www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 35 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Votati interpretarea preferata  

31 members have voted

  1. 1. Duel 35

    • Ilun
      0
    • ciuci
      1
    • Iulian
      2
    • Mario_D
      18
    • Lukeblue
      9
    • Adi24
      1


Recommended Posts

Guest dmc

la modul cel mai lejer l-am votat pe lukeblue pt interpretarea mai clasica/bluesy. piesa lui mario_d e cel putin la fel de buna, pacat doar ca ii fusion :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nico

La modul cel mai crispat (no offence, dmc :) ) l-am votat pe mario!

Mi-a placut foarte mult, tonul si stilul de interpretare imi amintesc de multe piese de-ale lui Tommy Denander (excelent chitarist suedez, colaborator apropiat al fratilor Porcaro de la Toto si al multor, multor alti meseriasi!)

Link to comment
Share on other sites

bai intr-adevar mario si lukeblue au sunat tare. se cuneaste ca au scule si exercitiu. insa votul meu va fi pentru iulian (daca o sa reusesc vreodata sa votez ca nu imi merge) pentru ca l-am urmarit ca si coleg si a facut progrese serioase in ultima vreme. si daca stau bine sa ma gandesc solistica aia a la malmsteen chiar suna bine, mai ales ca nu a mai lucrat pe ritmuri de-astea.

bravo mosule, tine-o tot asa. se poate si fara scule bazate. daca o sa o tii tot asa intr-o zi o sa castigi si tu la dueluri.

just wait.. vine si randu' progresivului. :)

ma faci din ce in ce mai mandru pe zi ce trece.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Este evident ca batalia o sa se dea intre Mario_D si Lukeblue, asa ca imi este foarte greu sa aleg intre cei doi - dar ... parerea mea este:

Mario_D - interpretarea impecabila, tonul bine ales, dar cu putine legaturi cu spiritul BT-ul. In schimb Lukeblue a avut mai multe tangente cu BT-ul, parca a fost mai bine patruns de el. Cintecul sau a fost mai bine definit. A adaptat mai bine stilul cintecului cu interpretarea sa.

Un minus general pentru melodie ... lipseste cu desavirsire - unde e cintecul? Unde e linia melodica? Sint aproape convins [poate ca nu! :) ] ca o sa va suparati pe mine, dar daca ati face un compromis intre viteza si melodie nu ati avea decit de cistigat.

Da, in general am ascultat doua cintece impecabile, aproape perfecte ... dar nu am ramas cu nimic in cap dupa ce am inchis computerul. Sigur ca nu eu sint etalonul, ci asta a fost doar.......

 

....parerea mea!!!

 

PS mi-a fost greu sa fac departajarea ... dar totusi am dat votul meu lui Lukeblue... si asta numai pentru modul de abordare a BT-ului.

 

Succes tuturor mai departe!!!

Link to comment
Share on other sites

Salut leo2pop;

Eu am tinut neaparat sa scot originalul, stiindu-l de cativa ani buni si circulandu-mi prin playlist.

Este o piesa de Robben Ford....sa lamureasca Cosu numele ca nu-l stiu.

Mie mi se pare un super blues-boogie sau ceva de genu de la acest mare chitarist.

Deci asa cum ar spune o vioara principala ca "Don't blame me ...blame Paganini" asa iti zic si eu acum :) desi eu o consider o piesa excelenta.

Ultimul minut din piesa si interventia clapei sunt improvizatii ...restul am vrut sa vad cat pot sa ma apropii de feel-ul lui Robben.

Cat despre vot... mario ...excelent ...

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

... restul am vrut sa vad cat pot sa ma apropii de feel-ul lui ...

:) ... si ai reusit!!! Felicitari!

Q.E.D.

 

PS exact asta vroiam si eu sa scot in evidenta, in cazul "duelurilor" - sigur ca nu trebuie copiat originalul, departe de mine de a incuraja acest lucru, ci trebuie sa ne apropiem cit mai mult de ceea ce vrea BT-ul sa "spuna" [evident, cind spune :) ] Cind nu spune nimic...atunci pista e libera. In rest [stiu ca e o discutie foarte lunga pe tema asta - pe care o putem avea, daca vreti]...muzica...cintec...linie melodica..."feeling"...si apoi..."km/h" [si asta-i foarte misto daca le pui acolo unde trebuie si cum trebuie]

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

votul meu merge la iulian, piesa lui e foarte tare, si oricum lukeblue si mario o sa primeasca voturi din belsug, si ar fi pacat ca piesa asta sa nu primeasca doar pentru ca niste mega-virtuosi au facut piese si mai faine :)

thanks man... nu ma asteptam sa primesc vreun vot cu asemenea chitaristi prin preajma... si mario si lukeblue au mana de profesionisti...

u rock guys

Link to comment
Share on other sites

LukeBlue

 

Esti pe ele , super stil , foarte bun , aerisit , timing perfect nuantat , simplu fara excese de

demonstratii , totul la limita bunului gust .

 

Mario

 

tehnica excelenta , suna un pic italieneste ,la final partea stil George Benson este extraordinara.

 

Amandoi extraordinari .

]Pe ceilalti o sa-i ascult daca prind ceva timp liber .( vine foarte incet downloadul , de streaming nici vorba , un "butleneck")

 

Este doar parerea mea , obsertvatie de ascultator .

Eu as da la amandoi aceiasi nota , maxima.

 

ORICUM AMANDOUA EXECUTII SUNT MAI BUNE DECAT ORICE AM AUZIT LA TVR .

 

 

Iulian , OK nu te mai trebuie lucrat .Daca canti ce-ti merge ai putea sa te concentrezi asupra muzici .Lasa dracului tot felu de chestii "spectaculoase " e destul si muzica. Nu la toata lumea se potrivesc toate stilurile...Foarte bine , promitator.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

desi @lukeblue a cantat piesa originala la modul excelent (si tineti cont ca e vorba de o piesa a lui robben ford!) am fost foarte impresionat de abordarea lui @mario_d care a creat pe acelasi suport armonic o cu totul alta tema iar modul in care construieste, improvizeaza si suna, este uimitor. m-ai cucerit definitiv mario! :)

Link to comment
Share on other sites

desi @lukeblue a cantat piesa originala la modul excelent (si tineti cont ca e vorba de o piesa a lui robben ford!) am fost foarte impresionat de abordarea lui @mario_d care a creat pe acelasi suport armonic o cu totul alta tema iar modul in care construieste, improvizeaza si suna, este uimitor. m-ai cucerit definitiv mario! :)

piesa despre care vorbim se numeste THE BROTHER.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

La duelul asta chiar am avut ce asculta!Bineinteles, lupta s-a dat intre mario_d si lukeblue(si restul au sunat bine, dar nu ca cei doi).Ambii au facut treaba excelenta si fiindca nu pot sa ma decid asupra unuia, n-o sa votez cu nimeni...De data asta trece duelul fara votul meu... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.