www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hello!Putin ajutor pls!


Guest megirl
 Share

Recommended Posts

Guest megirl

Buna,sunt noua pe aici ! De ceva timp tot ma bate gandul sa-mi cumpar o chitara electrica !

 

1.Ati putea sa mi recomandati ceva ..pt o incepatoare?(scuze cred ca intrebarea asta este des pusa :( pe aici) pot sa ma incadrez pana in 15 -16 mil !(depinde de parinti)

2. exista cursuri .. prin bucuresti??? B):) sau stie cineva vreun profesor.. ceva..??? :)

Apropo am 14 ;) !

Ms :)

Link to comment
Share on other sites

Guest megirl

well,l-am citit pe tot inainte sa postez.. da idee ..nu prea mi-am facut :).

 

 

help!!!!! pls,pls,pls!!!!!!!!! :(:):)

Edited by megirl
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

eu is tot inceppator sfatul meu daca vrei sa te apuci serios e sati cumperi ceva serios ca ao sati faca munca mai usoara ,am cantat pe clasice reghin si plangeam dde durere ,si aveam degetele gata sa explodeze ,acuma am un behringer si mi se pare cai miracol desi pt o chitara electrica are corzi ridicate

 

ca o idee daca esti din bucuresti ,inainte sati iei chitara cauta un profesor care sati si predea teorie muzicala si sa te ajute sati alegi chitara ca altfel urmeaza multi bani celtuiti prost

Link to comment
Share on other sites

Guest megirl

pai..rock ..deocamdata :)

asta e problema nr. 2..profesorul!!! :(:);)

 

in 15-16 mil pot sa iau atatea??? B);) (chitara elec. + amp) pai eu intrasem pe un site si am luat si eu la nimereala "fender" si toate de vreo 30 de mil :)

Edited by megirl
Link to comment
Share on other sites

Guest megirl

so..ce marca imi recomandati?

 

am intrat pe o gramada de site-uri si am mai citit pe aici

presupun ca cele mai bune sunt :) : Ibanez,Fender,Jackson(cred) .. si nu mai stiu

Link to comment
Share on other sites

hmm...marci bune .sunt mai multe .. de exemplu vazusem un Epiphone Les Paul la Zapada..la vreo 11 mil .. mi s;a parut destul de bun.. un fender e ok...dar k sa fie si bun sare de 20 mil ...

 

asa k iti recomand...sa iei de manutza un cunoscator..si sa-l plimbi din magazin in magazin pana iti gaseste o chitara buna

 

cu amplificatorul nu as tzine neaparat. potzi folosii ff bine si calculatorul .. mai ales k esti la inceput

Link to comment
Share on other sites

pai..rock ..deocamdata :)

asta e problema nr. 2..profesorul!!! :(:);)

 

in 15-16 mil pot sa iau atatea??? B);) (chitara elec. + amp) pai eu intrasem pe un site si am luat si eu la nimereala "fender" si toate de vreo 30 de mil :)

cred ca problema nr. 1 este: PROFESORUL! el te va indruma ce scule sa-ti iei. sunt si cursuri si profesori competenti in bucuresti. succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest megirl

da sunt..numai ca nu gasesc eu nici unul! :)

dar o sa ma straduiesc eu sa gasesc!! :)

Edited by megirl
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

La noi e greu de recomandat ceva... pastrez acelasi ton sobru si iti sugerez sa keep away from jackson.

 

 

si ma rog frumos de ce ??? :)

 

doar pt k tie nu iti place nu inseamna k nu sunt kitari bune ( aici nu ma refer la modelele india ).. eu cant pe jackson si sunt mega multumit, mai vreau sa imi iau inca unu..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu ne-ai spus totusi de ce ii sfatuiesti pe toti sa se fereasca de Jackson... si eu sunt tare curios.

Link to comment
Share on other sites

pt o chitara de inceput jacksonu e ff nepotrivit .. pt inceput trebuie o chitara "flexibila" sa fie usoara la mana ... jacksonu mi se pare ff rigid ..mai ales...cele de 10 mil js30

 

eu as opta pt un ibanez ..sau kiar si un cort mi se pare ff bun la mana sau cum am mai zis...Epiphone

Edited by Eugen D
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu pot sa zic ca sunt de acord, dar na, fiecare cu parerea lui...

