www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Dat De Greu...ceva Tips&tricks...?


Guest cgabriel51
 Share

Recommended Posts

Guest cgabriel51

:lol: Salutare la toata lumea! Am o intrebare intrebatoare daca e cineva amabil sa imi acorde 10 secunde pt un raspuns in graba. Va rog, "no ofense" dar nu vreau teoria "lui Calache", un raspuns simplu, "fa aia" sau "nu mai fa nimic, esti degeaba", sunt mai recunoscator :) , asadar, sa va explic exact ce problema am :

 

Acum un an si ceva am inceput sa invat dupa o carte veche, dar buna, a lui Matteo Carcassi, "Metoda de chitara" se numeste. Totul dupa note, cantece clasice, ordonate ca la scoala. Am dat dovada de sarguinta, cat am putut de mult, am facut progrese care m-au lasat si pe mine cu gura cascata, dar a intervenit ceva in viata mea si a trebuit sa renunt vreo 2 luni, eh , acuma fug de chitara ca de foc... :) Nu mai am rabdare , degetele nu se mai misca la fel de repede cum o luasera acum 2 , maxim 2 luni jumate in urma. Pauza asta mi-a tulburat toata linistea. Sunt NEBUN dupa chitara , ca sa o ascult, sunt nebun dupa ROCK!!!, orice gen, nu am prejudecati de... metalist... etc , dar pe cat inainte nu suportam ca nu pot face ce facea Hendrix, spre ex, ori Paco de Lucia, etcetera, etcetera,( iubesc orice fel de chitara), acum prefer sa ascult cu castile pe urechi, decat sa incerc sa mai fac vreun progres. Am luat chitara in brate de atatea ori , dar mai departe de acordat si cateva exercitii pe note nu mai pot sa stau pe scaun, ma furnica tot corpul, si ma ridic altfel o trantesc. Ce naiba sa mai fac sa ma calmez si sa fiu din nou rabdator. Precizez ca VREAU sa invat, dar nu pot sa ma oblig singur! Exista vreo metoda? So ung cu miere, sa lipesc o femeie goala? :lol: ,glumeam... Mai am vreo sansa, acum , sau peste zece ani cand mi s-or mai aseza fluturii in cap?! Va multumesc! Sper sa nu faceti prea mare haz, poate mai exista astfel de cazuri de " cucu"...

Link to comment
Share on other sites

o sa-ti treaca de la sine. cred totusi ca e util sa te tii de un minim de exercitii, chiar si fara chef. daca te lasi de totm cu cat trece timpul, cu atat mai dificil si frustrant devine sa te reapuci.

poate ca poti sa iti cumperi o chitara noua (clasica, de exemplu) sau un amp sau vreun efect care sa te entuziasmeze sau poate ca ai putea sa incerci o tehnica noua. oricum, ti se va face dor de studiu...

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa iti impui sa repeti.....neaparat.....si eu am avut reactii ca ale tale......dar trebuie sa reusesti sa iesi din acea "plictiseala" ce o numesti tu dorinta de a-ti arata cineva. Daca chiar nu merge nicicum....atunci cauta-ti amici sau prieteni si fa-ti o trupa.....poate atunci o sa fii mai motivat

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa iti impui sa repeti.....neaparat.....si eu am avut reactii ca ale tale......dar trebuie sa reusesti sa iesi din acea "plictiseala" ce o numesti tu dorinta de a-ti arata cineva. Daca chiar nu merge nicicum....atunci cauta-ti amici sau prieteni si fa-ti o trupa.....poate atunci o sa fii mai motivat

 

E ciudat. Eu cat am avut chitara mea, eram disperat. Cantam ca nebunu, ma trezeam noaptea din somn si mai cantam ceva. Dupa ce am ramas fara ea, simteam ca mor, desi dupa 1 an ma obisnuisem fara o chitara a mea(cantam numai pe la prieteni). Acu ca am iar chitara, parca pasiunea e din ce in ce mai mare. Nici chiar cand asculti formatia ta preferata nu iti vine a canta pe chitara melodiile lor? Eu cand sunt in oras si aud ZZ Top intru in sevraj.

