi banii, desi eu facusem mai multe demersuri ca sa plateasca.

Bineinteles, am platit comisioane degeaba.

Asa ca zic la fel: vezi ce spune banca ta.Succes!

Link to comment
Share on other sites

mda, intre timp am aflat ca, implinindu-se un an de la reinnoirea cardului, mi-au facut bajetii un cadou de 12 euro comision, asa ca s-ar parea ca lipsa de fonduri este cauza. incerc sa remediez aceasta problema, desi tin minte ca la acest card (brd mastercard) am mai primit refuz de asociere la cont paypal, chiar si atunci cand aveam bani in cont. daca nu, incerc cu celalalt (visa gold banca romaneasca) si daca nici cu ala, pa si pusi paypal.

 

o alta problema este ca plata ce ar trebui sa o fac depaseste 1000$, asta in conditiile in care in contul meu paypal vaz ca am o limita la plati de 100$, pe care imi spun ei ca pot sa o ridic, insa nu am cum sa trec la aceasta etapa, pt ca nu sunt verified. ce stiti, vor putea fi probleme daca plata (prima pe care o fac via paypal) va sari de 1000$, in sensul ca limita impusa de ei va fi mai mica?

 

@broknstrngz&lefmir multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai m-am uitat in cele doua conturi pe care le am la paypal (unul pentru Romania si celalalt pentru Olanda - da ai nevoie de conturi diferite daca ai carduri emise in 2 tari ...) si la nici unul dintre ele nu am sending limit sau unu buton care sa faca referire la asta. Cred ca odata ce contul e verificat poti sa faci plati de maxim 8000eur (conform FAQ-ului de pe siteul paypal)

Link to comment
Share on other sites

salut.

 

sa-ti spun cum a fost faza la mine. eu am avut O SINGURA DATA o problema, la inceput, cand abia imi facusem un cont pe ebay si imi facusem si cont paypal. atasasem la el un card de DEBIT !!!(nu de credit !!!) tip MASTERCARD TAIFUN de la Banc Post. Cand mi-am facut cardul am intrebat din capul locului la banca care model de card pe care-l au este valabil pt. cumparaturi on line si nu va fi refuzat nicaieri !!!

 

in 2007 cand mi l-am facut, era singurul card de debit care avea aceste calitati. intre timp cred ca au aparut si altele la restul bancilor.

 

sa revin... problema am avut-o atunci cand am vrut sa cumpar de pe ebay obiecte de peste 100 $...(parca asta era valoarea...)

atunci cei de la ebay mi-au blocat contul, anuntandu-ma inainte despre ce este vorba si mi-au cerut sa le trimit pe fax niste documente, ca sa poata sa ma verifice(si sa verifice prin sistemul lor...) ca sunt cu adevarat posesorul acelui card si ca este cu adevarat eliberat de o banca serioasa...

 

Mi-au cerut sa le trimit pe fax urmatoarele:

 

copie xerox dupa actul meu de identitate / copie xerox dupa card pe care mi-au spus sa acopar cu un marker negru cele doua grupe de cifre din mijlocul seriei / un extras de cont recent care sa contina stampila si semnatura bancii emitente(pe care la fel mi-au spus sa acopar cu marker negru cifrele din mijloc ale seriei cardului).

 

dupa ce am trimis aceste acte, in doua zile treaba a fost clarificata si din acel moment practic mi s-a spus cumva indirect - "STIMATE DOMN, POTI DIN ACEST MOMENT SA CHELTUI CAT TE TINE BUZUNARUL !!! AI GRIJA INSA SA NU FACI SMECHERII, SA NU LICITEZI FARA SA AI CU ADEVARAT INTENTIA DE A PLATI UN OBIECT DACA-L CASTIGI SI MAI ALES LICITEAZA DACA AI CU ADEVARAT BANI DISPONIBILI...".

 

din 2007 pana in prezent am cumparat de pe ebay si de pe alte magazine on line peste 250 de obiecte(posibil chiar mai multe) si NU AM AVUT ABSOLUT NICI O PROBLEMA !!!! pe ebay toata lumea ma lauda ca sunt un cumparator de exceptie si chiar si cel mai scarbos vanzator(care nu vrea sa aiba treaba cu persoane din afara SUA) isi scoate palaria cand imi vede feedback-ul... nu ma laud ... e un adevar...

