www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Mexican Vs Fender American.


Guest sabbath86
 Share

Recommended Posts

Guest sabbath86

as dorii sa stiu si eu care cu ce se mananca , si daca merita ultimele modele de fender mexicane , ca nu am un buget de fender american custom shop.Da oameni buni am apelat si la google insa vreau sa aud si opinia unor veterani romani.

Din pacate nu voi putea urma sfatu': du-te pruncu si vezi ce iti suna bine fiindca nu am cum sa merg in magazine si sa incerc o chila de modele.

Cu bugetu mai prost pana la 650 E ajung , si vreau lamuriri mai ales la diferite modele , highway one multi o lauda altii o critica , modelu classic players , astea mexicane din 2009 de configuratie hss sau fender deluxe.

 

o zi buna

Edited by sabbath86
Link to comment
Share on other sites

as dorii sa stiu si eu care cu ce se mananca , si daca merita ultimele modele de fender mexicane , ca nu am un buget de fender american custom shop.Da oameni buni am apelat si la google insa vreau sa aud si opinia unor veterani romani.

Din pacate nu voi putea urma sfatu': du-te pruncu si vezi ce iti suna bine fiindca nu am cum sa merg in magazine si sa incerc o chila de modele.

Cu bugetu mai prost pana la 650 E ajung , si vreau lamuriri mai ales la diferite modele , highway one multi o lauda altii o critica , modelu classic players , astea mexicane din 2009 de configuratie hss sau fender deluxe.

 

o zi buna

Trebuie vazuta si incercata (+ inspectata ca lumea ...amadoua )

 

Am avut ptr inregistrari un Strat Mex nou nout acu vre-o 8 ani era super , dar a fost cumparat/ales din depozit de prietenul meu dintre o droaie de chitare .

 

De altfel nu ar conta cine unde se fabrica daca se mentine ''reteta'' .

Link to comment
Share on other sites

Guest sabbath86

ah din pacate asa e ,eu am crescut cu muzica cantata de marii artisti ai fenderului , clapton , hendrix , becker si mi-am adunat din greu niste bani pentru a-mi achizitiona unul decent. Pacat ca is dezavantajat de locul unde stau .

 

da insa , mexicanii din california au o limita mai mare in a folosi electronicele pentru instrumente.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea umila e ca, in cele mai multe cazuri, treaba cu "Stratocaster made in USA FRATEEE" e o strategie de marketing...zic in cele mai multe cazuri, pentru ca sunt exceptii, cum ar fi instrumentele vintage, custom shop, blabla...

in rest, reteta e cam aceeasi in ambele cazuri...

ce mi-as lua eu, daca as avea bani de un Strat american, ar fi un Strat japonez vintage...aaaaall the fuckin' way :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sabbath86

ar fi vis un strat japonez vintage ... se pare ca mai mult ii loterie asa cu comandat pe net, mai ales la fender . voi incerca atunci sa pun mana pe cateva.

Link to comment
Share on other sites

Guest sabbath86

din cate m-am documentat pe net classic player a fost cea mai laudata. voi fii sigur sa verific si celelalte modele , am mai auzit ca modelele mexicane si-au imbunatit calitatea cu timpu'... sper sa se adevereasca

Edited by sabbath86
Link to comment
Share on other sites

http://shop.kirstein.de/shop/default.aspx?...ST=3&CT=331

 

Ia vezi aici diferite chitare Fender , te uiti la pret la ti si tragi concluziile .

 

Numai pe aceas site gasesti Mexican de la 478-----> 848 Euro

 

Iar Fender de la 499...la ..1699 Euro

 

"Highway One" este o serie de subtip de Strat nu un singur tip asa ca pe langa parerile unora si constructia /calitatea difera deja din fabrica pe langa micile diferente de constructie.

 

 

pagina de start cu chitare....

http://shop.kirstein.de/shop/default.aspx?...T=3&CT=2034

Link to comment
Share on other sites

Mie seria Highway nu mi-a placut, mai ales ca ton, treaba cu finishul este subiectiva. Mi-au trecut prin mana mai multe pana acum, mi s-au parut mai bune cele fabricate pana in 2007 cand le-au "upgradat". Cel mai reusit Fender mexican mi s-a parut Road worn-ul, din pacate este la un pret cam mare, ajunge la aproape 1000E.

Link to comment
Share on other sites

mersi de sfaturi , m-am decis sa mai adun bani si sa iau un fender usa/japan mai rasarit.

 

Tara Soarelui Rasare se gasesc chitarele rasarite

Chitarele apuse sunt prin USA in wild west .

 

Prima conditie la Ra- Sarituri ar fi sa fie cat mai scumpa , sa aiba semnatura cuiva,,,si poate sa aiba LED-uri multe ...hehehe ...

 

800 $ am vazut ,second hand,MIJ dar asta a fost acum cativa ani buni...poate mai gasesti ici colo.

Link to comment
Share on other sites

depinde f mult de chitara. si de an. seria highway 2007-2008 mie mi se pare oribila.

 

Si, putin, de om. Eu am Highway 1 din 2007 si imi place foarte mult. :)

 

Mie seria Highway nu mi-a placut, mai ales ca ton, treaba cu finishul este subiectiva. Mi-au trecut prin mana mai multe pana acum, mi s-au parut mai bune cele fabricate pana in 2007 cand le-au "upgradat". Cel mai reusit Fender mexican mi s-a parut Road worn-ul, din pacate este la un pret cam mare, ajunge la aproape 1000E.

 

Aici pot subscrie si eu. Dintre toate telecasterele incercate in magazin, de la standard mexican pana la american standard, Road Worn-ul mi-a sunat de departe cel mai bine. Sa nu uitam, insa, ca fiecare poate sa caute altceva la un instrument.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Guest halstein

Eu zic ca trebuie incercat seria classic 50 s,am cumparat recent una,constient ca pt 500 de euro nu poti sa ai mari pretentii,insa chitara este in regula ceeace priveste corpul,griful,este un grif soft V,foarte comod,insa cu tastele vintage,trebuie sa te obisnuiesti.In privinta soundului,si aici depinde ce vrei sa canti,poti sa schimbi pickupurile,eu tocmai mi-am comandat Dimarzio chopper pt.bridge,care este un splitabble humbucker,.Tremoloul este vintage dar cu setup-ul coraspunzator sta in tune foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Stoian Andrei

Eu am un Tlecaster Blacktop HH facut in Mexic si suna foarte fain. Nu e sunetul ala autentic de telecaster, dar suna si acesta foarte bine. Mai bine iti iei ceva pe probat, cat mai ieftin( ma refer la Fender obligatoriu) si un procesor. Stiu din proprie-mi experienta ca Digitech se impaca foarte bine cu Fender( ma refel la toata familia Fender, eu am cantat cu un RP 225 pe fender, squier si jakson)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.