www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Desteapta-Te Romane


Guest mkskcrew
 Share

Recommended Posts

Guest mkskcrew

Ca tot vine 1 decembrie , m-am hotarat sa fac in sfarsit acest filmulet . De anu' trecut tot spun ca o sa fac asta :)) ! Imi cer scuze pentru calitatea proasta a sunetului/videoului . Am incercat sa-l fac cat mai simplu si ok , fara solouri si alte chestii . Am inregistrat cu un microfon de computer , in programul Acoustica Mixcraft 4.6 . Tobele le-am luat din Mixcraft .

 

Sper sa va placa !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare, Mark. In primul rand, vreau sa te rog sa nu-mi iei in nume de rau si in niciun caz personal ceea ce urmeaza sa-ti zic. Nu ma consider superiorul tau si in niciun caz nu vreau sa fiu "maestrul 'telectual care trage copchii de urechi". Acestea fiind zise, ai postat piesa pe un forum si ai cerut pareri, asa ca urmeaza sa o spun si pe a mea.

 

Si sincer, nu-mi prea imi place deloc ce ai facut acolo. Din mai multe motive. Primul ar fi ca nu mi se pare ca ai facut un cover ca lumea, pentru ca pur si simplu ai luat piesa si ai cantat-o nota cu nota, eventual si dupa un tab, fara sa adaugi nimic nou sau fara macar sa faci piesa a ta. Faptul ca ai cantat-o pe electrica cu distors, adaugand o toba si ai pus armoniile pe riffuri nu prea constituie o reinventare, ceea ce ar trebui sa fie un cover bun, cel putin in conceptia mea. Pe langa asta, nu arati pic de emotie si nu se aude pic de emotie in ceea ce canti. Muzica ar trebui sa fie personala, sa denote o stare. Notele tale mi se pare egale, anoste, iar fata ta nu arata nici macar o urma de placere pentru ceea ce canti. Si atunci, daca tu nu arati placerea de a canta, cum sa simte persoana care te priveste placerea de a te asculta? Cum arati emotia in cantat? Pune inflexiuni (bend-uri si slide-uri, de ex), pune-ti un ton bombastic, misca-te si tu! Stiu ca tu canti de mai multa vreme de cat mine (eu inca ma jucam cu acustica atunci cand tu aveai electrica) si stiu ca ai si echipament mai bun, asa ca ma astept ca daca eu stiu lucrurile astea, avand mai putina experienta, ca le stiai si tu.

 

Moving on, celalalt subiect pe care as vrea sa-l discut, oarecum un pic off-topic, ar fi patriotismul. In opinia, patriotul nu se trezeste la viata o data pe an, iar patriotul face si nu zice. Si face lucruri mari. Coreland aceasta conceptie a mea cu opiniile expuse anterior despre planul muzical ma face sa cred ca pur si simplu invatasesi cele 30 de secunde din imn, si te-ai gandit ca s-ar potrivi cu 1 decembrie, si oricum nu-i mare filosofie de cantat, si atunci pur si simplu ai inregistrat si apoi postat piesa. Bun-bun, dar am o idee mai buna. Invata piesa cap-coada, improvizeaza un pic pe ea, dar in acelasi stil, arata ca ai muncit ca sa o inveti, eventual chiar posteaz-o in alta zi a anului, ca sa arati ca nu te apuca fiorul faux-patriotic doar o data la 365 de zile.

 

Ca un ultim aside, nu mi se pare nimic de laudat in faptul ca ti-a aparut piesa pe site-urile ProTV sau Can-Can, avand in vedere ca aceste doua outlet-uri media sunt extrem de responsabile pentru kitsch-ul si mizeria in care ne balacim pe plaiurile mioritice.

 

Sa concluzionam, foloseste-ti tehnica pentru a fi original sau macar personal. Arata ca iti place sa canti! Drept exemplu, celalalt cover, al lui Razvan S. mi se pare mai bine facut. Citeste ce ti-am scris si vezi daca se aplica ceva din ce am spus la ce face el. Iarasi, te rog sa nu o iei personal. Trebuie sa marturisesc ca postul asta are un pic legatura si cu frustrarile mele legate de chitaristi in general.

 

Oricum, multa bafta in continuare, spor la treaba, si poate o sa ne vedem amandoi pe un afis candva! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Am vrut să-ţi dau mesaj pe PM, dar m-am gândit că, dacă tot ai dat şi tu public o recenzie exagerat de dură, s-o spun şi eu public : " Urât din partea ta !". Să mă ierţi că-ţi spun, dar nu pricep ce-ţi veni.

 

Numai bine !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze daca am sunat dur. I-am dat o parere sincera, plus ca am facut si adaugari constructive. Nu e locul meu sa fac educatie, dar oricare artist trebuie sa stie ca in toata viata sa de muzician nu va primi numai laude.

