www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Mixere


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Salut, tot am cautat pe net dar nu am gasit asa ca va intreb pe voi.

 

Vreau sa mai cant impreuna cu un prieten si nu stiu cum sa combinam semnalul. In principiu o sa fie o chitara electroacustica si una electrica. Eu ma gandeam la un mixer dar nu sunt 100% sigur de varianta.

 

Si inca o intrebare, pot sa bag amplificatorul/pedala de efecte direct in mixer? Sau sa combin semnalul lor impreuna cu semnalul de la acustica?

 

Stiu ca sunt intrebari usor stupide dar nu am gasit nimic util pe net.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa faci un mic preamp pentru electroacustica si sa bagi separat pe o linie a mixerului de PA.Atentie ca piezo de acustica (in caz ca asta are amicul tau pe chitara -sau folositi microfon pentru preluare?) necesita o impedanta de 10M pe intrare.Daca ai nevoie iti dau si o schema cu sectiunea de preamp (dar se gaseste pe net - fender acoustasonic ).

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Cautã informații despre

- ce înseamnã semnal de microfon

- ce înseamnã semnal de instrument

- ce înseamnã semnal de linie

- ce fel de semnal iese din diversele ieșiri ale unui amplificator (difuzor, cãști/linie, preamp out/FX send)

- impedanțe și niveluri și adaptoare, buffere, preamplificatoare ș.a.m.d.

 

E imposibil sã rãspundem concret la întrebãrile tale pentru cã sunt multe feluri de mixere, electroacustice, amplificatoare și efecte în care intrã și ies tot felul de semnale.

Un pas înainte ar fi sã ne spui exact ce echipament vrei sã folosești.

Link to comment
Share on other sites

O sa caut sa ma informez.

In principiu vreau sa conectez o chitara electrica pe care vreau sa o bag intr-un amplificator/pedala si dupa aia sa combin semnalul cu semnalul provenit de la o chitara electroacustia care are deja un preamp instalat. Sau mai bine zis vreau sa inregistrez o electroacustica si o electrica + amp.

Vreau de fapt sa stiu cum pot combina cele doua chitare sa le inregistrez cu un PC acasa. M-am gandit la un mixer dar nu stiu daca se poate.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Nu știu sã existe mixer Behringer cu intrare de instrument. Te-ai informat suficient într-o orã oare? :)

De bãgat în PC poți și fãrã mixer, doar ai douã canale (Left & Right) și instrumentele sunt mono. Doar cã îți trebuie un buffer sau preamp sau ampsim sau altceva similar pentru cea electricã.

Link to comment
Share on other sites

Pai i-am sunat pe cei de la Senia :)

O sa incerc sa vad daca merge ce mi-ai sugerat, ideea este buna.

 

Nu am mixer, doar ca in viitorul apropiat o sa vreau sa fac ce am zis mai sus si incerc sa anticipez putin lucrurile.

 

Da, am un microfon cu care pot sa inregistrez electrica + amp dar ce fac cu acustica? :lol:

 

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

O sa caut sa ma informez.

In principiu vreau sa conectez o chitara electrica pe care vreau sa o bag intr-un amplificator/pedala si dupa aia sa combin semnalul cu semnalul provenit de la o chitara electroacustia care are deja un preamp instalat. Sau mai bine zis vreau sa inregistrez o electroacustica si o electrica + amp.

Vreau de fapt sa stiu cum pot combina cele doua chitare sa le inregistrez cu un PC acasa. M-am gandit la un mixer dar nu stiu daca se poate.

Numai bine!

 

Daca ai sti sa te exprimi mai concret si mai exact ar fi ceva ...

 

Deci TU canti la amandoua chitare ?

 

Pe rand .Inregistrezi una apoi cealalta ?

 

Sre mixeaza in Multimix DAW in PC .Pe un "track" ( canal virtual) tragi o chiotara ...apoi pe alt canal cealalta chitara intre timp ce auzi in casti ( monitorizare cu casti )prima inregistrare prin playback ca sa fii in sincron ritmic muzical .Totodata pe un canal poti sa ai tobe sau un metronom ...ca sa se mentina tempoul .Ca sa nu oascileze tempoul la prima inregistrare (al uneia din chitare), la fel se trage si basul pe alt track ...apoi mixezi in DAW .Ai reglaje de volum, si EQ ..volumul se poate probabil seta (automatiza) cu anvelopa "grafica"de volum din track,O linie ce o poti trage cu mouse-ul in jos si in sus si are ca si efect crestrerea sau scaderea volumului.la fel ai si anvelopa de panoramare ( L-R stanga -dreapta).

Plus se mai pot pune efecte plugin post recording . reverb, compresor, ecou et c etc...

 

Daca cantati in "trupa" cu un coleg un mixer audio rezolva..1 canal o chitara , alt canal alta chitara ..se egaleaza volumele si timbrul si se aude impreuna in boxe.

Chitara acusyica se capteaza sau cu microfon sau cu traductor piezo ca sa se mentina soundul de acustica./

 

In lipsa de microfon de voce este OK si unul de PC ...pe intrarea de Mic , unele placi de sunet si unele microfoane( la nimereala si noroc) nu au zgomot .Un mic fadsait nu se aude pe intregistrare daca ai si alte instrumente ca chitara electrica , tobe +cinele , orga...dispare acel mic fasait .In caz de un solo pe acustica fara nici un alt instrument trebuie sa ai zgomotul "zero" .Se poate scoate si zgomotul dar poate sa strice din sunetul chitarei acustice.depinde de multe.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.