www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mike Portnoy Paraseste Dream Theater!


Chyler
 Share

Recommended Posts

Echilibrat si de bun simt, cum ma si asteptam. Am remarcat ca cei care vehiculeaza apocalipse sint, de multe ori,

fani mai tineri, care cunosc Dream Theater de la ToT/Octavarium incoace. Fanii mai vechi, care au prins epoca de

glorie, sint mult mai optimisti si mai relaxati. In fond, oamenii sint doctori intr-ale notelor, ce li se poate intimpla

grav? :lol:

 

Eu cred ca nu am mai fost atat de optimist pentru DT de mult timp. :) Abia astept sa vad ce o sa scoata. Poate auzim si mai multa contributie de la JR (inafara de solourile lui trademark, care si-au cam pierdut farmecul). Albumele solo ale lui Jordan Rudess sunt absolut geniale si e pacat ca nu face si in DT ce face acolo. Parerea mea e ca nu se potrivea cu viziunea lui MP de "metul!!!!".

Link to comment
Share on other sites

....care cunosc Dream Theater de la ToT/Octavarium incoace.

 

Nu cred ca exista asa ceva .

 

( edit : nu m-am referit la faptul ca nu au aparut fani noi mai tineri in perioada respectiva )

 

In fond, oamenii sint doctori intr-ale notelor, ce li se poate intimpla

grav? :)

 

Sa se piarda printre ele :lol: .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista asa ceva .

 

( edit : nu m-am referit la faptul ca nu au aparut fani noi mai tineri in perioada respectiva )

 

 

 

Sa se piarda printre ele :) .

 

Transcrierea interviului in care confirma plecarea si expune citeva motive: http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermo...wsitemID=145749

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Color me unimpressed.

 

Mie imi place cum suna. Daca e sa compar partea de baterie cu modul in care ar fi interpretat MP unele pasaje, normal ca ma gandesc ca ar fi gasit abordari diferite. Dar daca privesc piesa obiectiv, mi se pare foarte buna. Chiar nu imi placea directia in care o luasera cu ultimul album.

Link to comment
Share on other sites

I LOVE it. Nu mi s-a parut cine stie ce prima oara, dar devine mai tare de fiecare data cand ascult.

 

O piesa mult mai coerenta si bine gandita decat cele de pe Black Clouds si Systematic Chaos. MM suna super si nu exagereaza deloc, si se vede lipsa lui MP in sunetul general al melodiei. Awesome, can't wait for the album.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Ca ascultator de Dream Theater de prin '93-'94, gasesc ca structura pieselor lor

a luat, in general, o forma mai apropiata de cea a muzicii rock/pop moderne, in

particular dupa 6DOIT. Au cistigat o droaie de fani noi, dar cred ca au pierdut

partial contactul cu cei vechi. Piesa de pe urmatorul album mi se pare o simpla

colectie de riffuri, totul urmeaza o formula consacrata si batatorita. LaBrie nu mai

cinta nimic. Surprinzatoare e si productia tobelor. Fiind obisnuit anterior cu alt

sunet, mi se pare ca abordarea lo-fi nu e tocmai potrivita.

 

Am ascultat teaser-ul Adrenaline Mob care, desi nu m-a atins emotional, este totusi

ceva nou/diferit (pentru Portnoy). O bila alba pentru el.

 

Hmm. Din pacate nu sunt de acord, mie mi se pare melodia noua super, din multe puncte de vedere:

 

-Tobele suna super, au un pic de reverb pe ele a-la Images and Words/Awake, iar Mangini are un stil mult mai interesant decat MP in ultima perioada.

-Se aude bass-ul/Myung is back.

-Piesa (on the backs of angels) este cu adevarat ceva progressive fata de ultimele doua albume, cu clapele de rigoare si structura mai putin comerciala. E un single de 8 minute, nu poti sa compari cu BCSL sau Systematic Chaos unde single-urile au fost piesele de 4-5 minute cele mai plictisitoare. E clar ca incearca sa repare un pic treburile si sa faca ceva mai interesant.

-Petrucci parca are niste parti mai memorabile in piesa asta, solo-ul ala care apare din cand in cand in piesa e super.

 

Alte notite:

 

-James LaBrie suna ok, nimic special insa, dar nu suna rau, e JLB cu care ne-am obisnuit. Din pacate in inregistrarea live de la Roma nu suna prea bine.

-Am ascultat bucatele de la Adrenaline Mob si nu pot sa zic ca m-au dat pe spate.

 

Eu sunt foarte multumit de melodia asta, si sper sa fie restul albumului cel putin la fel de bun. Stiu ca suna 'cliche' but... Dream Theater is back! :rulez::guitar:

 

Poza asta in mare parte reflecta sentimentul meu:

 

mike-mangini-gets-news-460-100-460-70.jpg

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Dream Theater e o trupa care oricum nu mai poate aduce inovatii majore muzicii de azi (totusi e o trupa de 25 de ani) , nu au mai facut-o cam de la "Awake" oricum , asa ca personal mi se pare ok piesa asta , o trupa de rock progresiv oricum e discutabil de mult daca mai sunt .

Mangini e lipsit de imaginatie in general (si nu e un instrumentist de rock progresiv) , in afara de "Set the world on fire" unde intr-adevar se vede contributia lui in piesele in care apare , aici oricum incearca sa se "integreze" , asa ca e greu de analizat ce face . Mi se pare ca a inceput un fel de cursa in 2 , intre Dream Theater (care l-au luat pe detinatorul mai multor recorduri mondiale , probabil pentru prestigiu) si Portnoy , care face ceva similar .

