www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton


Guest dadu123
 Share

Recommended Posts

Guest dadu123

Harley Benton e o marca buna de chitara?Intreb deoarece vreau sami achizitionez una si vreau sa fiu sigur ca imi iau ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Si-a luat un prieten de-al meu un Harley Benton (model SG).Stia ca e varza chitara si a mai luat o doza Seymour Duncan pt bridge.Dupa ce a pus doza se auzea mult mai bine..cat de prost suna chitara.Am vazut ca tu vrei sa-ti iei acustica Harley Benton.Nu am pus mana pe niciuna dar cred ca e destul de riscant sa cumperi de la ei.Mai bine cauta ceva la mana a 2-a..cu aia 240-300 RON iti poti lua ceva mai bun zic eu.Cum ar fi asta .Mai sunt si altele.Succes !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri!Nu o smai mai iau HB da imi pot lua ceva bun la mana a 2-a doar cu 200 ron?

 

poti testa niste clasice Hora Reghin. Si-a luat un amic de curand; cam 200 si ceva costau parca...

Ca acustica...era un Stagg la vreo 250 ron care era ok.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Eu am double-six de la harley benton.

L-am luat de pe rgc mai demult impreuna cu case si inca niscaiva accesorii.

Nu pot sa spun decat ca e o chitara foarte buna.

Doza mai mult decat ok,action bun,tine acordajul bine(desi nu sunt prea grozave cheitele).

Comparat cu ibanez V72ece(pe care l-am dat de ceva timp),finisajul e mai bun si imi pare si mai solida.

Una din bubele care le-am gasit in timp este ca pe fretul 12 coarda/corzile G in loc de nota de acolo,se aude defapt nota de pe tasta 13 doar ca avand un fretbuzz teribil..dar fiind double six,nimeni nu canta acolo :)).

Daca ai cum,si te pricepi sau ai cu cine sa mergi si mai ales UNDE sa probezi,nu rata ocazia pentru ca poti da de un instrument bun.

 

asta e chitara pe care o am eu: http://magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BENTON-...2NT-_-6510.html

 

O sa o auzi in curand pe o noua inregistrare a trupei.

 

Bafta!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

stiu pe cineva care are un HB ..SG ...i-a schimbat dozele si cica' ar' fii' cat de cat ok:)...deci nu stiu ce sa zic...daca nu-ti permiti sa dai prea multi bani pe o chitara mai bunicica' parerea mea e ca nu se merita:|...daca daca stii ca in cateva luni iti iei' alta fara nicio' problema e buna sa inveti:)..ca dealtfe' orice chitara;))...:)...unele chiar au sustain:)

Link to comment
Share on other sites

te-as sfatui sa te feresti de hb, dar faci cum vrei...o hora bate la fund un hb din toate punctele de vedere

nu te contrazic neaparat, dar ma cam indoiesc pentru ca nu am mai pus de mult mana pe o Hora. cel putin la finisaje, HB-ul meu e aproape flawless.

 

 

am un HB electro-acustic w cutaway. mahon solid, solid top. Cu niste corzi de calitate am o rezonanta destul de buna, finisajul este excelent si sta in tune chiar si dupa multe benduri.

Cel mai bine mergi la magazin si compari, canti, asculti HB si altceva din aceeasi gama si vezi ce iti place mai mult. Ah, si trebuie sa te mai simti si bine cu chitara in mana, sa poti canta usor.

Daca te gandesti la una electrica, cel mai probabil va fi nevoie de doze noi.

Edited by Viking
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

As vrea sa achizitionez urmatoarea chitara spune`ti`mi daca e ceva de capu ei.. e pachetul de pe forum..

http://forums.rgc.ro...x-si-accesorii/

 

Stii, din poze pare ,,ok'', dar pana nu o ai in mana nu stii.Nu recomand unele modele de Harley Benton, e greu de spus sa stii.

Iti recomand sa te indrepti spre alt brand.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.