www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

doze talk


Guest diogrey
 Share

Recommended Posts

Guest diogrey

am deschis topicul asta pt ca is curios ce determina calitatea unei doze ,dozele par doar bobine cu miez magnetic ce ar pute sa le fac sa sune naspa (aka reghin ) sau bine (aka fender (my favorite))

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt :

 

Numarul de infasurari

Tipul magnetului

Vechimea ei (cu timpul magnetul isi pierde din proprietati si nu va mai suna asa cum si-a dorit fabricantul)

lemnul din care este facuta chitara (unele tipuri de lemn favorizeaza inaltele / joasele / mediile iar aceeasi doza va oferi timbre diferite in chitare diferite)

 

Ti-am atasat un material informativ de la Seymour Duncan. Nu este plin cu informatii tehnice ci cu chestii mai pe intelesul tuturor. Sper sa iti fie de folos.

Desigur ca s-ar putea face o analiza mult mai precisa dpdv ingineresc cu formule si calcule dar nu cred ca asta e ce cauti.

 

 

PS: nu mai face cross posting! Ai mai intrebat chestia asta pe aria de incepatori!

how_to_pick_a_pickup.pdf

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt :

 

Numarul de infasurari

Tipul magnetului

Vechimea ei (cu timpul magnetul isi pierde din proprietati si nu va mai suna asa cum si-a dorit fabricantul)

lemnul din care este facuta chitara (unele tipuri de lemn favorizeaza inaltele / joasele / mediile iar aceeasi doza va oferi timbre diferite in chitare diferite)

 

Ti-am atasat un material informativ de la Seymour Duncan. Nu este plin cu informatii tehnice ci cu chestii mai pe intelesul tuturor. Sper sa iti fie de folos.

Desigur ca s-ar putea face o analiza mult mai precisa dpdv ingineresc cu formule si calcule dar nu cred ca asta e ce cauti.

PS: nu mai face cross posting! Ai mai intrebat chestia asta pe aria de incepatori!

foarte bun si la obiect materialul! pune si punctul pe i si i-ul sub punct si contine exact atatea elemente informative ca sa dea unora mult mai mult de gandit! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

 

PS: nu mai face cross posting! Ai mai intrebat chestia asta pe aria de incepatori!

soory dar ce inseamna cross posting

 

nu incercam nimic pur si simplu eram curios ca am niste doze mai putin bune si vream sa vad dac le pot face ceva

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

cross posting se refera la postarea aceluiasi mesaj in locuri diferite.

http://en.wikipedia.org/wiki/Crossposting

 

solutie : schimba-le !

aa soory credeam ca lam postat la diy si mam trezit ca nui asa ca lam mai postat odata credeam ca am uitat sa dau add topic sau ceva , nu ca lam postat in alta parte

Link to comment
Share on other sites

Iata articil preluat din "Funkshau" de prin '90

 

http://www.buildyourguitar.com/resources/lemme/

 

nu spune totul dar pentru inceput e OK.

 

nu suna prost nici o doza doar ne place sau nu , toate timbrele sunt bune.toate tonurile sunt bune si necesare.

Asta m-a invatat prietenul meu mai tanar "Boita" Perin Alex , care in germania a studiat "recording"

si acasa a inregistrat pe cativa artisti cunoscuti .

 

Nu este ton bun si prost doar aranjament bun sau prost .Cei care au fost in studio si au inregistrat , daca asi aud "tonul" la mixaj se sinucid .Pentru un mixaj bun trebuie sa gasesti un bun balans intre timbrul si alte caractere ale tonului si sa se integreze in ansamblu sa nu umbreasca dar sa aiba prezenta etc....Asa ca tu canti cu tonul "tau" iar mixeristul face tonul bun pentru mixat ...

 

Tot asa i pe scena , daca nu ai 2000W in spate ptr chitara nici pe scena nu ai tonul "tau" peste tot , numai la distanta la care ai ascultat cand ai reglat si doar la un volum cum scimbi volumul se schimba perceptia sunetului ( proprietatile urechii umane).Ce se intampla in PA ...iarasi mixeristul.cu smecheriile.....