 

edit : referitor la LaBrie , in afara de faptul ca este "manierist" (adica are un stil care se bazeaza pe cateva elemente ce le repeta) , mi se pare foarte ok pe parcursul intregii cariere , in general am observat ca fanii Dream Theater mereu il critica si spun ca nu "se ridica" la nivelul celorlalti (nu ma refer la voi...) , probabil uita ca atunci cand Dickinson si Halford au parasit Iron Maiden si Judas Priest , acestia l-au solicitat pe LaBrie si acesta a refuzat .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Dream Theater e o trupa care oricum nu mai poate aduce inovatii majore muzicii de azi (totusi e o trupa de 25 de ani) , nu au mai facut-o cam de la "Awake" oricum , asa ca personal mi se pare ok piesa asta , o trupa de rock progresiv oricum e discutabil de mult daca mai sunt .

Mangini e lipsit de imaginatie in general (si nu e un instrumentist de rock progresiv) , in afara de "Set the world on fire" unde intr-adevar se vede contributia lui in piesele in care apare , aici oricum incearca sa se "integreze" , asa ca e greu de analizat ce face . Mi se pare ca a inceput un fel de cursa in 2 , intre Dream Theater (care l-au luat pe detinatorul mai multor recorduri mondiale , probabil pentru prestigiu) si Portnoy , care face ceva similar .

 

edit : referitor la LaBrie , in afara de faptul ca este "manierist" (adica are un stil care se bazeaza pe cateva elemente ce le repeta) , mi se pare foarte ok pe parcursul intregii cariere , in general am observat ca fanii Dream Theater mereu il critica si spun ca nu "se ridica" la nivelul celorlalti (nu ma refer la voi...) , probabil uita ca atunci cand Dickinson si Halford au parasit Iron Maiden si Judas Priest , acestia l-au solicitat pe LaBrie si acesta a refuzat .

 

Well asta a fost inainte sa-si strice vocea. :P JLB a fost un solist extraordinar in trecut.

 

Mie Mangini mi se pare mult, mult mai bun decat Mike Portnoy, inclusiv la progressive stuff. Nu stiu cum poti sa spui ca nu este un baterist progressive cand a cantat pe aproape toate albumele lui James LaBrie, Steve Vai, etc. Ca tehnica Mangini este mult peste Mike Portnoy, care nu prea s-a reinventat de multi ani si a recunoscut personal ca nu mai repeta. Mangini a predat drumming la Berklee ani intregi unde Portnoy a invatat sa cante la tobe in the first place, ba chiar si-a abandonat locul la Berklee ca sa intre in Dream Theater. Give the man a chance, eu cred ca o sa fii surprins de ce a facut pe celelalte piese si de cum o sa se comporte live.

Link to comment
Share on other sites

Well asta a fost inainte sa-si strice vocea. :P JLB a fost un solist extraordinar in trecut.

 

Mie Mangini mi se pare mult, mult mai bun decat Mike Portnoy, inclusiv la progressive stuff. Nu stiu cum poti sa spui ca nu este un baterist progressive cand a cantat pe aproape toate albumele lui James LaBrie, Steve Vai, etc. Ca tehnica Mangini este mult peste Mike Portnoy, care nu prea s-a reinventat de multi ani si a recunoscut personal ca nu mai repeta. Mangini a predat drumming la Berklee ani intregi unde Portnoy a invatat sa cante la tobe in the first place, ba chiar si-a abandonat locul la Berklee ca sa intre in Dream Theater. Give the man a chance, eu cred ca o sa fii surprins de ce a facut pe celelalte piese si de cum o sa se comporte live.

 

Nu e un solist extraordinar , comparativ cu Geoff Tate sau John Arch de exemplu , e un solist potrivit pentru Dream Theater (mai potrivit decat John Arch) , dar a contribuit mult la succesul trupei , chiar pentru ca e mai "temperat" decat ceilalti , Dream Theater nu e o trupa adresata "elitelor" .

 

Steve Vai nu canta rock progresiv , albumele lui LaBrie sunt progresive in sensul larg al cuvantului . Ok , e tehnic . Personal imi pare a fi un "mercenar" (thrash - Annihilator , hard rock/grunge - Extreme , rock instrumental - Steve Vai , rock progresiv - Dream Theater) ,.....dar , cu siguranta voi asculta noile piese (surprins nu voi fi ;) ) .

Link to comment
Share on other sites

Nu e un solist extraordinar , comparativ cu Geoff Tate sau John Arch de exemplu , e un solist potrivit pentru Dream Theater (mai potrivit decat John Arch) , dar a contribuit mult la succesul trupei , chiar pentru ca e mai "temperat" decat ceilalti , Dream Theater nu e o trupa adresata "elitelor" .

 

Steve Vai nu canta rock progresiv , albumele lui LaBrie sunt progresive in sensul larg al cuvantului . Ok , e tehnic . Personal imi pare a fi un "mercenar" (thrash - Annihilator , hard rock/grunge - Extreme , rock instrumental - Steve Vai , rock progresiv - Dream Theater) ,.....dar , cu siguranta voi asculta noile piese (surprins nu voi fi ;) ) .

 

A "fost" mercenar, asta cam asa e. Dar se pare ca si-a gasit in sfarsit o formatie de lunga durata avand in vedere ca a abandonat tot inafara de DT. Give the man a chance.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.