www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

V-Picks In Romania


comanel
 Share

  

67 members have voted

  1. 1. Ai fi interesat sa cumperi V-picks ?

    • Da
      29
    • Nu cred, raman la ce am
      8
    • Vreau sa le incerc
      19
    • Cine da 5$ pe o pana?
      11
  2. 2. Interesat de precomanda?

    • Da
      32
    • Nu
      35


Recommended Posts

Dap, tot concertul am cantat cu vpick. Aplicabilitatea a fost maxima, de pe la a doua piesa nici n-am mai simtit-o. Singurul defect care l-am observat in schimb e ca nu mai reusesc sa fac pinch harmonics cu aceeasi usurinta, deoarece a stat lipita bine de degetul mare :)

 

M-am obisnuit repede si am apucat-o mai dinspre varf.

In eterna glorie vroiam sa arunc pana in public, dar mi-am adus aminte repede ca sunt in Mamou si nu pe Wembley :D

 

Bai, lasand gluma si marketingul la o parte, pe mine m-a fascinat bucata asta de plastic. Nu pot sa zic ca am crescut in viteza, ca oricum nu fac vitezisme, da aluneca altfel pe corzi.. plus ca am scapat de pick noise-ul nefiresc pentru un strat cand bag distoarse si compresie de solo. O sa vedeti si voi pe propria piele cand ne intalnim sa discutam numai de pene :)

 

I'm never going back, i'm sold :)

Link to comment
Share on other sites

Bai, lasand gluma si marketingul la o parte, pe mine m-a fascinat bucata asta de plastic. Nu pot sa zic ca am crescut in viteza, ca oricum nu fac vitezisme, da aluneca altfel pe corzi.. plus ca am scapat de pick noise-ul nefiresc pentru un strat cand bag distoarse si compresie de solo. O sa vedeti si voi pe propria piele cand ne intalnim sa discutam numai de pene :)

 

pai hai cu eshopul sa dau si eu click pe ce vreau :)

 

in alta ordine de idei:

 

Link to comment
Share on other sites

un video unde ne arata diferentele fata de Dunlop jazz III.

 

o astfel de demonstratie e plina de argumente si info subiective.

 

poti pana in asa fel incat sa faci sa sune "pana ta" intr-un anumit fel - cel care vrei sa il scoti in evidenta si sa il promovezi :-) ca suna mai sticlos fata de jazz III, buna ziua, e alt material, au si DUnlop Big stubby sau cum sfantu le zice.... da' fiecare isi poate da singur cu parerea

:-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

evident ca e subiectiva prezentarea,iar daca nu esti platit pentru muzica ta eu cred ca nu si are rostul o pana de 5,10,15 euro . dunlop are tot felul de pene...de la cele mai promovate cum ar fi blackfang...ultima inovatie cu care sa ia banii fanilor lui hetfield...care suna fix ca o bucataieftina de plastic ..ceea ce si este...pana la jazz III sau stubby in variantele small jazz sau big care salveaza turma.pe facebook,petrucci anunta ca lucreaza cu dunlop la o noua pana,de exemplu.deci optiuni exista,slava domnului.la mine nu trece o zi fara sa pun mana pe chitara,fie ca am concert,exersez serios sau improvizez aiurea uitandu -ma la un serial asa ca orice mica imbunatatire in ton si in feelingul penei m-ar incanta suficient cat sa dau ceva mai multi bani pe o pana.after all,e singurul meu viciu :rolleyes: nu punem la socoteala pepsi-ul :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dragi colegi, incepand de maine voi fi out of office pana in data de 4 decembrie. Asta daca nu gasesc din cand in cand o unitate cu maus si desktop sa mai intru pe forum. Raman la dispozitia voastra pe e-mail la vpicksromania@gmail.com.

 

Voi incerca sa va dau raspuns la orice intrebari pe care le aveti. E-mailul se verifica cel putin odata intr-un interval de 48 de ore, so be patient ;)

 

Respect rgc si o vacanta frumoasa !

Pick hard & rock out !

Link to comment
Share on other sites

Dragi colegi, incepand de maine voi fi out of office pana in data de 4 decembrie.

