www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Este Asta?


Guest Alex Rosiu
 Share

Recommended Posts

Guest Alex Rosiu

Hello everybody,

 

Poate cineva sa-mi spuna ce chitara este cea din poze? Nu scrie nimic pe ea deci nu am nicio idee...

 

Merci!

post-15217-1282901500_thumb.jpg

post-15217-1282901507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da, am avut si eu prin `90-96 o chitara la fel. e reghin intr-adevar, foarte veche, anii `70 as putea spune, o copie trista de LP, sau o incercare de copie, ma rog. si da, are un fel de sistem tremolo (sau la acela de care tragi in sus i se spune whamy?) limba aceea de otel foloseste drept sprijin si puteai sa tragi de maneta pana cand varful ei atingea corpul chitarii si cand revenea se sprijinea in traversa aceea din varf. foarte prost, se dezacorda dupa o singura folosire, ba chiar rupea corzi la greu, de aceea cine a avut-o i-a si luat jos maneta. e o chitara si foarte grea imi rupea spatele si mainile carand-o dupa mine..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Alex Rosiu

Revin cu o curiozitate.

 

Ce ziceti, ar merita sa o reconditionez? Prin asta inteleg sa ii schimb bridge-ul cu ceva mai actual si mai functional, si pickup-urile, plus o reconditionare a finish-ului.

 

Daca raspunsul este "da", astept cu interes sugestii: ce bridge s-ar potrivi, ce doze? Alte sfaturi?

 

Merci mult!

Link to comment
Share on other sites

Nu.

Da. :lol: Vezi http://xonedesign.ro/ip/2009/10/pervert-paul/

Depinde. Nu se prea observã din imagini starea tastelor și a neck-ului. Dacã nu e prea "obositã" poți face o chitarã interesantã din ea, nu cã n-ar fi deja.

Dozele sunt ok, vopseaua nu pare zgâriatã. Un bridge mai bun într-adevãr ai putea gãsi.

Link to comment
Share on other sites

Da. :lol: Vezi http://xonedesign.ro...0/pervert-paul/

Depinde. Nu se prea observã din imagini starea tastelor și a neck-ului. Dacã nu e prea "obositã" poți face o chitarã interesantã din ea, nu cã n-ar fi deja.

Dozele sunt ok, vopseaua nu pare zgâriatã. Un bridge mai bun într-adevãr ai putea gãsi.

 

subscriu

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex Rosiu

"Pervet Paul"... :)) Ce nume tare!

 

N-am inteles exact ce au facut cei de la Indefinite Pitch... toata treaba sau "doar" finish-ul?

Edited by Alex Rosiu
Link to comment
Share on other sites

"Cei de la Indefinite Pitch" sunt eu, iar treaba a constat în

  • îndreptarea neck-ului
  • adãugat bridge, pentru cã am recuperat-o fãrã
  • fãcut și adãugat nut
  • schimbat cheițe acordaj
  • refãcut "instalația" electricã (și a trecut prin multe variante, a fost platforma mea pentru teste)
  • pilit nițel tastele unde au fost probleme
  • și finish-ul, evident.

A ta e în condiție mult mai bunã decât era a mea inițial, oricum :lol: Poate nu-i mai bunã decât o chitarã entry-level pe la 100EUR dar cu siguranțã e mai bunã decât nimic :).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest Alex Rosiu

"Cei de la Indefinite Pitch" sunt eu, iar treaba a constat în

  • îndreptarea neck-ului
  • adăugat bridge, pentru că am recuperat-o fără
  • făcut și adăugat nut
  • schimbat cheițe acordaj
  • refăcut "instalația" electrică (și a trecut prin multe variante, a fost platforma mea pentru teste)
  • pilit nițel tastele unde au fost probleme
  • și finish-ul, evident.

A ta e în condiție mult mai bună decât era a mea inițial, oricum :lol: Poate nu-i mai bună decât o chitară entry-level pe la 100EUR dar cu siguranță e mai bună decât nimic :).

 

Felicitari pentru ce ai reusit!

Chitara mea e cat de cat functionala, am luat-o de la cineva (Cristi Buica... poate il stiti) care o folosea in concerte in urma cu cativa ani, dar de atunci mai mult a stat. Singura ei problema evidenta este lipsa unui element din acela de la bridge (nu stiu cum se numeste) pe care se sprijina coarda si prin care se regleaza intonatia... In principal de-aia ma gandeam sa ii schimb bridge-ul. Am gasit pe thomann.de niste variante interesante si ieftine (~40 EUR) insa nu stiu exact dimensiunea corecta, iar chitara este la parinti la Resita, deci nu am posibilitatea sa masor.

Sincer sa fiu nici nu stiu cum suna pe un amp, pe vremea cand ma jucam cu ea (in urma cu ~10 ani) nu aveam asa ceva, o foloseam printr-o statie normala... dar as fi curios s-o aduc la Bucuresti sa vad cum e si poate sa o readuc la viata cu ajutorul cuiva (tu? :)), poate ceva in genul Pervert Paul-ului tau dar mai simpla din punct de vedere grafic. Mi-ar placea sa ii pastrez un look vintage...

 

Chitara mea "uzuala" de vreo 2 luni incoace este un Epi Les Paul (cel din avatar) deci am cu ce sa ma joc :) Hora asta ar fi asa mai mult ca distractie, sa fac ceva misto din ea fara o cheltuiala prea mare... de-aia eram curios ce zic cei (mult) mai experimentati decat mine. Nu as putea zice in ce stare e fretboard-ul, cat de bine mai tin cheitele etc... dar poate o aduc in Bucuresti si vad.

 

Astept in continuare pareri si de ce nu, estimari de costuri, in masura in care e posibil din cele 2 poze facute cu telefonul si din ce mai povestesc eu pe-aici :)

 

Merci tuturor si LMA pentru 2011.

Edited by Alex Rosiu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.