www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Evitam Corzile D'addario Falsificate


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

Am citit azi pe Acoustic Guitar Forum despre problemele pe care le are compania D'Addario din cauza falsurilor chinezesti

http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=201521

 

Compania a publicat un document in care de invata cum sa deosebim produsul autentic de cel contrafacut:

http://www.daddario.com/upload/DABR_Counterfeit_Strings_LowRes_12587.pdf

 

Sunt curios daca ceea ce gasim de cumparat in Ro sunt false sau autentice....

Link to comment
Share on other sites

Am citit azi pe Acoustic Guitar Forum despre problemele pe care le are compania D'Addario din cauza falsurilor chinezesti

http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=201521

 

Compania a publicat un document in care de invata cum sa deosebim produsul autentic de cel contrafacut:

http://www.daddario.com/upload/DABR_Counterfeit_Strings_LowRes_12587.pdf

 

Sunt curios daca ceea ce gasim de cumparat in Ro sunt false sau autentice....

 

Singurul punct care ar putea fi valabil din cele de recunoasterea autenticului ar fi acele mcu "shape" hexagonal cu acoperire cu bronz...

 

dar nici asta nu cred ca este vre-o problema ptr mici chinezi , au si ei o scula de "wrapat" si nu cred ca se opreste tehnica la o sarma cu sectiunea hexagonala sau o infasurare paralele la capete...

 

iar treaba cu plicurile cu logouri gresite iar nu vad de ce nu ar copia chinezii perfect ...numai in cazul in care au intelegere cu firma mama ar putea sa nu tipareasca corect ( ca sa se poata deosebi ).

 

Pot sa copieze totul ca si aspect ...la perfectie..

 

Cel mai de rasullumii este cand arata pe poze unde este seria la Strat original..de parca nu pot sa puna serie unde vor falsificatorii ...doar din asta traiesc ...copiaza perfect.

Mai putin calitatea materialului.

 

In orice caz cu corzi Hora-reghin ( cele subtiri) nu am avut niciodata surprize ..in schimb cu DAddario am patit-o ,in concert (si acu o saptamana...).

 

Nu mai gasesc corzi Hora in Timisoara din pacate .30 de anui am folosiit Hora ptr corzile 1 ,2 si 3 si numai 4.5.6 am folosit de la Fender .Hora erau foarte rezistente puteam sa trag de vibrator cat putem si nu se rupeau.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ultima data cand mi-am cumparat corzi D'addario parca aveau pe spate un cod pe care trebuia sa il introduci pe site-ul lor sa verifici daca sunt originale.

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut niciodata probleme cu corzile d'addario luate de la noi. De obicei luam de la muzica, de langa standul mcmusic - apropos de asta, stie cineva unde s-a mutat magazinul respectiv ca as avea nevoie de niste cabluri si corzi?

 

Nici la guitarshop nu cred ca gasesti d'addario contrafacute. Problema e ca la ei oferta era relativ restransa, niciodata nu gaseam ce gauge vroiam...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Foarte de folos Eugen. Multumesc foarte mult, e foarte important pentru mine, un utilizator al corzilor D'addario.

 

Stai calm. Eu am luat set nou nou, de la firma care apare pe site la d'addario, si stiu ca , corzile aduse de ei,sunt originale...dar am gasit un set odata, a caror ball ends aveau vopseaua cumva , nici nu pot sa explic...scorojita cumva, si mai mată. Super super ciudat :unsure: corzile in schimb erau ok.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Stai calm. Eu am luat set nou nou, de la firma care apare pe site la d'addario, si stiu ca , corzile aduse de ei,sunt originale...dar am gasit un set odata, a caror ball ends aveau vopseaua cumva , nici nu pot sa explic...scorojita cumva, si mai matã. Super super ciudat :unsure: corzile in schimb erau ok.

 

Nu inteleg totusi de ce trebuia sa incepi cu "stai calm".

 

Arat a femeie panicata sau ce ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.