 

Amu, treaba e in felu urmator: mi se pare un pic cam ambiguu modul in care Elethan le spune tuturor sa se fereasca de Jackson (de parca ar fi toate chitare naspa). Sunt de acord ca pentru un incepator, un Epiphone de ex. ar fi mai indicat. Dar ar trebui mentionat faptul ca Jackson face chitare foarte bune, doar ca sunt scumpe, astfel ca modelele ieftine nu prea intra in discutie (am aceeasi parere si despre Ibanez btw)

Link to comment
Share on other sites

...pai lumea se refera la modelele jackson de 10 mil maxim... adica alea ieftine... oricum, marcile de chitare care isi fac renume prin endorsement sunt clar cam bullshit. Si chitarele Epiphone au probleme dar cel mai indicat pentru un incepator eu zic ca este o acustica decenta (fender dg5) sau un squier strat pe partea de electrica. Nu sunt scumpe si au un raport calitate/pret exceptional.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest titus

keep away from jackson.Poti sa incerci un squier

DACA TU AI IMPRESIA CA UN SQUIER AJUNGE LA PERFORMANTA SI VALOAREA UNUI JACKSON, IMI PARE RAU PENTRU TINE... NU STI CE VORBESTI. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

IN PRIMU' RAND, DUPA PAREREA MEA, AI NEVOIE DE O ACUSTICA, NU CINE STIE CE STIE , ACOLO O CHITARUTA, DUPA CARE TREBUIE SA TE HOTARASTI CE VREI SA CANTI EXACT... ROCK-UL E VAST, ADICA UNA E HARD ROCK, ALTA E HEAVY METAL SI ALTA E THRASH METAL...

NUMA' IN MOMENTUL IN CARE STI CE VREI SA CANTI POTI SA-TI ALEGI SI INSTRUMENT...

ORICE AR FI, CAND ITI CUMPERI INSTRUMENT ROAGA PE CINEVA DE PE FORUM, CARE LOCUIESTE IN BUCURESTI, DESIGUR, SA VINA CU TINE SA PROBEZE... :)

BAFTA MULTA SI TINE-TE DE TREABA. :)

 

titus, un Jackson de 10 milioane e - stupoare! - mai slab decat un squier fat strat, pur si simplu.

MI CEARNY, EU VORBEAM DE JACKSON, NU DE MIZERIILE ALEA FACUTE IN INDIA DE GEN JS30...

AICI NU MA POTI CONTRAZICE, UN JACKSON ADEVARAT RUPE, E SCUMP DAR RUPE...

Link to comment
Share on other sites

cumpara-ti o chitara de max 50-60Euro , daca nu te vei tine de cantat nu prea are rost sa investesti bani multi in instrument.

 

Sa nu fie noua !!!, sa arate bine sa nu fie lovita , crapata .

 

Chitara noua nu se stie cum se stramba peste 6 luni , nu se stie ce lemn ce material ...etc

 

Normal cele de firma sunt "garantat " din material bun si incearca sa mentina "reteta".(??)

 

In primul rand sa fiti atenti ( nu cumperi singura) la gatul chitarei , sa nu fie indoit ,si sa nu fie prea elastic

 

sa fie din paltin ( macar) daca se poate cu lemn de trandafir la fretboard ,sa fia "truss road| bara de otel in stare de functionare .Trebuie reglata si sa vezi daca tine acordajul.Daca gatul "lucreaza" si nu-i destul de rigid nu se va putea acorda ca lumea ( doar cu foarta mult timp pierdut)

Sunt chitare ieftine si bune ( copy) care si arata perfect.Dar atentie la gat.Despore corp ..?ce se poate vedea de vopsea si lac de obicei este furnir.

Asa ca sa se verifice "sustainul" dadca are sustain atuncea materialul este OK.( la bani astia)

Atentie in magazinele de la noi se vand cu pret cam umflat ,este mai bine sa iei din germnania prin cineva ,de pe E-bay sau din depozit.

ETC

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

DACA TU AI IMPRESIA CA UN SQUIER AJUNGE LA PERFORMANTA SI VALOAREA UNUI JACKSON, IMI PARE RAU PENTRU TINE... NU STI CE VORBESTI. :)

this guy is funny :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.