 

NU CRED CA SUNT EU O SUPER EXCEPTIE !!! cred ca este vorba doar de faptul ca am respectat cu sfintenie regulile jocului si am citit cu atentie de 2-3 ori instructiunile, inainte de a face pasul urmator ! IN FELUL ASTA NIMENI NU CRED CA POATE AVEA PROBLEME !!!

 

pana in prezent mi-am achizionat de pe ebay 2 amplifuri Mesa Boogie de cca. 600 $ bucata. am platit prin paypal doua amplifuri de muzicuta de peste 1700 $ fiecare. ultima cumparatura cu valoare foarte mare a fost un MESA BOOOGIE MARK V, pe care l-am luat pentru un amic de-al meu. a costat cu tot cu transport peste 2000 de dolari ! NU AM AVUT NICI UN FEL DE PROBLEMA !!! TOTUL A MERS PERFECT !

 

ca o concluzie... cand va faceti un cont paypal, sau un cont pe ebay, CITITI CU ATENTIE TOATE CLAUZELE si INSTRUCTIUNILE oferite de respectivele site-uri. contactati fara ezitare personalul specializat de la relatii cu clientii si puneti intrebari cat mai clare. oamenii aia pentru asta sunt acolo si sunt platiti, ca sa va lamureasca ! de cate ori am avut probleme sau nelamuriri, am trimis email si am fost lamurit in foarte scurt timp !!!

 

daca banuiti ca este o problema din pricina bancii emitente a cardului, mergeti direct la ei si cereti lamuriri sau puteti sa faceti asta si prin telefon ! eu cu Banc Post-ul am avut mereu experiente foarte bune la departamentul prin telefon de relatii carduri !

 

este posibil ca in anumite momente, firma emitenta a unui card, fie ca se numeste VISA, MASTERCARD sau AMERICAN EXPRESS, sa aiba anumite probleme tehnice, sau sa fie obiectul unor atacuri informatice(e ceva destul de obisnuit in zilele noastre !!!). in asemenea cazuri, firemele blocheaza total activitatea cardurilor la nivel mondial pana la remedierea problemei ! imi amintesc ca anul trecut am avut o asemenea problema si dupa ce am contactat paypal-ul, ei mi-au spus ca li s-au mai semnalat si din alte parti ale lumii asemenea probleme si mi-au recomandat sa iau legatura cu banca mea sau direct cu firma emitenta a cardului meu. dupa ce i-am contactat, m-am linistit... fusese un atac informatic si computerele lor blocasera automat orice activitate pana la eliminarea amenintarii ! in 24 de ore lucrurile au reintrat in normal, fara sa am de suferit in nici un fel, fara sa-mi dispara un leu de pe card !

 

ATENTIE !!! daca nu stati bine cu limba engleza este destul de greu sa intelegeti ce scrie in acele instructiuni si mai ales sa va faceti inteles in relatia cu cei de la departamentele de relatii cu publicul ale respectivelor site-uri ! eventual apelati la cineva care stie foarte bine limba engleza !

 

foarte important ! mergeti la mai multe banci si cereti celor de acolo sa va explice cat mai babeste care este cea mai buna varianta de card(DEBIT sau CREDIT), cu avantajele si dezavantajele lui... eu asa am procedat si pana acum nu am dat gres niciodata !

 

foarte important !!! daca cumva o sa primiti vreun email , care se pare ca este trimis oficial de cei de la PAYPAL sau de la EBAY , in care vi se cere sa dati detalii legate de contul dumneavoastra(detalii despre parola) sau vi se cere sa trimiteti numarul cardului si PIN-ul lui, in acel moment, IMEDIAT !!! , trimiteti cu forward respectivul email oficialilor site-ului respectiv si mentionati in subiectul mesajului foarte clar - THIS MESSAGE SEEMS TO BE SUSPICIOUS !!! PLEASE CHECK THIS IMMEDIATELY !

eu am primit un asemenea mesaj de la niste hackeri(era imitat foarte bine logo-ul PAYPAL !!!), in care mi se cerea sa le dau seria si PIN-ul cardului. am trimis imediat mailul cu forward la PAYPAL si in 2 ore am primit raspuns ! era un mesaj fals. de altfel daca nu erai orb, vedeai imediat ca layout-ul paginii era mult diferit de un email oficial al celor de la PAYPAL.

