www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De care Procesor?


Guest alpha void
 Share

Recommended Posts

Guest alpha void

Salut.

Am un BC Rich Bronze Warlock si momentan am amp-u Behringer GM108 (de vanzare) si dupa ce il dau voi canta la PC sau statia din sufragerie.

Acum vreau un procesor care sa aiba un distors !cel putin! decent si noise gate sau noise reduction (e vreo diferenta intre ele?). Adica vreau ca in timp ce cant sa se auda bazaitul cat de putin posibil si cand nu cant nimic sa se auda deloc. Ce mi-ati recomanda? Nu vreau cine stie ce procesor cu tot felu de efecte. Doar distors si noise gate. Astept si oferte SH (de preferat, nu am buget!).

 

SAU

 

Personal imi place distorsu de pe Boss Metal Zone MT-2 da' ce fac cu zgomotu de fond?

 

 

Thanks!

 

PS

Scuzati-mi n00b-ismul :)

 

 

Edit:

 

M-as inclina inspre un ZOOM G2.1 da' SH. Cum se comporta cu zgomotu de fond?

Edited by alpha void
Link to comment
Share on other sites

Inainte de toate iti atasez doua mp3-uri. Prima parte este distors fara nimic iar cea de-a doua este distors trecut prin cab sim.

Cu pedala (orice o fi ea - MT2, Death Metal , DS1 , etc) o sa suni foarte "intepat" si deranjant. Sunetul de boxa de chitara este foarte important. Daca nu ai un amplificator sau daca nu planuiesti sa il cumperi in viitorul apropiat pedala aia nu o sa sune tocmai ok.

Mai toate procesoarele "moderne" au cabsim (simulare de boxa de chitara (4x12" (open/closed), 2x12", 4x10" etc )). Uita de pedala de distors momentan.

cabsim_test.mp3

cabsim_test2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Despre MT am auzit si bune si rele... oricum, daca asta ar fi singura ta pedala, si nu ai nici un amp tapan, nu ti-l recomand.

Cat despre Zoom G2 pot sa zic numai de bune. L-am probat intr-un magazin si este fantastic. Zgomot de fund nu ai deloc. Cat despre efecte, sunt destule f. misto dar sunt si cateva inutile... nu mai stiu acum sa ti le enumar dar oricum....

Si daca nu ma insel pe zoom poti sa canti si cu casti ca are el niste modele de amplificatoare incorporat... cel putin 505 avea...

 

Zic sa mergi pe G2.

 

 

 

 

Alex.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Despre MT am auzit si bune si rele... oricum, daca asta ar fi singura ta pedala, si nu ai nici un amp tapan, nu ti-l recomand.

Cat despre Zoom G2 pot sa zic numai de bune. L-am probat intr-un magazin si este fantastic. Zgomot de fund nu ai deloc. Cat despre efecte, sunt destule f. misto dar sunt si cateva inutile... nu mai stiu acum sa ti le enumar dar oricum....

Si daca nu ma insel pe zoom poti sa canti si cu casti ca are el niste modele de amplificatoare incorporat... cel putin 505 avea...

 

Zic sa mergi pe G2.

Alex.

subscriu...colegu meu de trupa si-a luat unul de curand si am apucat si eu sa ma joc putin cu el

pt banii pe care il dai pe el, mi se prare este foarte tare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

mersi pentru raspuns.... pe Zoom mergeam si eu.

Cam ce costuri implica? Stiti pe cineva care vinde unul? Sau ceva asemanator?

 

thanks

 

edit:

 

apropo ce ziceti de chitara?!??

Edited by alpha void
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Daca vrei sa iti iei din magazin te costa 4 milioane nou + 500 mii adaptorul original.Gasesti la MC Music daca nu sau dat toate :).

Link to comment
Share on other sites

Zgomotul de fond poate fin mare masura de la doze :) . Si pot sa zic ca toate amplifurile au zgomot de fond, cat de mic acolo. Invers proportional cu pretul, evident. Eu am Marshall si pot sa-ti zic ca e aproape insesizabil. Despre pedala de distors eu te sfatuiesc mai degraba sa-ti iei un amp serios si un footswich la el si suna mult mai coios si mai curat decat orice pedala.

Link to comment
Share on other sites

G2 all the way

nimic nu va suna asa la pretul asta

Sunt de acord cu Victor,un amp bun pe lampi va suna mai co#os,dar daca cumva nu vrei sau nu poti sa cheltui 1500 de euro pe un Marshall cu boxa ,second hand,iar bugetul tau se invarte pe la 150 de euro,ia un G2,are distorsul bun,parametrii de reglaj sunt multi,are noise gateul total reglabil,poti si sa-l scoti la nevoie,are sunetele pe 24 de biti,si are mai multe efecte care s-ar putea sa-ti placa,cum ar fi harmonizerul.oricum e mai bine decat un ampBergenbier

Dozele nu au zgomot de fond,decat daca sunt active,pot avea oaresce zgomot.Prin zgomot de fond se intelege fasaitul,nu brumul de 50 de Hz,care poate veni din doze,daca sunt single coil,ceea ce nu e cazul tau.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Si eu am probat G2 de curand si am ramas foarte impresionat ... chiar nu ma asteptam. E foarte util ca ai si tobe pe el iar tonurile nu sunt rele deloc. Bine ca ai si o droaie de "nave spatiale" da oricum ai tonuri cu care sa faci treaba.Sincer daca as gasi o oferta tentanta mi-as lua si eu unul pentru studiu.Si MT-2 e o alegere buna (eu am unul de vreo 4 ani si nu-l dau ce mi-e drag :) ) dar ai nevoie de amp klumea ca sa sune cat de cat ...

