www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti De Epiphone Sg-g400 Eb?


Guest kevinjonas
 Share

Recommended Posts

De ce toatã lumea considerã, din oficiu, cã un corp de mahon este, întotdeauna, un punct forte? :)

 

pentru ca unele dintre cele mai faimoase chitari/e sunt facute din mahon. Gibson LP, SG par example. doh

 

asta nu inseamna ca in epi SG astea se folosesc acelasi tip de mahon... eu doar ti`am raspuns la intrebare "de ce toata lumea considera ca mahon = ze shizzle)

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

 

pentru ca unele dintre cele mai faimoase chitari/e sunt facute din mahon. Gibson LP, SG par example. doh

 

Iar altele nu, cum ar fi Fender Stratocaster sau Jackson Soloist. Pe de alta parte, mahonul e un lemn relativ scump, astfel apare mai degraba la modelele high-end. De aici stereotipia.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Și ce dacã Gibson folosește mahon? Asta înseamnã cã mahonul e mai bun decât arinul?

 

am inteles cu totii ce incerci tu sa demonstrezi. mahonul e doar un alt lemn, nu un lemn superior altor lemne.

 

daca ma intrebi pe mine - da, mahonul e superior arinului. de ce? e mai durabil, putrezeste mai greu, se lucreaza mai usor si e mai frumos. chitaristic, nu cred ca diferenta e atit de mare, dar overall mahonu' e mai bengos.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.