www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alnico Pro 2 Slash - Feel The Difference ?


Guest
 Share

Recommended Posts

Salut , am un Gibson Les Paul Studio Fireburst si m-am cam plictisit de tonul pe care il da , obtin cateva tonuri frumusele cand mai umblu prin amp dar totusi nu este ce caut . Atunci m-am gandit sa-i schimb dozele si primele la care m-am uitat au fost Seymour Duncan Alnico Pro 2 Slash . Dar intrebare de baza este : Chiar se simte diferenta uriasa ? Iti dau tonul acela tipic lui Slash ? Sau este doar o mica schimbare , doar un usor crunch si un ton putin mai ridicat ?

Link to comment
Share on other sites

Diferente fata de dozele stoc (Gibson 490R si 498T) sigur vor fi. Dozele stoc au multa medie si sunt destul de hot. SD Alnico 2 sunt ceva mai transparente, adica au mai multe inalte si ceva mai putina medie si basi. Deasemenea au si nivel de iesire putin mai mic. Pentru un ton tipic Slash sunt ceva mai potrivite, daca doar asta cauti, pentru tonuri high gain dozele stoc sunt mai ok (parerea mea, am folosit ambele seturi). Eu as merge cu SD Alnico 2 pentru clean, blues, classic rock si in general tonuri mai clasice, pentru un ton mai modern as folosi setul 490-498.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti Alnico 2 Pro APH-1 .. nu este nicio diferenta intre APH-2 (Slash) si APH-1.. doar ca pretul e mai ieftin cu vreo..1mil si ceva.. da Slash le foloseste din 1986 asa ca daca urmaresti tonul lui cumpara Alnico 2 Pro (eu le am pe un Epiphone LP100 :)) .. si sunt foarte ok).

 

Daca este adevarat ca tonul etc ..dozele si alte povesti de adormit copii ....

 

aici poate fi problema ...din 1986 .......24 ani vechime ( prima doza )

Link to comment
Share on other sites

ia-ti un alnico II pro (aph1) ca astea au fost pana anul trecut dozele de pe zecile de chitare ale lui slash.

aph-2(slash) e doar o momeala de marketing,nu zic ca nu e o doza cel putin la fel de buna,dar e facuta doar sa scoata bani de la slash fanboys.Vaz doamne cica ar fi facut-o seymour duncan in asa fel incat pusa pe un les paul nou ,sa sune exact ca prima chitara les paul a lui slash care e un custom-shop non-gibson,plina de mojo si cu care a inregistrat el primele albume de la ganzez rozez.

aph1-n e unul din cele mai bune humbuckere de pus la neck-ul unui les paul,parerea mea...si nu ca ar folosi-o slash,dar are un ton foarte echilibrat,vintage dar cu inalte bine definite ...buna alegere. Personal imi place mai mult decat un gibson classic 57.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Poti sa-ti pui orice doze pe chitara, daca n-ai autografu' lu' Slash pe ea, degeaba, n-o sa sune a Slash. :)

 

Slash himself ar suna mai "slash" pe chitara ta decit tu pe chitara si ampu' lui. Daca vrei sa-i furi tonul, incearca sa-i copiezi tehnica de cintat.

 

Legat de doze, nu vad de ce le-ai schimba. Te chinui sa respecti un aspect care conteaza 5% in toata ecuatia, in acelasi timp neglijezi alte aspecte care conteaza 40% sau 50%.

Link to comment
Share on other sites

Doza ta din neck are tot magnet Alnico II asa ca, cel putin pentru solo-urile lui Slash,

poti suna aproximativ la fel. Doza din bridge are magnet Alnico V, ceea ce este un avantaj,

dupa parerea mea, in general acest magnet ofera o definitie mai buna a joaselor si inaltelor.

 

In alta ordine de idei, dozele lui Slash au output considerabil mai mic, e posibil sa nu-ti

placa (va trebui sa ridici gainul statiei, sau sa folosesti o pedala pentru boost).

 

What Ironside said.

 

A, ca fapt divers: chitara folosita de Slash cel mai mult in turneul curent este un R9 cu doze

Sheptone. Go figure :)

.

 

 

Daca citesc acesti schimbatori de doze pot sa vada ca : TONUL vine de la ........

 

tip de Coarzi , tensiune corzi ,lemn , suspensie , elasticitate ,rezonanta ,captare , pozitie de captare , doza tip de doza rezonanta proprie, impedanta ,banda de trecere /.., intermodulatii -reflexii in corp si gat , modul de prindere al gatului , frett-uri din diferite materiale , mana chitaristului,maniera de interpretare , cablu , preamp/compresor/distors ...EQ ,..etaj final ...distorsiuni si compresii din etaj final dist armonice si dist neliniare ,limitare , compresie din blocul de alimentare , boxa..difuri...distorsiunile difurilor ( doppler , lineare , nelineare , IMD, limitare ,rezonante parazitare , SPL -curbele de egala tarie , distanta receptorului -spectatorului -chitaristului - microfonului fata de boxa , mixaje , prelucrarii, ( EQ ,Compresiune, distors , chorus ,delay , phaser, reverb ,pitch control , harmoniser....etc...) /.........si altele postrecording...

 

Numai cateva din elementele care influenteaza TONUL ...diferenta "colosala" intre doua doze Humbucker este minima , relevanta doar daca se foloseste tonul "nativ" fara absolut nici o procesare doar EQ si tip de boxa eventual.

pentru compensarea schimbarilor de locatie..

 

Apoi nu vad de cand si de ar fi Slash un "proprietar " de tonuri ??? este un chitarist foarte comun /mediocru fata de adevaratii chitaristi ..,care a avut norocul sa cante cu Axel...

 

 

A sosit un nou transport de doze la magazine ...propun sa se fabrice doze cu socluri standardizate ca sa se poata schimba mai usor...doar tragi de doza si ai demnontat-u si poti sa infigi alta in soclu...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

.

 

 

.

 

 

 

A sosit un nou transport de doze la magazine ...propun sa se fabrice doze cu socluri standardizate ca sa se poata schimba mai usor...doar tragi de doza si ai demnontat-u si poti sa infigi alta in soclu...

 

exista deja (de aproape jumate de secol...)

http://www.ampeg.com/products/daplexi/ada6/index.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.