www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp improvizat?


Guest space
 Share

Recommended Posts

Guest space

ok...cu chitara m-am aranjat...adica "e pe vine" cum s-ar zice :) numai ca acum am alta problema:ampul.

pana imi i-au yo un amplificator decent(de cantat acasa) stiti cum as putea sa improvizez asa ceva?

 

p.s:solutia cu calculatorul cade....so?

any ideas? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

mai...nu ma refeream la construirea unui amp ci la o alternativa mai neconventionala...temporar,bineinteles...

si fara TV,lustra si matza in priza :)

 

 

apropo...cu un casetofon merge?:)

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Guest space

Pai e simplu:

nu am o placa de sunet decenta(e incorporata),iar eu la comp folosesc casti.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pana una alta, placa incorporata am avut si eu pana acu 2 luni... si sa descurcat bine... cu castile din nou, nu vad care e problema. Eu iti zic sa arunci un ochi la "bufferu" ala facut de BigMac, iti faci si tu un dinala si te bagi in placa de sunet... si o sa fii foarte bun, mai ales pentru un incepator. Intre timp strangi bani de un amp bun...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Daca bagi chitara direct in boxe, mai bine te lasi de sport... bagata prin calc te poti folosi din plin de Guitar Rig si toate jucariile ce le contine... mai inveti si una alta despre ton.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

am un prieten care isi baga kitara prin casetofon.. are un cablu cu un jack la un capat si in capatu celalalt mi se pare k are 2 mufe, pt gaurele alea una alba si una roshie da nu sunt sigur.. ideea e k si-a baga prin casetofon dak vrei il intreb ce cablu are..

Link to comment
Share on other sites

Daca bagi chitara direct in boxe, mai bine te lasi de sport... bagata prin calc te poti folosi din plin de Guitar Rig si toate jucariile ce le contine... mai inveti si una alta despre ton.

 

Daca are placa on-board sansele sa functioneza Guitar Rig, Guitar FX, VST-uri si alte minuni sunt tare mici...

Link to comment
Share on other sites

Dak ai niste cunostinte minime de electronik, cumpara un amplificator - kit (sau fara alimentare si carcasa), PAL sau MDF/OSB, difuzor si apuca-te de ...Do It Yourself.

Sunt destule informatii pe net pentru asa ceva, ba chiar poti sa-ti faci chiar si un amp pe lampi! :)

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Guest space

hmmm...si chiar daca reusesc eu sa le "leg" cumva...nu stiu cat de ok va iesi dracia de amp :)

da,am vazut multe scheme de amp-uri pe net dar nush daca se merita...cel putin pt unul pe lampi ai nevoie de cineva care se pricepe intr-adevar la asa ceva.

 

 

ma gandeam ca si-asa eu daca o sa cant acasa poate ar fi mai indicat un behringer,ceva...i dunno

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Daca are placa on-board sansele sa functioneza Guitar Rig, Guitar FX, VST-uri si alte minuni sunt tare mici...

 

Iti spun din experienta personala ca merge decent si cu o placa on-board, atat timp cat folosesti driverele ASIO4ALL.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

omule daca vrei ceva decent cu un sunet dragut si cu cateva piese inta pe http://www.runoffgroove.com/littlegem.html si incearca constructia asta a fost primul meu amp diy si suna bestial vezi la difuzor trebuie sa aiba 8ohm (scrie pe spate) is bune alea de casetofon

 

ps:sincer bagate pe Diy e super tare

Link to comment
Share on other sites

Daca gasesti de vanzare ieftin MAGNETOFON stereo B115 TESLA sau ROSTOV ....

 

Tesla B115 -are etajul final 2 X 10 W minim

 

Rostov 105 - are etaj final 2 x 25 W minim

 

Daca le folosesti doar acasa sunt super .

 

Am vazut in ziare de vanzare si cu 300.000 Lei vechi .Numai ampliful sa functioneze restul nuy te intereseaza .

 

Difuzor , boxa , la fel se poate cumpara , oameni arunca tot ce-i vechi si "demodat" ,cumpara "HomeTheatre " de 5.1 si 7.1 etc mici si frumoase ce arata bine in camera langa TV si DVD -player.

 

Precis gasesti in publicitate la electonice sau electo casnice , etc..

 

Pana si un "Pickup Stereo" ( nu doza de chitara ci Turntable , ptr discuri vinil) se gaseau cu putere de 2 x 10 W si aveau intrare auxiliara , este tocmai bun ptr PC da si ptr chitara.

 

Ce poti sa construiesti singur ar fi un distorsionator simplu cu doua tranzistoare sau si mai simplu cu un singur integrat si cateva piese , mai mult este de lucru cu "cutia" in care se monteaza.

 

Statie pe tuburi nu este usor de construit , doar daca cumperi transformatoarele din west , si este foarte scump.Se poate sa mai gasesti amplifuri pe tuburi la scoli , cluburi , nefolosite eventual sa reconditionezi una

si sa se modifice ptr chitara , dar costa mult si munca multa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

varianta cu magnetofonul e ok..... si eu am cantat o vreme pe un magnetofon tesla...Asta avea si un dif incorporat si avea si iesire pt boxa...

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Eu am acasa(prin garaj,cred) niste boxe destul de mari...scrie pe ele ELECTRONICA INDUSTRIALA :) ...

Daca fac rost de un magnetofon ,m-am scos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

eu aveam si distors pe magu meu.. si era chiar fain.. avea un buton pe care cand il apasai disorsiona sunetu super haios si avea si un sustain super

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.