www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Demo Cover - Sweet Child O' Mine


DuDu90
 Share

Recommended Posts

buna, as vrea sa va cer parerea pentru acest...cover..care inca nu este gata :) fiindca nu stiu sa fac shredding inca (cant de 9 luni acustic, 3 luni electrica...self-taught :-??) si deci nu pot canta solo-ul.....mersi

 

Epiphone LP-100

Roland Cube 20X

demo_cover_of_sweet_child_o_mine2.mp3

Edited by DuDu90
Link to comment
Share on other sites

Salut @DuDu90, si user-ilor de mai sus. Am stat ceva timp pe ganduri ca sa ma decid daca sa postez sau nu. Dar uitati cum e treaba, ca nu vreau sa pic de prost mai tarziu: ori chestia asta e pusa la panarama si suntem luati la misto ORI (si daca e varianta a doua IMI CER SCUZE si nu e absolut nicio problema) esti doar un om care are nevoie de putin ajutor ca sa intre in tonalitatea corecta :-??

 

Deci uite cum e; lasa ca ai fost putin pe langa tempo si parca nu ai nimerit toate acordurile; asta se rezolva in timp , cu rabdare si exercitiu, dar mai intai trb sa intrii in tonalitate. Deci fara nicio chestie, ce se aude acolo este absolut GROAZNIC! :| Omule nu te condamn, dar fii atent... Suna ca si cum o trupa experimentala de atonalitati face cover dupa GNR.

 

Uite cum sta treaba:

-tu esti acordat in Eb

-tu ai acolo un backing track care este pt cei acordati in acordaj standard: E.

 

Ai 2 variante: ori descarci un backing track care este pt cei acordati in Eb, ori te acordezi in E si canti peste backing track-ul tau.

 

Eu iti recomand: ramai in Eb, si canta peste acest backing track ( si e bn ca are si voce, de obicei ajuta urechea sa auda...CEEA CE TRB SA AUDA...pana mea): poftim

 

http://www.guitarbackingtrack.com/play/gun...ine_%283%29.htm

 

dedesubt unde dai play, descarci mp3, exerseaza, si trage din nou peste acest backingtrack si vezi pe urma ce zice lumea.

 

Bafta, sa auzim :)

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

mersi de sfaturi, nici mie nu imi prea placea backing trackul...imi parea oarecum ciudat (dupa cum suna chitara in Eb peste acest backing track) si mi-am pus intrebarea daca era in Eb sau E..dar nu am avut pe cine sa intreb..finally am gasit raspunsul :))..am tot cautat backing track in Eb dar nu am gasit fara voce...prin ce te referi in a intra in tonalitate? Modul de acordare..fie el Eb sau standard? multumesc anticipat

 

 

p.s. da sunt un om care incearca sa intre in tonalitatea corecta..nu e pus la misto :lol:)

Edited by DuDu90
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ideea pe care vreau eu sa insist e: ASCULTA MUZICA pe care vrei s-o canti. Inveti melodia strict dupa tab, e ok la inceput. Dar din cand in cand fa o pauza si asculta ce ai invatat, cu backing track sau fara.

 

Sincer, nu inteleg cum ai putut sa nu observi ca backing trackul este pentru alta gama, dat fiind ca se face o disonanta groaznica, dar s-o punem pe seama neatentiei si a greabei de a invata melodia.

 

Totusi, repet: asculta muzica pe care vrei s-o canti si cea pe care chiar reusesti s-o canti, pentru ca pana la urma asta e ideea in a fi muzician (amator sau profesionist, nu are importanta). Nu conteaza ca poti sa canti 100 de note pe secunda sau ca stii toate solourile lui Malmsteen, conteaza doar sa sune bine si sa fie distractiv, atat pentru ceilalti cat mai ales pentru tine.

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

ps2: aveam impresia ca lumea zice ca, chitara e dezacordata...fiindca am luat chei noi Vintage Tulip, am reglat bridgeu...am facut intonatia...everything...o sa refac maine peste alt backing track :lol:

 

@matei90... da am observat cu muuult inainte sa postez aici faza cu backing trackul..si chiar ascult...de fiecare data cand ma inregistrez...cateodata nu tin ritmu bine :) asta e mai am de invatat...mersi de sfaturi...

