www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau un sfat!


Jambi
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi iau un combo H&K edition blue 60R. Are FX loop serial. Acu intrebarea este urmatoarea: pot sa-mi conectez V-amp-ul prin FX loop si sa folosesc de pe el doar efectele de delay, corus, etc iar cu distorsiunea sa trec printr-o pedala BOSS MZ din chitara in intrarea de la combo?

Dati-mi va rog un sfat cum sa fac "insiruirile" :)

Multam' fain!

BTW am un V-amp 2

Edited by Jambi
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi iau un combo H&K edition blue 60R. Are FX loop serial. Acu intrebarea este urmatoarea: pot sa-mi conectez V-amp-ul prin FX loop si sa folosesc de pe el doar efectele de delay, corus, etc iar cu distorsiunea sa trec printr-o pedala BOSS MZ din chitara in intrarea de la combo?

Dati-mi va rog un sfat cum sa fac "insiruirile" :)

Multam' fain!

BTW am un V-amp 2

 

Poţi liniştit băga V-Amp - ul în buclă pe send/return şi în lanţul pe care l-ai descris: ghitară - pedală distors - combo. Funcţionează, eu am încercat :) . Ai nevoie doar de nişte cabluri în plus.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

mai bine ti-ai lua edition blue DFX. are efecte foarte bune incorporate si nu te mai complici cu v-ampul. e vreo 50 de coco in plus, da eu zic ca merita.

Link to comment
Share on other sites

mai bine ti-ai lua edition blue DFX. are efecte foarte bune incorporate si nu te mai complici cu v-ampul. e vreo 50 de coco in plus, da eu zic ca merita.

corect

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

ce V-amp ma? offf....suna ca porcu procu ala.. mai bine iti iei un amp cum trebe si niste pedale si scapi de majoritatea problemelor...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si noi vrem un sfat...

Cum se poate canta cu o pedala Boss DS-1, o pedala Boss OD-1 si o statie pe lampi ? Dati va rog exemple. Mai e pe aici si un Zoom 505 II, daca se poate include.

Macar minim, o setare de riff si una de clean... De preferat sa nu fie cleanul gol al chitarii :)

Iar trecerea in timpul cantarii de la riff la clean, se poate face numai cu 1 apasare, daca totusi bagi mai multe pedale in lant ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

Fara a cumpara si un switcher se poate canta cu treburile astea mentionate mai sus, obtinand dintr-o singura miscare un sunet de clean si un sunet de riff ?

Pt un clean bun, ce nr minim de pedale mai trebuie adaugate ? 1 chorus si e ok ?

 

 

ce fel de statie pe lampi ai? daca ii un marshall sau fender nu-ti mai trebe nimica. daca vrei chorus si efecte de-astea recomand un multiefect de la behringer( VIRTUALIZER PRO DSP2024P sau MODULIZER PRO DSP1224P ) pot sa zic ca au delay-uri si reverburi tari.iar pt un reverb tare iti sugerez un Digitech GSP21. are cel mai beton reverb.

Link to comment
Share on other sites

ce fel de statie pe lampi ai? daca ii un marshall sau fender nu-ti mai trebe nimica. daca vrei chorus si efecte de-astea recomand un multiefect de la behringer( VIRTUALIZER PRO DSP2024P sau MODULIZER PRO DSP1224P ) pot sa zic ca au delay-uri si reverburi tari.iar pt un reverb tare iti sugerez un Digitech GSP21. are cel mai beton reverb.

 

Merci !

Statia e marca Tone, nu e Marshall. Se poate vedea aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7355

Dar oricum, ideea e sa putem folosi ce avem in dotare, adica pedalele alea Boss DS-1 si OD-1. Aveti vreo combinatie cu ele la indemana, pls ? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.