www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Special 2 Sau Ibanez Grx20 ?


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut. Ce chitara imi recomandati din cate stiti si voi pt heavy/black metal? Epiphone Special 2 sau Ibanez GRX20? Stiu ca nu sunt prea avansate, dar eu sunt incepator si cred ca una dintre cele doua ar fi ok pt mine. Vreau sa-mi fac o parere despre cele doua si acum nu stiu care ar fi mai buna... astept parerile voastre. Multumesc!

post-15010-1280859784_thumb.jpg

post-15010-1280859904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si eu ma gandeam ca Epiphone ar fi o alegere buna, am vazut multe pareri bune pe net despre acest model. Ma gandeam ca Ibanez se bazeaza mult pe metal si am zis ca s-ar auzi mai bine. >Deci, si cu Epiphone se poate canta black metal?< Amp nu am momentan, dar prima data vreau sa imi iau chitara, am auzit ca ar merge si la boxele de la pc, chiar si la casti (daca vrei sa nu deranjezi vecinii).

Link to comment
Share on other sites

pai mna,you could use some distortion...dar asta rezolvi pt inceput si pe PC,bagi la line in si iti scoti ceva programe de modulatie,gen FXbox si altele,nu-mi amintesc acuma.Si daca iti iei amp care sa aiba si ceva drive incorporat(majoritatea astea mici au) te poti preamplifica cu un microfon blah blah.Anyway,get the guitar si play.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Ia-ti Vintage V100 sau chiar V100 ICON, merita toti banii si da fum oricarui epiphone din categoria asta de pret. Nu stiu de unde esti dar gasesti Vintage la magazinele M&C.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut special 2 si nu m-a impresionat cu nimic. Gatul parca nu avea de loc substanta, tineam in mana o coada de matura sau griful tot una imi era. Nu-l simteam de loc. La fel si corpul, subtire si incomod. Dozele foarte slabe, cea de neck mai era cum era dar cea de bridge era mega low output. Cheitele erau comparabile cu cele de pe reghinul meu acustic. Am avut in acelasi timp cu ea si un iris solo lux si un fender classic 60s. Cu fenderul clar nu are rost sa o compar, dar si fata de iris era mai proasta. Si era de 1000 de ori mai comod gatul ala butucanos de reghin decat cel de epi. Si de sunat suna mai bine reghinul.

 

Nu mi-as lua nici o chitara din cele enumerate pana acum de tine, mai degraba un squier sh. Ceva cu doze duble ca sa te ajute pt genurile pe care le vrei tu. La 9 mil gasesti si aria sh + iti raman bani si de un amp, pedala sau vox amplug metal.

Link to comment
Share on other sites

dar si fata de iris era mai proasta. Si era de 1000 de ori mai comod gatul ala butucanos de reghin decat cel de epi. Si de sunat suna mai bine reghinul.

 

Si eu am ramas cu aceasi parere cand mi-am comparat Hora mea cu humbuckere cu un Epi special II...

 

In fine, in zona aia de pret recomand Aria Mac sau Squier Affinity. Avand in vedere ce vrei sa canti, as merge pe Aria.

Link to comment
Share on other sites

Guest MadaDumitru

Eu daca as fii in locul tau as lua Epiphone-ul , dupa design si pentru ca e Epiphone :lol: Nu prea ma pricep , si de-aia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Mai bine pune banii pentru un Vintage. Crede-ma, merita... macar mergi sa incerci, sa-ti faci o parere. Si fa-ti singur o favoare si uita de marci gen Aria sau Stagg, sunt printre cele mai proaste. Daca tot e sa fie si nu ai cum sa mai strangi ceva bani... ia macar un Epiphone desi inca iti recomand Vintage-ul. Am cantat cu un V100 Icon si pe scena si suna foarte bine, asa ca nu o sa ai griji nici pe viitor cu asa o chitara. Si inainte sa intrebi nu, n-am modificat nimic la chitara mea.

Link to comment
Share on other sites

In orasul meu nu sunt magazine cu chitari si nu am de gand sa ma deplasez in alt oras doar pt ca sa incerc o chitara. Eu ma gandeam prima data la ceva in jur de 600-700 Ron, dar am zis ca daca mai depaseste 100, 200 nu conteaza prea mult. Ma gandeam ca un Ibanez ar fi mai bun pt metale cum ar fi heavy si in special black. Credeti ca Epiphone are un sound pe masura Ibanezului? Adica pot canta black metal cu ea? Nu stiu de ce, dar nu sunt atat de sigur. Totusi, trebuie sa ma hotarasc intre un Epiphone si un Ibanez. Am auzit ca pickupurile la Epiphone nu ar fi atat de bune + ca mai trebuie si un amplificator cat de cat decent. Ma intreb, oare se poate canta black metal cu un Epiphone?

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.