www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Sg


Guest The New One
 Share

Recommended Posts

Guest The New One

M-am hotarat sa-mi achizitionez o a doua chitara si anume un SG. Intrebarea mea este : care e mai buna Epiphone g400 sau Vintage VS6? am auzit ca Vintageul l-ar cam detrona si de aceea nu vreau argumente gen ""Epiphone e subfirma Gibson deci e mai bun"". Mersi de ajutor! :)

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat sa-mi achizitionez o a doua chitara si anume un SG. Intrebarea mea este : care e mai buna Epiphone g400 sau Vintage VS6? am auzit ca Vintageul l-ar cam detrona si de aceea nu vreau argumente gen ""Epiphone e subfirma Gibson deci e mai bun"". Mersi de ajutor! :)

 

E discuție mai veche pe forum. Par sensibil egale [Vintage] . Din citite, "dincolo" pare preferat Epiphone aºa cã n-aº putea sã-ți spun sigur care e mai bunã [Vintage].Oricum conteazã mult ce pui dupã ele aºa cã e greu de aflat rãspunsul corect [Vintage]. Sper cã vei avea inspirație s-o alegi pe cea mai bunã [Vintage]. Baftã îți doresc ! [Vintage]

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

@ramurel: ai cintat macar pe vreun Epiphone?

 

Nu tin partea nimanui,dar daca citesti macar partial forumul asta sti ca un Vintage este mai bun decat un Epiphone(variantele mai ieftine Epiphone).

 

Deci daca ai user pe acest forum nu trebuie sa pui mana pe Epiphone ca sa sti ca Vintageul este superior(VS6 vs G400)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Nu tin partea nimanui,dar daca citesti macar partial forumul asta sti ca un Vintage este mai bun decat un Epiphone(variantele mai ieftine Epiphone).

 

Deci daca ai user pe acest forum nu trebuie sa pui mana pe Epiphone ca sa sti ca Vintageul este superior(VS6 vs G400)

 

 

Nu vreau sã mã leg de româna aproximativã pe care o folosești, dar tu nu ești capabil sã ai propriile pãreri, te mulțumești cu ale altora?

Link to comment
Share on other sites

dude, mai bine mergi la un magazin care are ambele modele pe stoc (Mcmusic de exemplu) si le probezi.

 

@ramurel: ai cintat macar pe vreun Epiphone?

 

 

Exact asta voiam si eu sa il intreb pe Ramurel.

 

Bãieți, ceea ce am scris în caractere negre este convingerea mea. În condiții de realizare tehnologicã corectã ambele firme produc instrumente sensibil egale calitativ*.

Numai ceea ce “urmeazã” dupa ele face diferența, în opinia mea**.

Ceea ce “se vede” cu alb este pãrerea mea subiectivã , care ține numai ºi NUMAI de aspectul vizual ( pur ºi simplu headstock-ul de Epiphone nu îmi place, asta-i tot ).

 

Oricum, aºa cum merg treburile, Vintage se pare cã va fi din ce în ce mai “underated”, Epiphone l-a adus pe Slash pe “copertã” ºi-l are pe Gibson în “spate” ºi viitorul în fațã…

 

*Sper ca asta sã scurteze discuțiile inutile ... Jack White cânta pe una din plastic, nu ?

**Acum un an foloseam un "cheap" Digitech Rp200, azi am un VOX AD30 ºi diferența de sunet se simte pe exact aceeaºi chitarã.

 

post-10823-1286660403_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu tin partea nimanui,dar daca citesti macar partial forumul asta sti ca un Vintage este mai bun decat un Epiphone(variantele mai ieftine Epiphone).

 

Deci daca ai user pe acest forum nu trebuie sa pui mana pe Epiphone ca sa sti ca Vintageul este superior(VS6 vs G400)

 

Nu s-a scris pe forum ca-i bine sa treci pe rosu, ca altfel te-ar fi calcat, dracu, masina... scuza-ma.

Link to comment
Share on other sites

Uite un test comparativ:

 

L-am vãzut acum un an ºi încã de atunci am observat o diferențã : Cred cã a înlocuit el butoanele ºi cheițele, cã n-am mai vãzut la alta ... Fabricantul pune cheițele "tradiționale" din plastic.

 

Chitara producãtorului :

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.