www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Interfata Usb/preamp Etc.


Recommended Posts

Salut.

 

 

 

 

Ca sa fac povestea lunga scurta: Am in posesie chitara desigur, un combo si un zoom G1XN(noua generatie). Ma gandeam sa imi cumpar o interfata usb,si anume E-MU 0202. Acum vine problema. Sa folosesc ZOOMUL ca preamp doar de BASS MID TREBLE si sa adaug efecte din guitar rig etc. adica: chitara>ZOOM(bass,mid,treb)>E-MU>PC>Guitar rig sau sa trag: chitara>ZOOM cu efectele puse>E-MU>PC. Orice alta solutie e binevenita.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

 

 

 

Ca sa fac povestea lunga scurta: Am in posesie chitara desigur, un combo si un zoom G1XN(noua generatie). Ma gandeam sa imi cumpar o interfata usb,si anume E-MU 0202. Acum vine problema. Sa folosesc ZOOMUL ca preamp doar de BASS MID TREBLE si sa adaug efecte din guitar rig etc. adica: chitara>ZOOM(bass,mid,treb)>E-MU>PC>Guitar rig sau sa trag: chitara>ZOOM cu efectele puse>E-MU>PC. Orice alta solutie e binevenita.

 

Nuuuuuu !!!!. Mai cumperi 10 procesoare si doua PC-uri cu placi EMU 1212 firewire , apoi zece pedale de distors diferite ..toate le cuplezi fara bucla de masa la Guitar Rig ... Cackewalk Guitar....CUBASE PRO...Edirol Synth..Tonetrack ....LOL .

 

Nu mai ai nevoie de nimic , chitara , Zoom , intrare Line In in placa de sunet onboard si gata ....

 

Cred ca ai un PC nu mai vechi de 3 ani ...toate au sunet onboard foarte bun .

 

E-MU 0404 este OK dar prima data incearca daca chiar este nevoie sau e OK placa de pe PC.

un avantaj ar fi ca primesti cateva softuri LE cu E-MU USB ..

 

Daca ai efectele din Zoom nu mai ai nevoie de altceva la inregistrare .

 

La prelucrarea in DAW Multimix ai efectele soft .

Link to comment
Share on other sites

pentru ca am hiss si crackle si latency groaznic orice as incerca. Plus ca placa externa e o optiune pentru ca vreau sa pot baga si microfon si eventual 2 chitari deodata.

La ce ai "latency"?

 

Chitara ,--> Zoom-- efect --->, Line/In si nu ai nici o latenza pe monitorizare ...ce se intampla pana la inregistrare pe HDD nu te afecteaza .

 

His , zgomot .. crackle......regleaza nivelurile (, gain , sensibilitate .amplificare ) de la minim catre mai mare pana ai un ton acceptabil.In caz de gain mai mare introduci noise gate-ul.

 

Nu stii sa reglezi nivelurile ,etc ...invata .Nu ai nici o problema cu placa de sunet nici cu varsta PC-ului.

 

Nu folosi Guitar Rig caci nu ai nevoie .

 

Ptr mai multe chitare simultan poti ss folosesti un minimixer . O placa de sunet peste 2 ani poate sa nu mai fie compatibila cu nimic nou ce va aparea ...un minimixer audio-analogic va fi si peste 30 de ani bun la mixat.In acest timp vei arunca 10-20 de placi de sunet si 10 PC-uri ..cum apar tot altele ce nus compatibile backward ....

 

 

Toata instalatia , efecte etc...trebuie sa fie cat mai independenta de PC !! numai Line/In si Line /Out sa aiba un PC ca sa inregistrezi si sa redai , plus un DAW bun ca sa inregistrezi / mixezi.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Ma gandeam sa imi cumpar o interfata usb,si anume E-MU 0202. Acum vine problema.

 

salut, daca te hotarasti sa-ti iei asa ceva, sa nu uiti sa bifezi in File/Preferences/Recording la "recording file type" - "compressed ogg vorbis file" sau o sa ai crackles, noises and sh1t.. :)

era sa renunt la placa asta pina am gasit printr-un colt de forum rezolvarea..

 

iti vine cu Mixcraft 4 LE care e un soft bunicel insa nu exporta mp3 ci doar wav parca, eu am profitat de oferta de upgrade si ma inteleg excelent cu versiunea 5.

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.