www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Acustic


Guest celtix
 Share

Recommended Posts

Guest celtix

Salut baieti am si eu o intrebare,eu am o chitara acustica si as vrea sa i mi iau un bass acustic ....... acuma am o dilema nu as putea sa pun la aceasta chitara acustica 4 corzi de bass si asa ar rezulta un bass acustic ? as vrea pareri despre chiestia asta si sa mi se spuna daca am spus o prostie :) .

Link to comment
Share on other sites

pai...ar fi o problema... trebuie sa schimbi nutul si saddleul

daca pui corzile direct pe astea ...ar venit corzile prea sus pe grif si cum sunt mai groase ,se ating intre ele cand canti.plus ca ramene la e si B spatiu gol si nici nu arata bine...

cu un nut si saddle de bass ar trebui sa fie okay :)

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti am si eu o intrebare,eu am o chitara acustica si as vrea sa i mi iau un bass acustic ....... acuma am o dilema nu as putea sa pun la aceasta chitara acustica 4 corzi de bass si asa ar rezulta un bass acustic ? as vrea pareri despre chiestia asta si sa mi se spuna daca am spus o prostie :) .

 

In primul rand,griful la bass este mult mai lung.In cel mai fericit caz(daca tine griful si top-ul) o sa iti falseze intr-un mare fel pentru ca freturile ar fi prea scurte.Pe urma,alt bridge pentru ca spatiul dintre corzi e altfel.Alte cheite pentru ca alea de acustica au santuri prea mici si sunt si prea mici (corziile fiind mult mai groase nu o sa poti sa infasori suficient pe cheite) alt nut si multe altele.

 

INSA:dupa cum am zis initial,grifful e marea problema,poti sa ii faci ce vrei ca tot o sa falseze urat de tot.

 

Si sa nu uitam ca si tensiunea din corzi e diferita si ai ocazia sa fie corzile mult prea moi.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

o sa iti falseze intr-un mare fel pentru ca freturile ar fi prea scurte.

 

ziceai bine, pana la fraza asta.

Rog habarnistii sa nu mai dea sfaturi !

Uite cine vorbea.

 

ontopic : poti converti o acustica normala intr-un fel de bass. Dar nu vrei, pentru ca nu iese. Problema principala este legata de tensiunea in corzi si lungimea lor si a neck-ului.

Link to comment
Share on other sites

ziceai bine, pana la fraza asta.

 

Uite cine vorbea.

 

ontopic : poti converti o acustica normala intr-un fel de bass. Dar nu vrei, pentru ca nu iese. Problema principala este legata de tensiunea in corzi si lungimea lor si a neck-ului.

 

Sorry...acum am vazut...

 

Trebuia sa scriu "distanta dintre freturi e prea mica".

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.