Link to comment
Share on other sites

:) Salutare la toata lumea! Am o intrebare intrebatoare daca e cineva amabil sa imi acorde 10 secunde pt un raspuns in graba. Va rog, "no ofense" dar nu vreau teoria "lui Calache", un raspuns simplu, "fa aia" sau "nu mai fa nimic, esti degeaba", sunt mai recunoscator :) , asadar, sa va explic exact ce problema am :

 

Acum un an si ceva am inceput sa invat dupa o carte veche, dar buna, a lui Matteo Carcassi, "Metoda de chitara" se numeste. Totul dupa note, cantece clasice, ordonate ca la scoala. Am dat dovada de sarguinta, cat am putut de mult, am facut progrese care m-au lasat si pe mine cu gura cascata, dar a intervenit ceva in viata mea si a trebuit sa renunt vreo 2 luni, eh , acuma fug de chitara ca de foc... :) Nu mai am rabdare , degetele nu se mai misca la fel de repede cum o luasera acum 2 , maxim 2 luni jumate in urma. Pauza asta mi-a tulburat toata linistea. Sunt NEBUN dupa chitara , ca sa o ascult, sunt nebun dupa ROCK!!!, orice gen, nu am prejudecati de... metalist... etc , dar pe cat inainte nu suportam ca nu pot face ce facea Hendrix, spre ex, ori Paco de Lucia, etcetera, etcetera,( iubesc orice fel de chitara), acum prefer sa ascult cu castile pe urechi, decat sa incerc sa mai fac vreun progres. Am luat chitara in brate de atatea ori , dar mai departe de acordat si cateva exercitii pe note nu mai pot sa stau pe scaun, ma furnica tot corpul, si ma ridic altfel o trantesc. Ce naiba sa mai fac sa ma calmez si sa fiu din nou rabdator. Precizez ca VREAU sa invat, dar nu pot sa ma oblig singur! Exista vreo metoda? So ung cu miere, sa lipesc o femeie goala? :lol: ,glumeam... Mai am vreo sansa, acum , sau peste zece ani cand mi s-or mai aseza fluturii in cap?! Va multumesc! Sper sa nu faceti prea mare haz, poate mai exista astfel de cazuri de " cucu"...

 

Dupa cum a zis si onrewind, o idee foarte buna ar fi sa iti cumperi o chitara noua. Daca nu ai un buget atat de mare, macar o jucarie ceva. Eu cand mi-am cumparat ultima pedala, aproape o luna am fost entuziasmat de ea si abia asteptam sa cant. Acuma nu stiu ce fel de chitara ai. La o acustica sau clasica, poti sa incerci un set nou de corzi, eventual ceva mai "scump" :lol:

Link to comment
Share on other sites

indraznesc sa compar cintatul la chitara cu culturismul. in culturism exista o treaba nasoala, care apare de obicei la incepatorii dornici de muschi mari. ii zice "supraantrenament" si apare atunci cind lucrezi corpul peste capacitatea lui de a se reface. nu e o chestie evidenta din prima, se acumuleaza in timp si se manifesta prin oboseala, lipsa poftei de mincare, etc. etc. intre aceste simptome intra si lipsa chefului de antrenament si aici voiam sa ajung.

aceeasi chestie e valabila si pentru alte activitati, in cazul nostru (al tau, de fapt) cintatul la chitara. Troy Stetina zicea ceva de "buring out". Acel burn out e echivalentul supraantrenamentului. Citeste aici http://www.stetina.com/tips.html punctul 2, balance vs. burnout.

Link to comment
Share on other sites

Guest cgabriel51

Ironside, esti un Pro, "mate"! Sa stii ca ai dreptate, m-am "ars" singur si acu imi plang de mila ca prostu... :) Mersi mult de tot, si voua celorlalti, cu totii aveti dreptate, si desi stiam undeva acolo in capul meu ca ar trebui sa iau unele dintre masurile amintite de voi, m-am blocat si mi-e prea greu sa mai ridic un deget, de sila, de frica. "I'm burned out", cum spune Troy Stetina. Adica "eu chiar ma vroiam chitarist in Orchestra Nationala pana la Craciun.." :) Tre s-o iau mai usor. Pfuai, rau e sa fii calic si sa nu-ti dai seama! Pierzi tot. E bun tutorialul asta , omule, Ironside, a lu Stetina, eu nici nu stiam ca daca doare tre sa te opresti. Credeam ca asa se invata meseria, pe unde faci rana, pe acolo intra, mentalitate de comunist. Tz tz, ce inseamna sa mostenesti ceva... aia esti, cu aia ramai. De aceea Jimmy Page e un om respectabil, cu capul pe umeri, iar bietul Rory Gallagher, s-a inecat in wiskey pana a murit. (Nu ma intelegeti gresit ii respect pe amandoi la fel, doar ca stiu foarte bine unde duce alcoolul, pot spune ca sunt "familiar" cu asta, nu eu... in fine. ) Asta nu are leg cu topicul, si nici cu comunismul :lol:, in orice caz, va foarte multumesc, tuturor, celor care mi-ati dat o sugestie, sunt foarte atractive. Adica, cred ca nu o sa o mai dau in sentimente si o sa-mi iau o chitara noua, alaturi de care voi pasi pe un nou inceput. :) Sa fiti sanatosi fratilor, sa auzim de...ROCK!!! \m/