 

ca o concluzie ! INAINTE DE A VA FACE UN CONT pe EBAY sau PAYPAL, PUNETI TOATE INTREBARILE necesare, VERIFICATI CU ATENTIE CLAUZELE SI INSTRUCTIUNILE existente pe paginile speciale ale respectivelor site-uri. daca nu va lamuriti, contactati site-ul si intrebati direct ce nu ati inteles. in felul asta este foarte greu de crezut ca o sa aveti probleme. in 99% din cazuri este vorba de greseli ale utilizatorilor, care nu au respectat cum trebuie etapele necesare deschiderii unui cont !

 

eu sunt un exemplu in acest sens. am facut exact cum am citit in instructiuni si NU AM AVUT PROBLEME !

 

cam asta am avut de spus... fiecare face pana la urma cum crede...

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

de cele mai multe ori bancile din RO sunt problema

 

erorile de paypal de aici pot veni. Foarte rar, dar fff rar e de la ei, fiind masinarie de facut bani, nu-si permit sa aiba buguri din astea.

 

Daca nu e din cauze tehnice ale bancilor din RO, emitente ale cardurilor, atunci poate fi din cauza unei limite pe card. Poti cere exptres "deblocarea utilizarii internationale/externe" or whatever, care uneori by default este activata CHIAR si la card cu posibilitate de plata internationala (stiu, suna tampit, dar ei le zic "masuri anti-frauda")

 

Insista labanca emitenta. Eu am patit-o rau de tot cu un loop din asta in care paypal se deroba de orice responsabilitate iar banca zicea ca 101% dpdv al lor tranzactia era OK. Deci si cu banii blocati, si fara produs, si cu rapsunsuri pozitive din partea tuturor. Crazy-loop, Balane!

 

Ai basic account? sau premier account la paypal????

 

Ceau!

Link to comment
Share on other sites

Singurul care pe care il am inrolat pe site-ul PayPal, este unul de credit. Numai cu el am facut toate cumparaturile, fie ca au fost din Europa sau SUA. Nu am avut niciodata probleme. Si toate platile au fost facute din credit. Nu asta este buba la tine. Vezi sa nu ai pusa limita de plati online de catre banca emitenta. Cel mai bine suna la numarul de relatii cu clientii mentionat pe verso-ul cardului si incearca sa te lamuresti.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

mersi de raspunsuri. am fost la banca si am alimentat contul si se pare ca am trecut de etapa 1, in sensul ca a fost acceptat si acum urmeaza etapa de confirmare, cu codul de pe extras. deci totul e in regula. am mai incercat in trecut, in ideea ca am folosit acest card la greu pt plati online afara, direct, pe pagina securizata, fara niciun fel de probleme, dar la paypal nu a mers. ce-i drept atunci m-am limitat la a intreba la banca vreun functionar ce si cum, si dupa ce de fiecare data s-au uitat la mine ca bou' la poarta noua, am renuntat. deci nu am mai sunat la serviciu clienti si nu am mai intrat in detalii. mi-e sa nu fi fost mai stiu eu ce activat si l-au dezactivat acum cand i-am sunat, fara sa imi mai spuna. desi ar fi ciudat, pt ca de aproape 3 ani de zile am folosit acest card pt tot felul de plati online, fara probleme.

mersi inca o data pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

am incercat sa atasez contului, defapt conturilor mele paypal, mai multe carduri, dar nu stiu de ce sunt refuzate la verificare. sunt visa si mastercard. am bani in cont deci motivul nu este acela ca nu are de unde sa isi ia el suma initiala. la o cumparatura de asta online imi spune ca am posibilitatea sa platesc doar via paypal, dar pe pagina paypal de login am un link sa platesc cu credit card sau debit card in situatia in care nu am un cont paypal. magazinul online nu accepta carduri decat emise in US, dar mi-au comunicat ca din partea lor e ok daca platesc cu metoda aia, pt ca plata se face de pe pagina paypal, deci probabil independent de ei. acuma intrebarea mea este, daca s-a inteles pana acuma totul, daca stiti, din proprie experienta, daca va avea sorti de izbanda procedura asta de plata cu debit card romanesc, de pe site-ul paypal dar fara a implica contul paypal, care nu e verified, in conditiile in care adresa de mail pe care o dau magazinului pt comanda coincide cu adresa de mail a contului meu paypal. intreb asta pt ca nu vreau sa depun bani in cont, sa constat ca nu se poate, si la retragere sa pierd datorita comisionului.

multumiri anticipat!

