www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Amplificator Pentru Chitara Electrica


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut. Urmeaza sa imi achizitionez o chitara electrica si vreau sa imi cumpar si un amplificator. Nu prea ma pricep prea bine, sunt incepator si as vrea sa stiu ce amplificator m-ar putea ajuta mai bine pt genul pe care il cant, thrash, heavy metal... vreau ceva cu minim 15W si care sa nu depaseasca maxim 200 RON. Am gasit pe un site ceva, dar nu stiu cat e de bun. Atasez si o poza cu un HARLEY BENTON CG-15 de 15W la 163RON. Credeti ca ar fi bun sau sa mai caut? Eventual, daca cineva doreste sa vanda un amp. care s-ar incadra in ce am spus mai sus... m-ar interesa o mica afacere.:)

post-15010-0-93979600-1291695514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa te demoralizez dar amplificatorul ala e o mizerie. O sa scoata o bazaiala care probabil e ok pentru repetat acasa in dormitor dar nu te astepta la vreun sunet decent.

Pana in 2 milioane mai bine te orientezi spre un procesor ieftin pe care il bagi prin boxele de la PC sau orice fel de boxe active sau mai simplu un Vox Amplug Metal.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa-mi cumpar un Laney LX20. :) Cred ca e bun pt metal.

 

Chiar ieri am cantat pe unul, daor ca era varianta cu reverb. Se aude destul de tare intr-un apartament, deci din puctul asta de vedere e ok. Pe clean nu distorsioneaza joasele, sunetul e clar si reverb-ul mi-a placut. Eu as zice sa-ti iei varianta cu reverb.

Pe mine nu m-a incantat canalul de drive, dar e o parere subiectiva, sunt pretentios cand vine vorba de distorsie. De la ora 12 incolo devine prea neclar sunetul pe drive. Cu pedala e mult mai bine.

Daca vrei, trag cateva mostre de sunet saptamana asta: clean, cu drive-ul din amp si cu diverse alte efecte eventual, pentru comparatie. Cam pe joi-vineri-sambata, pana atunci nu am timp.

 

Un amp ieftin care mi-a placut foarte mult e Harke G30R http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=24&BrandCategsID=214&BrandProductID=1293

Are avantajul unui difuzor de 12" si suna foarte bine pentru pretul lui.

Link to comment
Share on other sites

Foarte itneresant si informativ linkul Fiveseven :) (pentru mine, un amator, totul a fost o noutate)

 

Acum, va rog daca se poate sa-mi dati un link cu acel mic preamp numit VOX -lead (pentur casti). Eu l-am gasit doar pe siteul oficial insa pe guitarshop de exemplu nu am dat de el. Sunt foarte curios de pretul unui astfel de preamp. Multumesc.

 

P.S. Nu am facut un topic nou avand in vedere ca s-a pomenit despre aceasta chestie. Plus de asta cred ca si tavi vrea sa stie pretul :)

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau as mai strange niste bani si mi-as lua un Peavey Vypyr 15.Cu combo-ul ala poti scoate o gramada de tonuri si poti canta orice stil de muzica vrei.

 

Costa 400 ron dar valoreaza mult mai mult de atat dupa mine

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt opinii, prima data voi cumpara chitara, inca nu am luat-o ca nu mai e in stoc. Pana atunci voi avea timp sa ma hotarasc. Sa inteleg ca Laney LX20 nu are reverb? Sa iau modelul LX20R sau LX20D? Sunt incepator, nu stiu prea multe, nu stiu nici ce e ala reverb :"> Cat despre acel vox lead despre care zicea Alin, l-as putea conecta prin boxele de la pc, dar mai bine imi cumpar un amp. Am vazut pe un site ca era intre 150-200 ron si merge cu baterii alcaline.

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Vox DA5, Roland Micro-cube si ce-o mai fii... Au avantajul ca sunt de 2 ori mai mici decat geanta prietenei tale si cam atat.

Ori folosesti amplitube si un sistem multimedia, ori iti iei un combo performant, de exemplu http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=24&BrandCategsID=214&BrandProductID=1294

Ia-ti un amp care sa iti faca simtita prezenta intr-o sala de repetitii, nu ceva care exista pe piata doar pentru ca sunt multi copii care asteapta ton de Marshall de la seria MG.

Daca vrei neaparat combo de repetat in casa, dupa cum am mai zis, acel Laney de ok.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/page__pid__520178#entry520178

http://xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-against-small-combos/

 

Stiu ca am zis ca o sa inregistrez niste mostre cu un Laney, dar nu prea am acum pentru ca amicul meu (proprietarul) e plecat din oras.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.