Raman la dispozitia voastra pe e-mail la vpicksromania@gmail.com.

 

Voi incerca sa va dau raspuns la orice intrebari pe care le aveti. E-mailul se verifica cel putin odata intr-un interval de 48 de ore, so be patient ;)

 

salut, apropos de intentia ta de a construi o mica afacere pe baza pasiunii pentru muzica, iti recomand sa nu lasi un mesaj primit pe mail fara raspuns.

fie chiar si un simplu "salut, am primit mesajul, o sa va raspundem cand avem toate informatiile" sau variante asemanatoare in functie de solicitare.

 

acum, mai personal, daca tot ai precizat ca esti la dispozitia noastra si pe mail , am trimis si eu acum vreo saptamana si ceva un mail si nimic.. cam tulbure impresia mea deocamdata.

 

thx.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

M-am intors, cu bine si fara oase rupte :)

 

Toate cele bune pe aci, in data de 10 ianuarie (luni, saptamana viitoare) voi da prima comanda. In acel moment, toti cei care au confirmat o comanda sigura pe email (vpicksromania@gmail.com) vor primi un email cu un numar de cont, sau Paypal - sau daca vreti puteti plati in ramburs - in functie de modalitatea de transport aleasa.

 

Pentru cei in afara Bucurestiului as prefera Fan Courier, insa nu e mare problema daca rezolvam cu Posta Romana. Pentru cei din Bucuresti, ne putem orienta foarte usor la o bere in centru sa intrati in posesia lor.

 

Va multumesc foarte mult pentru interesul acordat si pentru comenzile facute pana acum.

 

Astept si alti doritori pana in data de 10 ianuarie pentru o comanda ferma pe vpicksromania@gmail.com.

 

Mai mai ca era sa uit.

 

Daca nu sunteti hotarati de modelul pe care il doriti, un moment bun ar fi sa imi recomandati aici pe forum (sau pe mail dar in casuta SUBJ sa specificati "Recomandare") ce modele v-ar interesa sa incercati pe viu.

 

Mentionez ca voi incerca sa prezint "spuma" din seria v-picks intr-o seara, cel mai probabil in prietenosul Big Mamou. Acolo veti avea ocazia sa le cantati voi cu manuta voastra pentru a va convinge ca sunt cele mai smechere pene pe care le-ati cantat vreodata.

 

Poate facem si o mica reducere daca veniti cu penele voastre ;)

 

 

Da sa fim noi sanatosi pana atunci.

 

Pick hard,

Comanel

Link to comment
Share on other sites

Scuze dani, mailul tau a intrat pe spam :)

 

sa tin minte sa verific si ala de acum incolo :)

 

np, ofc.

 

inca un hint: renunta la mailul de pe gmail si fa-ti undeva la niste profesionisti un hosting ceva, daca te apuci bine de tot de afacerea asta o sa ai nevoie sa nu pierzi nici un mesaj, poate oferte importante de colaborare, poate comenzi mari, ideea e ca filtrele gmail sunt.. deh.. personal e-mail..

 

succes, iti trimit si eu o mini comanda pe mail imediat cum ma hotarasc ce vreau, multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Mersi de idei Daniel, si stai fara grija ca am totul stabilit clar, dar dupa cum bine stii in Ianuarie totul merge pe branci. Cum scap de primul impediment (financiar) numit Ianuarie combinat cu ziua prietenei mele si o alta ocazie speciala, ma voi ocupa serios de tot ce inseamna hosting, mail oficial, site, etc.

 

Numa sa nu ma puneti sa fac magazin online, ca nu ma pricep de unul singur si atatia bani pentru o optiune de buy now inca nu sunt dispus sa dau. Plus ca astept marele feedback dupa ce primiti penele.

 

Apropos, si fac apel la 3 oameni talentati din Bucuresti care sunt dispusi sa spuna tuturor un feedback live la workshop. Dau penele sa va distrati cu ele o saptamana, si daca va plac le pastrati cu conditita sa spuneti in fata tuturor ce va place la ele :). Ma intereseaza un om inarmat cu un Tele, cu un Les Paul si unul cu o Acustica meseriasa :). Daca avem si un metalist hi-gain printre noi cu capacitati de promoter, e invitat sa-si zica parerile. Cu Strat-ul si cu Dobro-ul vin eu.