 

Doza buna : fara zgomot ,semnal mare ( ca sa nu m ai ai nevoie de amplificare suplimentara care baga zgomot , are nevoie de sursa de alimentare si mai poate sa denatureze caracterul tonului) , cu rezonanta proprie "coirespunzatoare pentru banda de trecere dorita ( sa nu mai avem nevoie de filtre ),si cu magnet slab ( sa nu reduca sustainul) fara rezonanta proprie mecanica in banda audio a chitarei...cam utopic dar asa ceva trebuie. Cum se vede nu se poate realiza toate laolalta , doar cate una doua din cerinte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Baumwolle

Daca ai electrica Reghin de generatie noua (Iris, Iris Lux) n-ar trebui sa ai probleme la schimbatul dozelor. Reghinurile mai vechi insa au doze incapsulate, patrate(niste porcarii de fapt) si la schimbarea lor va trebui sa tai pickguard-ul pentru a face loc noilor doze.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai electrica Reghin de generatie noua (Iris, Iris Lux) n-ar trebui sa ai probleme la schimbatul dozelor. Reghinurile mai vechi insa au doze incapsulate, patrate(niste porcarii de fapt) si la schimbarea lor va trebui sa tai pickguard-ul pentru a face loc noilor doze.

offtopic: modelu iris lux arata tare beton pe site, dar din pacate nu l`am vazut altundeva decat acolo si nici n-am auzit de el.......s-a fabricat vreunul vreodata? ma lamureste cineva ce e cu el? ...sau ar trebuii sa fac un topic nou numai pt asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Asgardh

Poate cineva sa imi spuna ce anume influenteaza puterea unei doze, sau la ce ar trebui sa ma uit la specificatii sa stiu care este mai puternica, de exemplu la Dimarzio pe site sunt date output-ul(tensiunea) si rezistenta, ma gandesc ca , cu cat este mai mare outputul e mai mare puterea, insa nu stiu cum influenteaza rezistenta, am vazut ca la unele e mai mare la aletele mai mica si output-ul ramane la fel...

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Poate cineva sa imi spuna ce anume influenteaza puterea unei doze, sau la ce ar trebui sa ma uit la specificatii sa stiu care este mai puternica, de exemplu la Dimarzio pe site sunt date output-ul(tensiunea) si rezistenta, ma gandesc ca , cu cat este mai mare outputul e mai mare puterea, insa nu stiu cum influenteaza rezistenta, am vazut ca la unele e mai mare la aletele mai mica si output-ul ramane la fel...

Multumesc

teoretic o rezistenta mare indica mai multe spire deci un output mai mare

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Ce nu inteleg eu, de exemplu la un Dimarzio HS-3 sunt date specificatiile rezistenta 23kohmi, iar output-ul 93mV, iar un HS-2 are acelasi output dar rezistenta mult mai mica, in timp ce un Super Distorsion S are rezistenta de 13, iar outputul e mult mai mare, de 325... de fapt care e mai puternica ? Nu stiu daca am explicat bine ce am vrut sa zic... :) sper sa ma intelegeti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

If I recall correctly, output-ul e determinat de tensiune, iar tonul este determinat de rezistenta, dar ele sunt intr-o oarecare legatura (aici mai intervine totusi si tipul magnetului, constructia dozei, etc)

Link to comment
Share on other sites

Ce nu inteleg eu, de exemplu la un Dimarzio HS-3 sunt date specificatiile rezistenta 23kohmi, iar output-ul 93mV, iar un HS-2 are acelasi output dar rezistenta mult mai mica, in timp ce un Super Distorsion S are rezistenta de 13, iar outputul e mult mai mare, de 325... de fapt care e mai puternica ? Nu stiu daca am explicat bine ce am vrut sa zic... :) sper sa ma intelegeti :)

 

HS-3 este stacked humbucker, din cauza asta are rezistenta foarte mare dar output mic.

Link to comment
Share on other sites

da, am Iris... Si unde se pot gasi? Se cauta second hand? Se gasesc, de exemplu, la muzica?

 

E cam offtopic, dar poti sa incerci la Mica Publicitate. Gasesti doze second hand gramada.

 

On-topic: pentru mine o doza buna este una care are claritate chiar si pe gain mare. Am schimbat dozele stock pe un Ibanez rg320, i-am pus SD JB in neck si Custom in bridge. Sunetul este mult mai clar, se aud notele dintr-un acord frumos. Cu cele stock sunetul era mai murdar.

 

Chestiunile legate de output, ton etc. sunt subiective. Depind de genul de muzica abordat, efecte folosite, lemnul chitarii etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

As vrea sa imi pun un Dimarzio HS-3 la bridge, am un Squier Strat cu corp din agathis, iar genul abordat e metal. Nici nu stiu pe chitara aia daca are rost sa pun doze mai puternice, sau daca e nevoie de doze cu un output mai mare pt metal.

 

Legat de rezistenta dozelor, intradevar nu asta afecteaza puterea dozelor, am trimis un mail si la Dimarzio, asta e raspunsul ce l-am primit:

'DC resistance has nothing to do with power or loudness. Output equals power. A pickup with more output is louder.'

Link to comment
Share on other sites

HS3 e o doza foarte misto doar ca nu e chiar "metal". Orienteaza-te catre ceva cu output mai mare. Se poate compensa chesita asta cu un booster dar deja devine complicat si incepi sa umbli la buzunar.