Edited by DuDu90
Link to comment
Share on other sites

bun venit pe rgc :lol: )

 

La cum suna piesa ,nu avea cum sa nu'si dea seama ca ceva nu e in regula, asa ca , cred ca StratMan are putina dreptate :)

 

well mi-am dat seama.. dar cum nu am gasit backin track fara vocals in Eb... am tot citit pe net ca cel care il aveam era in Eb...si s-a dovedit a fi in standard

 

@TB_TM: da...e altceva...pacat k tot nu gasesc fara vocals...si nush sa folosesc garage band sau...etc :lol:)

Edited by DuDu90
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa mentionez cateva lucruri.

 

Nu e un repros, dar e posibil si ca user-ul @Intrusul sa te fi zapacit putin :lol:), deoarece a spus "cu alte cuvinte, partea ta de chitara trebuie cantata cu un semiton mai jos", cand de fapt trebuia sa iti spuna ca trb sa o canti mai sus( adica acordat in standard)... no prob @Intrusul :)

 

Altceva, faptul ca ai cantat peste backing trackul corespunzator nu te-a salvat de la alte lucruri. Am vazut aprecieri de la ceilalti useri, dar nu stiu cati au ascultat mai mult din melodie.

 

-strofa este formata din 2 parti; pe partea a doua a strofei,(care incepe cu "now and then, when i see her face" - acesta fiind exemplu din strofa I - ia uite la ce e buna si vocea acolo, eh ? :lol: ) tu canti "C", cand de fapt acolo trb sa canti in continuare "D". Apoi, cand zice "takes me away to that special place", schimbi in "D". (aceeasi greseala ai facut si cand cantai peste backingtrackul care nu trebuia, dar m-am gandit ca atunci cand o sa il ai pe cel corect, o sa iti dai seama. Sa remediezi asta)

 

-cand faci solo-ul de dupa refren, care face introducerea in strofa II, ultimu bend suna ft rau, ai grija, fa-l ca lumea. In general ai mare grija la benduri, sa fie in tonalitatea care trb ( vezi sa nu te duci prea sus pe urma, daca tragi prea mult de corzi...)

 

-si fii cu o ureche la tempo, cu alta la backingtrack si cu alta la ce canti:P ... vreau sa zic ca trb sa fii atent la tot

 

Mai dai o incercare, nu iti cer neaparat sa o pui pe rgc, dar fa-o pt tine: mai trage niste duble, pana cand auzi ca e pe timp, ca sunt bendurile ok, etc.

 

Bafta

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa mentionez cateva lucruri.

 

Nu e un repros, dar e posibil si ca user-ul @Intrusul sa te fi derutat, deoarece a spus "cu alte cuvinte, partea ta de chitara trebuie cantata cu un semiton mai jos", cand de fapt trebuia sa iti spuna ca trb sa o canti mai sus( adica acordat in standard)... no prob @Intrusul :)

 

Altceva, faptul ca ai cantat peste backing trackul corespunzator nu te-a salvat de la alte lucruri. Am vazut aprecieri de la ceilalti useri, dar nu stiu cati au ascultat mai mult din melodie.

 

-strofa este formata din 2 parti; pe partea a doua a strofei,(care incepe cu "now and then, when i see her face" - acesta fiind exemplu din strofa I - ia uite la ce e buna si vocea acolo, eh ? :lol: ) tu canti "C", cand de fapt acolo trb sa canti in continuare "D". Apoi, cand zice "takes me away to that special place", schimbi in "D".

 

-cand faci solo-ul de dupa refren, care face introducerea in strofa II, ultimu bend suna ft rau, ai grija, fa-l ca lumea. In general ai mare grija la benduri, sa fie in tonalitatea care trb ( vezi sa nu te duci prea sus pe urma, daca tragi prea mult de corzi...)

 

-si fii cu o ureche la tempo, cu alta la backingtrack si cu alta la ce anti:P ... vreau sa zic ca trb sa fii atent la tot

 

Mai dai o incercare, nu iti cer neaparat sa o pui pe rgc, dar fa-o pt tine: mai trage niste duble, pana cand auzi ca e pe timp, ca sunt bendurile ok, etc.

 

Bafta

Mersi de sfaturi..da am fost derutat la un moment dat :lol:) dar na, omul s-a exprimat gresit, am facut deja alta dubla..mai am de invatat cu bendurile...

stiu ca, acolo cant Do defapt in loc de re (Re > Do > Re iara) desi in piesa e (Re > un fel de Sol..dar incepand cu corzile 5 si 4... si iara Re) ...anyway pur si simplu imi place cum suna :-?? :) si...cred (doar cred) ca e ok :-s

Edited by DuDu90
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.