 

P.S. Sloby, ador ZZTop, omule, pacat ca la mine in oras ii aud foarte rar, in din ce in ce mai putine locuri :lol: Dar ascult acasa, asta nu mi-o poate lua nimeni :)

Edited by cgabriel51
Link to comment
Share on other sites

Ironside, esti un Pro, "mate"! Sa stii ca ai dreptate, m-am "ars" singur si acu imi plang de mila ca prostu... :) Mersi mult de tot, si voua celorlalti, cu totii aveti dreptate, si desi stiam undeva acolo in capul meu ca ar trebui sa iau unele dintre masurile amintite de voi, m-am blocat si mi-e prea greu sa mai ridic un deget, de sila, de frica. "I'm burned out", cum spune Troy Stetina. Adica "eu chiar ma vroiam chitarist in Orchestra Nationala pana la Craciun.." :) Tre s-o iau mai usor. Pfuai, rau e sa fii calic si sa nu-ti dai seama! Pierzi tot. E bun tutorialul asta , omule, Ironside, a lu Stetina, eu nici nu stiam ca daca doare tre sa te opresti. Credeam ca asa se invata meseria, pe unde faci rana, pe acolo intra, mentalitate de comunist. Tz tz, ce inseamna sa mostenesti ceva... aia esti, cu aia ramai. De aceea Jimmy Page e un om respectabil, cu capul pe umeri, iar bietul Rory Gallagher, s-a inecat in wiskey pana a murit. (Nu ma intelegeti gresit ii respect pe amandoi la fel, doar ca stiu foarte bine unde duce alcoolul, pot spune ca sunt "familiar" cu asta, nu eu... in fine. ) Asta nu are leg cu topicul, si nici cu comunismul :), in orice caz, va foarte multumesc, tuturor, celor care mi-ati dat o sugestie, sunt foarte atractive. Adica, cred ca nu o sa o mai dau in sentimente si o sa-mi iau o chitara noua, alaturi de care voi pasi pe un nou inceput. :D Sa fiti sanatosi fratilor, sa auzim de...ROCK!!! \m/

 

P.S. Sloby, ador ZZTop, omule, pacat ca la mine in oras ii aud foarte rar, in din ce in ce mai putine locuri :lol: Dar ascult acasa, asta nu mi-o poate lua nimeni :)

 

Pai eu m-am nascut in Bacau, am facut liceul in Roman si acum facultatea la Iasi. In Bacau din cate stiu eu nu este nici o "crasma" cu muzica buna(blues, rock, jazz, funk), in Roman este una in care defapt se pune metal, dar era bine ca atunci cand eram acolo puneam eu ce-mi taia capul(Richie Kotzen si ZZ Top in mare), iar acum in Iasi sunt o gramada de bodegi cu specific, si e misto ca toti se uita la mine urat ca nu am fata de ascultator de asa ceva, mai ales de cantator de chitara(is mare, negru la fata si par scurt deci parca-s tigan cu ceafa lata). Tot acasa asculti cel mai bine muzica ce-ti place(fara "metalisti rai" cu chef de scandal).

 

Oricum, vezi cum faci sa-ti revina pofta de cantat. Poate asta te ajuta :lol:

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Guest cgabriel51

Hei, ce zici tu aicea e discriminare, nu exista o infatisare care sa te faca chitarist omule, si eu sunt la fel de brunet, doar ca-s mai slab :), si am parul lung, dar asta nu ma ajuta deloc crede-ma, nu te lasa terfelit in fata criticilor "vazute" si nevazute din jur, screew the bitchees, rock-ul conteaza; stiu TP-ul din Roman, am fost si eu pe acolo, am rude, e fain locul, doar ca se bea cam mult :lol:....dar is motoristi si sunt "..forgiven"...:) Tari clipurile cu chitara; "peace out man", sa auzim de bine!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.