Eu in neck am YJM care e foarte apropiata de HS3 (de fapt YJM e un HS3 modificat pentru gusturile lui Yngwie Malmsteen) si pot sa iti zic ca nu e o doza pentru cantat riffuri suparate.

Imediat ce fac rost de un pickguard negru SSS am sa am sa montez un HS3 in bridge. Revin atunci cu impresii.

 

Daca insiti sa fie tot in format "single colil" uita-te peste Dimarzio FastTrack/Tone Zone/Cruiser , Seymour Duncan Hotrails/JB jr /Little 59

Din pacate Dimarzio nu se gaseste tocmai usor in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Multumesc, o sa ma gandesc... Astept impresi, dupa ce o montezi montezi in bridge :)

By the way, unde se gasesc pickguard-uri de schimb ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, o sa ma gandesc... Astept impresi, dupa ce o montezi montezi in bridge :)

By the way, unde se gasesc pickguard-uri de schimb ?

 

Poti sa incerci la proguitar sau la grosmann. Sanse mai mari ai la grosmann. La proguitar am vazut unul singur din aluminiu croit pentru fat strat. La grosmann gasesti mai multe si nu sunt chiar scumpe.

 

Ar fi bine, insa sa te duci cu chitara ca sa nu ai surprize. Eu am incercat sa imi schimb pg-ul la o chitara Reghin (cu unul de la grosmann) si am ajuns la concluzia (enervanta) ca nu se brodeste. Cristi se jura ca ale lui sunt standard. Nu stiu ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu inteleg eu, de exemplu la un Dimarzio HS-3 sunt date specificatiile rezistenta 23kohmi, iar output-ul 93mV, iar un HS-2 are acelasi output dar rezistenta mult mai mica, in timp ce un Super Distorsion S are rezistenta de 13, iar outputul e mult mai mare, de 325... de fapt care e mai puternica ? Nu stiu daca am explicat bine ce am vrut sa zic... :) sper sa ma intelegeti :)

rezistenta este intr-adevar mare la HS3 dar, desi este un stack (vertical) humbucker, ca si HS2, infasurarea contracurent, care anuleaza hum-ul, este falsa, sau pasiva dpdv al semnalului, adica nu trec magnetii prin ea, pt. a putea pastra si mai mult tenta de single coil. deci din aceasta cauza semnalul de iesire este apropiat fata de HS2, infasurarea activa a dozei avand cam aceeasi valoare la ambele. mai conteaza foarte mult si diametrul sarmei de bobinaj, inductanta, izolatia, tensiunea mecanica din sarma la bobinare, vax-ul de izolare, etc.

sigur ca este mai puternica super distorsion, care are doua bobine active orizontale ce infasoara magnetii, practic doua doze in serie, dar bobinate in contracurent. de altfel, se vede acest lucru din faptul ca semnalul de iesire se masoara in [mV]. :)

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu putem da sfaturi fara un standard de " conditii "

 

cu ce viteza inoti ? dar contra sensului de curgere a unui rau ? dar in alt rau ?

 

Deci daca conditiile nu sunt identice totu-i fabulatie .Neluand in seama preferintele personale .

 

Am mai scris in acest topic cum ca nu exista doza proasta sau buna , toate sunt OK , depinde in ce conditii

se exploateaza ce adaptare este intre doza , instalatia chitarei, cablu , intrarea preamplifului .

 

Pana ce aproape fiecare foloseste ce are si nu este nimica comun ce poti sa spui ?

 

Eu am mai multe chitare si fiecare cu altfel de doza si fiecare este buna pentru anumite " tonuri" .

 

Sunetul dozei depinde de chitara ,de rezonanta corpului , aceasta rezonanta se schimba chiar caracteristica de rezonanta a dozei ( cea masurata electric).

 

Am construit acu cativa ani doza condensator , este ceva super nu am mai continuat cu experimentul din cauza complicatiilor cu radiofrecventa si cu interferentele posibile plus necesitatea alimentari cu curent ( baterie).

Ar trebui sa incerc iarasi acuma cu circuite integrate moderne , cred ca este doza cea mai buna din lume

si cu un EQ poti sa obtii orice sound .

La vremea cand am facut experimentul nu aveam EQ fara zgomot acum sunt circuite de EQ pasive fara nici un zgomot , se folosesc si la dozele piezo la chit acustice .

 

Ma si mira care este cauza ca nu se fabrica caci este traductorul de banda larga ideal , ati ramane mirati cum suna .Si practic este o placuta de metal pusa sub corzi iar corzila sunt celalalt pol al condensatorului.

Se fabrica traductoare condensator dar ptr chitara electrica nu am gasit inca

 

 

http://www.doublebassguide.com/4_pickups.html

 

aicea sunt prezentate sumar cateva tipuri de traductoare pt contrabas . "C-ducer " este un microfon de contact capacitiv

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.