 

Data limita de comanda este maine la ora 15:00 ora Romaniei. Comanda pe care am dat-o cuprinde si cateva unitati din alte modele decat cele pe care le-am primit comanda pe mail, insa riscati sa stati inca 2-3 saptamani in asteptarea lor daca nu le am :)

 

Ne auzim curand !

Link to comment
Share on other sites

Good news everybody,

 

Toate penele comandate sunt in stoc, Vinni pleaca la NAMM pentru 3 zile, cand se intoarce se ocupa de comanda pe Romanica :)

Intrebare intrebatoare, eu am optat pentru varianta de transport USPS, cum nu e chiar atat de mare graba si inca nu am discutat cu Georgiana pentru workshopul in mamou.

 

USPS inseamna undeva intre 2 si 3 saptamani (aprox 10-15 zile lucratoare). E graba mare si preferati Intl Express ? 3-4 zile si 35$ in plus la overall.

 

Nu vreau sa va spun ca varianta USPS imi este cea mai comoda financiar vorbind :), dar ramane si la latitudinea voastra pentru inceput.

Urmatoarele comenzi vor veni cu USPS odata la 5 saptamani, sau cand strang comenzi in valoare de 200$ (sau cand epuizez stocul, Doamne-ajuta :) )

 

Uitasem sa mentionez ca cei 35$ la overall reprezinta transportul platit de mine :) nu de voi.

 

Si daca mai aveti preferinte, sunt deschis la comenzi.

Link to comment
Share on other sites

USPS inseamna undeva intre 2 si 3 saptamani (aprox 10-15 zile lucratoare). E graba mare si preferati Intl Express ? 3-4 zile si 35$ in plus la overall.

 

Nu vreau sa va spun ca varianta USPS imi este cea mai comoda financiar vorbind :), dar ramane si la latitudinea voastra pentru inceput.

 

bre, acum dupa ce-am vazut, citit si ascultat , crezi ca noi putem sa mai rabdam cateva saptamani? :) hai cu marfa :P

 

Uitasem sa mentionez ca cei 35$ la overall reprezinta transportul platit de mine :) nu de voi.

 

ei acum... cat inseamna 35 usd impartit la cati clienti sunt deja inscrisi?

 

thx.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna sa va iau bani inainte de livrare la cativa dintre voi. Nu ma targuiesc, ca am zis ca pretul ramane ca pe site, cel putin pentru prima comanda. Dupa ce-mi fac rapoartele de plus minus si trag linie, aflu daca se merita sau daca pierd (prea) multi bani :)

 

Ok, INTL Express it is :)

Vinni se intoarce luni sau marti.

Link to comment
Share on other sites

Era de bun simt sa nu cerem INTL Expresul dupa ce ca avem penele la pretul din state. 2,3 saptamani nu era mare lucru. Oricum eu o sa trimit plata integral azi.

 

salut,

nu vad legatura intre bun simt si propunerea de a avea minunatele pene mai rapid, eventual chiar contra-cost.

ma bucur ca a fost de acord comanel, inca o data, nu ma deranjeaza sa contribui la plata curieratului mai rapid..

 

apropos, ceva noutati? :)

Edited by aind
Link to comment
Share on other sites

Noutati:

 

Am platit, tot, am rugat omul sa-mi factureze doar 20% din toata comanda pentru a nu plati taxe de iesit ochii :)

 

Plata s-a facut ieri. Ieri noapte am primit mail de confirmare, si se apuca de impachetat si fabricat :)

INTL express se foloseste. Sper ca intr-o saptamana sa aveti toti penele in mana.

O singura rugaminte am in schimb, si stiu ca e incorect, dar nu va pot oferi factura inregistrata... Cu totii stim ce inseamna sa deschizi firma in momentul actual, si nu am nici un fel de ban de aruncat pe cateva hartii si un CIF. In situatia in care vad ca treaba merge bine si de la sine, promit ca ma voi ocupa de acest detaliu.

