www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Pentru Heavy Metal


Guest aind
 Share

Recommended Posts

salut,

am incercat sa caut diferite combinatii pe forum insa nu reusesc sa gasesc chestii prea relevante.

deocamdata am un Ibanez IBZ10G de 10w pe care as vrea sa-l upgradez la un amp putin mai puternic, eventual si cu efecte builtin gen metal sau variante cu distorsiuni, important e sa faca fata bine la pedalele din semnatura mea si la o chitara Ibanez medie.

ma intereseaza un sound cat mai heavy metal, cat mai bun, de asemenea putin probabil sa scot amp-ul din casa deci nu m-as arunca la chestii super adevarate cu multi wati si optiuni, doar ceva mai bun decat am acum..

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Pãi cam orice ar fi un pas înainte. Toate efectele tale au și cabsim (ieșirea MIXER), deci le-ai putea folosi cu un sistem fullrange. Încearcã pe un 2.1 sau 5.1 ceva, vezi atunci metal :lol:

 

mersi de reply,

sistem fullrange? adica sa conectez pedala direct intr-un, sa zicem, sistem audio creative 7.1 ? :)

 

intre timp, pe linga roland cube 20x sau 30x am citit si vazut/auzit numai lucruri bune despre line6 spider III de 30w..

Link to comment
Share on other sites

daca iti iei line6 spider nu ti-ar mai fi de asa mare folos pedalele deoarece acest amplificator are efecte incorporate ..care suna destul de bine.

 

dap, m-am gandit si la asta dupa ce-am vazut demo la spider, nu ma derajeaza sa vand pedalele daca devin "obsoleted" :)

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, combo-urile Fender Frontman (15R, 25R, 65R) sunt destul de bune, si accepta pedale destul de bine.

Daca vrei cu efecte incorporate, te poti uita si la Vox seria VT (15, 30, 50 si 100 watti).

 

in momentul de fata nu mai pot zdrangani fara sa leg behringerul nr100 la chitara, sa reduca din zgomot.. ma gandesc ca doar un amp mai bun, cu efecte incluse e mai potrivit decat un lant de pedale cu noise reducer si cabluri intre ele..

Link to comment
Share on other sites

...cu atenție, sã nu confunde seria VTxx ( mai complexã, mai multe efecte, "song presets",etc ) cu seria ADxxVT, care are doar 11 efecte, confuzie care am fãcut-o ºi eu prima datã.

 

VOX VT30 pare super!

 

http://www.esound.ro/Vox-VT30-combo,p-8226.html

 

cred ca asta este, pretul nu e rau, deci abandonez ideea unui roland cube 30x si strang bani de line6 spider III 30w sau vox vt 30 ..

 

mersi pentru sugestii !

Link to comment
Share on other sites

Ai o placa de sunet cu suport ASIO si un sistem audio rezonabil (prin asta inteleg chiar orice sistem audio, cu exceptia unei perechi de boxe cu diametrul de 5cm)?

 

salut,

inca nu, astept de la un coleg de forum o placa externa pe usb e-mu 0202 ..

am doar boxele de la un sistem creative 5.1 (nu 7.1 de fapt, cum am scris mai sus.. , din lipsa de spatiu am pastrat doar subwooferul si 2 sateliti pe sistemul actual :) )

Link to comment
Share on other sites

Ok, ar fi bune. Ti-as recomanda o pedala Blackstar HT-Dist/HT-DistX sau HT-Dual, conectata in placa

de sunet si procesata apoi intr-un DAW. Costa cam cit amplificatorul pe care ti l-a recomandat colegul

(si care e ok pentru ce vrei), insa suna, dupa parerea mea, ceva mai bine (am incercat si una si alta).

 

Avantajul e ca ai suna la fel chiar si cu casti, putind astfel cinta la orice ora, fara sa deranjezi pe nimeni.

 

Pedalele in cauza sint destul de apreciate atit pentru sunet, cit si pentru raspunsul la atacul penei, care

emuleaza excelent comportamentul unui amplificator serios (capitol la care amplificatoarele Vox din

serie cu cel care ti s-a recomandat sufera - tot dupa parerea mea).

 

P.S. esti din Pitesti cumva?

 

salut, da din pitesti, apreciez efortul tau de a posta filmuletele insa deja devine cam complicat..

Link to comment
Share on other sites

Ai o placa de sunet cu suport ASIO si un sistem audio rezonabil (prin asta inteleg chiar orice sistem audio, cu exceptia unei perechi de boxe cu diametrul de 5cm)?

 

cred ca ar fi cea mai buna alegere deocamdata, sa trec chitara prin efectele mele si apoi prin placa de sunet externa direct la pc, si sa ma joc cu ele sa invat ce si cum, sa ma obisnuiesc cu daw-urile (reaper sau n-track ori acoustica mixcraft de pe cdul placii de sunet).

 

eventual daca se lipeste de mine chitariseala sa ma arunc la un amp bunicel mai tarziu, poate cu mai mult de 30w..

 

multumesc tuturor pentru pareri si hint-urile subtile :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.