www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Temperatura Camerei Afecteaza Chitara?


greengod
 Share

Recommended Posts

Salutare am nevoie de niste pareri,eu locuiesc la tara si in camera mea am pus mai nou soba cu lemne si face mai mare caldura decat ce am avut inainte o chestie pe gaz in finhe...............ma intreb daca afecteaza oarecum chitara.de la prea multa caldura ....mentionez ca nu e exagerat de cald dar e destul de cald.mersi mult...................................astept niste raspunsuri

Edited by Cosu
lipsa titlu
Link to comment
Share on other sites

Variațiile de temperaturã afecteazã în timp chitara.

Chitarele cu cavitate (acustice, sau electrice hollow-body) sunt în plus afectate de variațiile de umezealã ce însoțesc deseori variațiile de temperaturã, deoarece au multe suprafețe de lemn neprotejate.

 

Concluzie: chitarele scumpe trebuie protejate cumva de aceste situații.

Link to comment
Share on other sites

bine punctat de mirceab, umiditatea afecteaza mai mult chitara, si daca e vorba de una electrica mai ales cele care nu au gat lacuit.

daorita diferentelor de umiditate e posibil de asemenea ca freturile sa iasa putin din lemn.

daca ai o chitara mai scumpa ia-ti un higrometru sa stii macar care e umiditatea in camera.

din ce am citit ,e recomandat undeva la 50 % sa fie in camera in care tii chitara

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Schimbarile de temperatura iti vor afecta acordajul, cam atat.

Si eu patesc asta si parca nici nu sta acordajul.o acordez intruna cand vin cu ghitara de la rece la cald.Am observat ca vara nu prea am probleme.sta acordata si dupa ce transport ghitara in toc.Vorba aia...Iarna nu-i ca vara:)

Link to comment
Share on other sites

 Temperatura, respectiv variatiile de temperatura cat si umiditatea sau variatiile acesteia afecteaza nu numai acordajul ci si intrumentele muzicale.

 

O chitara clasica  "uitata" pe dulap se va crapa, puteti totusi face asta daca este vorba despre un model putin costisitor. 

 

Instrumentele muzicale  TREBUIE pastrate in conditii deosebite, respectiv macar in toc si cu un umidificator langa ele, in plus cu un instrument din lemn este esential sa se cante altfel elasticitatea placilor are de suferit si instrumentul  "se strica" in timp.

Link to comment
Share on other sites

Temperatura, respectiv variatiile de temperatura cat si umiditatea sau variatiile acesteia afecteaza nu numai acordajul ci si intrumentele muzicale.

 

O chitara clasica "uitata" pe dulap se va crapa, puteti totusi face asta daca este vorba despre un model putin costisitor.

 

Instrumentele muzicale TREBUIE pastrate in conditii deosebite, respectiv macar in toc si cu un umidificator langa ele, in plus cu un instrument din lemn este esential sa se cante altfel elasticitatea placilor are de suferit si instrumentul "se strica" in timp.

 

 

 

 

Chitarele din material laminat sunt mai putin afectate.

Dar cele din lemn masiv trebuie pastrate in conditii de umiditate controlata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Pashka Danyel

Un instrument ca chitara,de orice as fi ea trebuie tinuta departe de surse de caldura,dar si de umididate de preferabil la temperatura camerei la cam 20-23 grade Celsius,pentru a nu influenta dezacoradarea si o mai proasta calitate a lemnului ceea ce inseamna si un sunet mai nesatisfacator!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.