 

 

Hai sa discutam despre workshop acum :)

 

Mai am nevoie de 2 oameni interesati care sa aiba un Les Paul fain si un ceva suparat, gen EMG high gain. Eu pot pune la dispozitie gear-ul meu care consta intr-un Marshall avt100 si niste pedalute cat de mici pe atat de suparate :)

 

Intrarea va fi aproape libera. Ea va costa o pana de chitara folosita de voi. Sunteti invitati toti in limita big mamou-lui (70 pers. cred, desi am avut la ultimul concert cam 85 de bilete), contra costului de o pana. Deci ca sa fiu clar si inteles, pret de caciula, o pana de chitara sau nu stiu... daca n-aveti pene la voi, 50 RON intrarea :)

 

Preferabil ar fi sa aduceti ceva folosit de voi pentru a putea face o comparatie clara intre penele folosite de voi pana acum si v-picks. Ma refer aici binenteles la modele v-picks cu dimensiuni, daca nu identice, foarte apropiate cu penele folosite de voi.

 

Din pacate (din fericire pentru mine) stocul pe care il mai am este destul de limitat (nu ca modele, ci ca numar de unitati), drept urmare, majoritatea penelor pe care le mai am vor fi puse la vanzare la fata locului, sau date pe ochi frumosi la cativa dintre oamenii prezenti la workshop.

 

Vinni a fost si el intelegator cu situatia si a mai adaugat cateva pene in plus in pachetel tocmai pentru acest eveniment.

 

Mai pun la dispozitie si un tobosar (Mircea) si un basist(Alex) care se pricep destul de bine la improvizat. Ei vor fi cei care asigura "backing track-ul" la acest eveniment. Nu de alta, dar diferentele tonale cand e chitara singura sunt evidente, dar cand taie prin mix e altceva.

 

Asa ca, daca tineti bine de chitara sau daca basul vostru vede mai des pana decat degete, contactati-ma va rog pe email sau pe PM, cum ca ati fi interesati sa spuneti doua vorbe de bine despre pene si sa dati cateva acorduri in vazul lumii. Colectia mea de chitari, desi oarecum considerabila, nu acopera toate modelele pe care le-ati avea voi.

 

De asemenea, daca aveti cunostinte vreun chitarist mai faimos, care iese pe scene mari si poate pune un logo pe un afis, ma ofer sa-l sponsorizez cu pene pentru un an de zile, doar pentru a deveni imaginea V-picks in Romania. Il voi deranja cu cateva filmulete de prezentare pentru site si un interviu doua pentru online :).

 

Pana la sosirea penelor, va multumesc pentru afacere.

Toate cele bune,

Comanel.

Link to comment
Share on other sites

sal

vazand topicul , am vorbit cu niste prieteni din america sa-mi trimita niste pene , dar ma itrebuie sa le spun ce model

intre modelele Shredder , Shrdder Lite , Shredder Ultra Lite .......ce mi-ati recomanda pt metal (soad) ?

 

Shredder :2.75mm - Very sharp. Great for sweep picking and arpeggios. This pick is not for sissies!!! Bass players like it too<BR class=clear>

Shredder Lite :1.5mm - Very sharp. Great for sweep picking and arpeggios. Feels thin, but has no flex. This pick is not for sissies!!!<BR class=clear><BR class=clear>Shredder Ultra Lite : .8mm - Very sharp. Great for sweep picking and arpeggios. Has just a bit of flex. This pick is not for sissies!!!<BR class=clear><BR class=clear><BR class=clear>ma gandesc ca cele Ultra LIte ar fi cele mai bune avand 0.8 mm , dar nu stiu nici cum sunt celelalte (inca nu am avut ocazia sa pun mana pe vreuna)

 

multumesc aniticipat :D

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te la ce ai folosit pana acum si poate te pot ajuta cu un sfat sau doua.

 

La hard picking in stil System of a Down eu unul as folosi pene dure si groase. Dar asta e doar o chestiune de gust. Iar din gama v-picks ti-as recomanda ori Switchblade, ori Dimension un-buffed pentru a evidentia mediile din ton si a nu forta mana prea mult. Plus ca sunt ok si la executia unor riff-uri mai de finete.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.