 

Plus ca, m-am straduit sa si argumentez si sa muncesc un pic pe postare, sa va demonstrez ca nu sunt doar in trecere ca sa trantesc vreo doua-trei "bombe", ci chiar m-am gandit la subiect.

 

Dar, na, ce sa fac, as fi ipocrit daca n-as recunoaste ca ma asteptam sa deranjez pe cineva si ridic cateva sprancene. Daca vreun moderator considera ca am sarit calul si am jignit, atunci, chiar va rog, trantiti banhammer-ul sau stergeti postarea.

Edited by ShiverMeSideways
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

@Ramure : N-a fost foarte dur , are dreptate . Multumesc oricum , desi Dan nu a citit niste lucruri pe care eu le-am spus despre video .

@Dan : Pai , o sa incept cu patriotrismul . Eu nu am declarat nicaieri ca sunt mare patriot sau alte chestii . Din contra ... Chestia cu patriotismul au puso ei de la ei . Iar acum in legatura cu piesa . Ai dreptate prin tot ce mi-ai zis . Doar ca eu am spus mai sus , daca ai citit . Am incercat sa fac un cover cat mai simplu . No bends , no shreds , no solo , intelegi ce vreau sa spun ? Pentru solo-uri pot oricand sa-mi iau orice alta piesa pe care sa fac un jam :-?? . Iar in legatura cu feelingul...chestia cu imnu' a fost mai mult o joaca pentru mine , nici n-am vrut sa-l postez pe undeva . D-aia am si cantat doar 30 sec . Ceea ce vreau sa spun , este ca mai mult m-am " jucat " facand acest cover , n-a fost cu intentia de a il posta pe youtube , sau de a aparea la protv,cancan . Pur si simplu , cantam si am zis ca de ce sa nu inregistrez si eu imnu' intr-o varianta rock , facut asa..pentru mine . Eu am inteles perfect tot ce mi-ai zis , dar se pare ca tu nu ai inteles mai sus ce-am vrut eu sa spun . Pana dupa 20 dec nu am timp de nimic ... dar dupa , iti promit ca voi face o alta varianta , care sa inclunda tot ce spuneai tu mai sus . Multumesc pentru pareri/critici si sper si eu sa ne vedem pe acelasi afis candva :) .

Link to comment
Share on other sites

Mark, in primul rand vreau sa-ti multumesc ca ai inteles ce vroiam sa-ti spun mai devreme si ca nu ai exagerat. Pana la urma, muzica e ceva personal si fiecare face exact cum are chef muschiul lui/ei. :lol:

 

Doar ca, remarc anumite lucruri... Spui ca nu vroiai sa postezi video-ul, dar a aparut... Spui ca nu te bagai pe faza de patriotism, dar la finalul video-ului e o fata cu un tricolor... Mie, unul imi trimiti semnale contradictorii si ma "confuzezi". Iarasi, ca sa clarific, nu te blamez, nu te cert, etc., doar imi spun parerea.

 

Si da, am inteles ca vroiai sa tii lucrurile simple si scurte, dar... practic, ce-ti transmit eu ca vreau mai mult, doar ca nu exact cu aceste cuvinte... :) Iarasi, repet, am dat o opinie la ceva ce ai postat intr-un forum public.

 

Si nu cred ca e vreo regula scrisa pe undeva , ca daca nu faci nici un bend intr-o piesa , gata esti un chitarist prost :lol: .

Nu stiu daca asta-i tintit spre mine, dar vreau sa clarific ca eu nu vroiam sa zic asta. Doar ti-am spus ce ma asteptam eu sa aud, si ce imi place mie sa aud. Doamne fereste, nu ma apuc eu sa zic "cum trebuie" si "ce trebuie" dupa trei ani de cantat "amatoriceste".

Incep sa le dau dreptate celorlalti colegi de pe forum , care au renuntat sa mai posteze videouri/piese pe RGC , pentru ca nu te poti alege cu pareri/critici/sfaturi ci cu rautati/jigniri si alte chestii . D-aia Romania a ajuns in stadiul in care este acum , pentru ca nu exista acel cuvant " UNITATE " , care a fost strigat in piata victoriei acum cateva luni :) . Ii critcam pe altii , dar la greselile noastre nu ne uitam...

Iarasi, nu stiu daca era iar un apropo la mine (s-ar putea sa fiu un pic egocentric, avand in vedere ca lumea se invarte in jurul meu), dar daca era, eu chiar te rog sa arunci o ureche peste inregistrarile mele si sa fii nu doar critic, ci visceral :) . Hey, intr-o melodie trebuie sa auzi si dissonanta, ca sa o poti corecte, asa ca eu chiar incurajez critica, de-asta am si vrut sa imi postez parerea. (Chiar incerc sa-mi conving prietenii ca am dat-o-n bara la solo-uri, dar nu ma cred :) )

Pentru a conclude, bafta, si sper sa aud mai multe de la tine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.