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

Mersi de raspuns tuturor.

Inca o intrebare.

Daca imi iau un Zoom G2 (nu G2.1u) pot sa schimb de la clean la distors (sau alt efect) cu picioru, sa apas pe ceva etc? Sa nu fiu nevoit sa ma intrerup sa incep sa apas pe butoane.

 

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

sigur ca poti sa schimbi efectele fara sa te opresti din cantat...poti face cam totul din picior :)

Link to comment
Share on other sites

si care e diferenta majora intre g2 si g2.1u?

 

G2.1 are in plus pedala de expresie cu care poti sa controlezi o groaza de efecte (cel mai util, imho, este wah). Mai mult decat atat are si port USB prin care o conectezi la PC si o folosesti pe post de interfata audio 16/48. Ai drivere asio de la zoom si iti da in pachet si Cubase LE.

 

In rest este la fel cu G2.

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

vreau sa vand amp-u pt buget (behringer gm108, e de vanzare) si apoi casti sau boxe "de casa"

Link to comment
Share on other sites

vreau sa vand amp-u pt buget (behringer gm108, e de vanzare) si apoi casti sau boxe "de casa"

 

Daca nu ai placa de sunet buna pe PC merita sa iti cumperi G2.1. In caz contrar io sunt de parere sa-ti iei G2. Eu am G2 si suna foarte misto. Dar nici Guitar Rig-ul nu e rau. Probabil nu e cel mai bun (exista forumisti mai antrenati pe ureche care sustin asta), dar e foarte usor de folosit si extrem de versatil.

 

Sa traiesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

cele mai bune procesoare de chitara pe care am cantat au fost astea: digitech 2120,2112, rocktron prophecy si Voodu Valve.... astea ti le recomand...is pe lampi si da fum la toate jucariile....

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

prophecy ? unde ? :drool:

prophecy??unde? in austria am cantat pe unu prophecy.dar mai bine suna Voodu Valve ca are lampa..Prophecy simuleaza lampa...dar se apropie tare mult de Voodu valve.eu am ramas la 2120 ca suna super bine.acum vreau sa imi iau un marshall vs 100 combo.am ales 2120 ca are lampa si un clean ce nu are nici un procesor pe care am cantat.pot sa zic ca suna super bine si distorsu...deci is super multumit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Guest Impaler

Ok...cautam o chestie din asta...ca si pe mine ma bate gandul sa iau G2.But me not understanding stuff :)

Am placa de sunet SB Live 5.1 , am Guitar Rig 2...si ma intreb...GR2 costa 500$ ... n'ar trebui sa fie super beton? Eu personal nu pot sa scot deloc tonurile pe care le vreau de la el (Satriani,Slash...just to name a few). Pur si simplu nu pot.Am niste tonuri lesinate rau.Ceva nu e in regula...o sa le pot obtine cu G2 ?

N'ar strica nici niste teorie despre digital sound processing...sa inteleg si eu mai bine ce e cu toate chestiile alea de sunt simulate in GR 2.Thx guys. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Tie acolo iti lipsec probabil 2 elemente cruciale pentru a obtine "tonul". Primu (pe care sigur nu il ai) se numeste preamp, sau DI box, sau orice element care iti adapteaza impedanta si iti aduce semnalu la un nivel corespunzator. Fara o astfel de jucarie nu o sa ai destule inalte si tonul tau "de baza" o sa fie foarte muddy, fara claritate (si vorba aia, shit in, shit out). Apoi, pe partea de iesire iti trebe neaparat niste boxe bune. Altfel, te-ai chinuit degeaba.

Link to comment
Share on other sites

E uimitor ce poate sa faca un EQ pus pe langa pedala .. am incercat asta cu un eq de 7 benzi ... si a fost fantastic .. am avut un control fantstic asupra sunetului .. si totul parca parea mai cald . Oricum planuiam sa imi iau un eq mai puternic... cand o sa am timp sa ma joc mult cu unul o sa pun niste samples sa se vada diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Tie acolo iti lipsec probabil 2 elemente cruciale pentru a obtine "tonul". Primu (pe care sigur nu il ai) se numeste preamp, sau DI box, sau orice element care iti adapteaza impedanta si iti aduce semnalu la un nivel corespunzator. Fara o astfel de jucarie nu o sa ai destule inalte si tonul tau "de baza" o sa fie foarte muddy, fara claritate (si vorba aia, shit in, shit out). Apoi, pe partea de iesire iti trebe neaparat niste boxe bune. Altfel, te-ai chinuit degeaba.

 

Acolo...in Guitar Rig 2 ? Nush,simuleaza o gramada de ampuri.Iar problema e ca am uneori prea multe inalte si ma calca pe nervi.Anyone good @ GR2 around here ? :)

Sau n'am inteles ? Damn :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu ma, nu in GR2. Io vorbeam de hardware. Tre sa intri in calculator cu un semnal de impedanta corecta si nivel corect. Si apoi trebuie sa iesi din calc i nniste boxe de calitate ca sa sune bine. Vezi ca e un topic cu preseturi de GR. Try it.

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Ok...initial asa m'am gandit apoi nu mi'era clar pt. ca eu am chitara direct conectata la calc. Asam deci.

Unele preseturi de GR (luate de pe net) suna aproape ok...am unul de Vai care e chiar aproape de orijinell...dar ma ia durerea de cap daca ma uit la ce a conectat gagiul ala acolo in GR.

Atunci sa iau si eu Zoom G2 si sa forget de GR 2? Ce recomanzi ? Cu zoom obtin un ton bun ? Ms.

 

P.S Acum am vaz alt topic legat de calc + chitara unde se vb de preampuri.Topic cu preseturi de gr2 n'am gasit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.