 

Buna seara, nu trebuie sa va simtiti ofensat in vreun fel, insa sunt satul de rautate dupa discutia cea lunga de aseara...mi-a ajuns. Imi cer scuze daca v-am ofensat...ideea e alta. Va ajut eu cu paypal, imi dati mie banutii cash si eu platesc cu paypalul meu, ce ziceti? Am si moneybookers daca e nevoie, sper sa va pot ajuta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

se pare ca tot nu o scot la capat deocamdata cu paypal-ul asta...am facut comanda, si la ultimul pas, cel de confirmare a comenzii, unde ma trimite pe site-ul paypal, dupa ce ma loghez, imi spune ca You have 1 active cards MasterCard (XXXX-????) in your account. dar nu il pot selecta pt plata. mesajul care imi mai apare este: To complete this payment, add another debit or credit card to your PayPal account or Update your Credit Card or Debit Card. toate datele corespund, sunt corecte, banii sunt suficienti in cont. nu pare sa fie nicio problema. le-am scris celor de la paypal si am primit raspuns cum ca sistemul lor de securitate automat cica s-ar fi sesizat dintr-un motiv necunoscut, probabil prezumtie de frauda, fiind o suma destul de mare, eu roman, la prima tranzactie. naiba stie. ideea e ca ei ma consiliaza sa mai incerc zilele astea, sau sa incerc de pe un alt card/cont... a mai intampinat careva aceasta problema? daca da, cum i-a dat de capat?

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

te salut. citeste te rog ce am postat eu la acest topic acum vreo luna ...

 

ai cumparat de pe EBAY ??? sau de pe ce site ?

 

este posibil sa fie vorba de acea etapa a verificarii finale pe care o fac cei de pe Ebay inainte de a da acceptul de a cumpara "cat te tine buzunarul"...

 

eventual da-le un email si cere sa intri la verificare si sa capeti statutul de verified buyer... ceva de genul asta.

 

daca se va intampla asta, o sa-ti blocheze contul vreo 2-3 zile, pana le trimiti anumite acte prin fax, din care ei sa verifice validitatea cardului tau, identitatea ta si daca acel card este emis de o banca cu statut ok...

 

la mine asa a fost...

 

revino cu detalii.

 

despre ce suma este vorba ? este prima ta cumparatura ? ce feedback ai pana acum ? astea-s aspecte foarte importante !

Link to comment
Share on other sites

nu cumpar de pe ebay, ci de pe un site normal de instrumente muzicale. accepta doar paypal de la cumparatorul international. mi-au raspuns la mail si mi-au spus ca problema nu este la ei, ci la paypal. din punctul lor de vedere totul e ok. pe ebay am feedback de 100 %, avand 3 cumparaturi, toate platite cu transfer bancar. este prima cumparatura via paypal, iar suma este de 1200$. am mastercard atasat contului paypal premier, si sunt verified. ieri am avut mai multe tentative de plata esuate, dupa care am intrat pe paypal si am calculat acolo cati euro reprezinta suma in dolari pe care trebuia sa o platesc. se pare ca aveam mai putin bani decat era necesar. calculasem initial pe site-ul bnr, insa conform paypal mai aveam nevoie de cativa dolari, asa ca am dat o fuga la banca si am completat suma. acum sunt suficienti bani, dar tot nu pot face plata. singurul raspuns primit de la paypal este ca sistemul lor automat de detectare a tranzactiilor susceptibile de plangeri, chargebacks si frauda sau mai stiu eu ce s-a activat si a blocat tranzactia, iar ei nu pot face nimic, sfatuindu-ma sa mai incerc alta data, sau sa atasez un nou card...

Link to comment
Share on other sites

ciudata situatie. as vrea sa te pot ajuta. poate ar fi o idee buna sa le trimiti un mesaj celor de la paypal si sa-i rogi sa te bage intr-o procedura de verificare a cardului tau si a contului atasat cardului(banuiesc ca ai un IBAN corespunzator cardului, chiar daca este de debit) si sa faca si verificare sa vada ca banca este o banca serioasa, acreditata...

 

sa faca toate aceste verificari ca sa se convinga ca nu sunt probleme...

 

alta solutie nu prea vad... macar sa-ti spuna pas cu pas ce trebuie sa faci...

 

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.