www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp


Guest david_stevevai4ever
 Share

Recommended Posts

Guest david_stevevai4ever

Buna ziua, as vrea sa achit in viitorul apropriat (cred) un AMP pana in suma de 15 mil. As fi vrut sa cumpar un Carvin Legacy dar nu am astfel de bani. Ce amplificator pana in suma de 15 mil sau pe acolo imi recomandati tinand cont ca eu cant mai mult intrumental rock, nu pot spune ca, cant si metal sau trash , cant intrumental rock si imi trebuie acel ton cald si care iti da senzatia ca zbori care te uce intr-o stare de euforie nemaipomenita. Amplificatorul meu pe care il am in prezent este manufacturizat ,si inca un lucru, e varza. Cand ai vine lui se aude bine si tot cand ai vine lui dupa ce cant o melodie , ma doare capul ca iti da o senzatie de rahat, scuzati-mi expresia e ceva de genu "oh , shit man this fucking feeling again". Deci ce imi recomandati tinand cont ca nu sunt genul de chitarist de metal ci progressive rock , instrumental etc. Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pentru amplificatoare conjurate din neant trebuie sã aștepți între 6 și 8 ani.

 

Unde cânți? Acasã, la salã, pe scenã?

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

pai cred ca pentru tine,cea mai buna combinatie e un amp cu clean bun si cred ca si un fx loop ti-ar prinde bine sa aiba ca probabil te vei baza pe efecte ambientale. Iar apoi si un preocesor bun cred ca te va ajuta sa obti o gramada de tonuri mai "spatiale".Un blackstar ht-5 imi vine in minte.Un super champ xd ar mai fi o varianta,chiar daca n-are loop,are super clean si reverb frumos.Ar mai fi laney cub12, vox ac4tv.Daca ai rabdare pandeste si aici la mica publicitate...apar din cand in cand ocazii bune.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Pai , ar cam fi o serie de intrebari la care ar trebui sa raspunzi

1. Ce fel de amp doresti? ( Tranzistori (RMS) sau Tube(Lampi) - raspunsul bag de seama ca e tube amp

O intrebare mai importanta ar fi

2. Ce doresti sa achizitionezi? head sau cabinet? sau combo pur si simplu?

3. Ce fel de efecte folosesti/ai de gand sa folosesti? Pentru ca asta se poate rezuma la amp , sau la efectele tale personale (pedale , procesor)

Ca si recomandare , cele mai bune zic ca ar fi VOX sau Peavey.... Si marshall...dar alea ar trebui ceva full tube mult mai scump , pt ca astea rms au ton mai thrash heavy asa (parerea mea , poate ma insel) , aici depinde de efectele de care dispui.

 

Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

astea rms

:) Cum? Root mean square?!

Nici n-a început bine și e deja genial thread-ul ãsta.

acel ton cald si care iti da senzatia ca zbori care te uce intr-o stare de euforie nemaipomenita

Recomand Diazepam sau alte psihoactive similare.

"Instrumental rock" poți cânta și pe JCM800, și pe AC-30 sau orice altceva. Noi de un' sã știm ce fel de sound cauți, mai ales dacã-l descrii atât de... poetic? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tranzistor = RMS tranzistorizat probabil ceva din astronomie ,Route ...Main Sequence ?

 

 

main sequence

 

Astronomy

a. a diagonal band on the Hertzsprung Russell diagram containing about 90% of all known stars; stars evolve onto and then off the band during their lifetime

b. (as modifier) a main-sequence star

 

--A major grouping of stars that forms a relatively narrow band from the upper left to the lower right when plotted according to luminosity and surface temperature on the Hertzsprung-Russell diagram.

 

RMS Power NU exista !

 

.......the terms "RMS power" or "watts RMS" are erroneously used to describe average power.....

 

P avg = IRMS * URMS

 

Tub = lampa/bec e mai cald totul ........frige !! Acest lucru este demonstrat. Cinre nu crede sa puna manutza pe bec in timp ce functioneaza.

 

imi trebuie acel ton cald si care iti da senzatia ca zbori care te uce intr-o stare de euforie nemaipomenita.

 

Cred ca nu statia este respobsabila de euforie ci depinde ce a consumat instrumentalistul inainte la micul dejun.

LOLo

 

 

Daca ai difuzoare bune ( presupun ca ai ) repara statia .

 

Daca nu ai difuri bune din 1500 lei poti lua 4 buc Eminence cu SPL 100dB .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.