www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Classic Vibe


Guest sunshine_razvan
 Share

Recommended Posts

Guest sunshine_razvan

Am o mare rugaminte mai ales la cei care au pus vreodata mana pe o squier classic vibe . Am inteles ca sunt niste chitare foarte bune . Am citit undeva ,dar nu mai stiu unde , ca ar fi mai bune decat fender mexicane . Eu nu prea cred in legende . As vrea daca cineva cunoaste squier-urile astea si vrea sa ma ajute cu detalii sa nu dea raspunsuri de genul :"pentru banii astia merita", sau "ce vrei la banii astia ". Daca se poate sa se dea doar detalii si pareri concrete cu partile bune si mai ales partile rele ale chitarei . M-ar interesa daca merita luata o asemenea chitara in contextul in care sa nu i se mai aduca modifica la partea electrica.

 

Pun link-uri cu ce classic vibe-uri am gasit pe guitar shop :

 

1.Squier classic vibe stratocaster '50s

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=585

 

2.Squier classic vibe stratocaster '60s

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=586

 

3.Squier classic vibe telecaster '50s

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=588

 

4.Squier classic vibe telecaster custom

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=836

 

5.Squier classic vibe telecaster thinline

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=837

 

6.Squier classic vibe Duo-Sonic '50s

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=587

 

7.Squier Classic Vibe Artist Simon Neil Stratocaster

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=834

 

Daca se pricepe careva la diferentele de sunet dintre stratocaster '50s si '60s.

Va astept cu pareri !!!

Link to comment
Share on other sites

simplu,pune manuta pe un Squier classic vibe dupa ce ai probat un Fender mexic standard ,cel mai simplu,ieftin,vezi diferenta si din avion,iar sunetul ,la fel.colegul meu a cumparat Fender-ul cu 2450 lei si dupa 2-3 luni a vandut cu 1500,acum foloseste un classic vibe Squier.SUNT SI MODELE FOARTE REUSITE Mexicane:Artist series,Jimmie Vaughan signature, Joe Strummer Road worn,Vintage Player 60',sunt mult peste American Highvay sau standard americane.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
SUNT SI MODELE FOARTE REUSITE Mexicane:Artist series,Jimmie Vaughan signature, Joe Strummer Road worn,Vintage Player 60',sunt mult peste American Highvay sau standard americane.

 

Parerea ta.

Link to comment
Share on other sites

Parerea ta.

 

Sunt cateva modele de mexicance care mie personal mi se par mult peste seria Highway, chiar si peste seria American Standard sau Deluxe. Deja seria American Vintage sau cele semnatura sunt cu totul alta treaba, dupa parerea mea sunt cele mai ieftine Fender MIA ce chiar merita diferenta de pret fata de MIM.

 

Seria Classic Vibe este una foarte reusita, eu am 2 Stratocastere, un 50 alb si un 60 sunburst. Ambele suna excelent si sunt foarte atent construite si finisate, singurul lor minus fiind potentiometrii si switchul de calitate ceva mai slaba fata de un Fender Standard mexican. Comparativ mi se par mult mai reusite Squier CV decat Fender Standard mexic, sunt mai comode ca profil al grifului, tastele perfectr batute si finisate, dozele foarte bune, nu necesita upgrade, cele de e Standard mexic sunt slabute. Per total Squier CV ofera mult mai multa chitara pentru mult mai putini bani.

Link to comment
Share on other sites

simplu,pune manuta pe un Squier classic vibe dupa ce ai probat un Fender mexic standard ,cel mai simplu,ieftin,vezi diferenta si din avion,iar sunetul ,la fel.colegul meu a cumparat Fender-ul cu 2450 lei si dupa 2-3 luni a vandut cu 1500,acum foloseste un classic vibe Squier.SUNT SI MODELE FOARTE REUSITE Mexicane:Artist series,Jimmie Vaughan signature, Joe Strummer Road worn,Vintage Player 60',sunt mult peste American Highvay sau standard americane.

 

american standard e totusi regele strat-urilor non-signature de pe piata...nu spun ca merita banii. Mexicanele care-mi plac sunt: road worn si baja custom ...sunt peste highway 1 ,cel putin dupa cum suna stock.

Am un classic vibe 60's de un an....chitara de nota 10 cu exceptia poturilor.Dar cred ca peste aproape 2 ani va trebui sa investesc intr- un refret daca o s-o tot gadil in ritmul asta dar cred ca merita pentru ca gatul e grozav.

 

Link to comment
Share on other sites

parerea mea neavizata este ca un strat american rezista si 30 de ani si suna din ce in ce mai bine odata cu trecerea timpului iar unul chinezesc se degradeaza fizic in timp. sunetul este clar mai bun la cel american decat cel chinezesc sau mexican. dupa multe teste si incercari am ajuns la concluzia ca atat cat dai, atat face. pe de alta parte, chitarile fender sunt o loterie si da, poti gasi un squier care sa sune aproape de un standard american dar sansele sa se intample asta sunt foarte mici.

 

in clipul asta prima chitara care nu suna out of tune este stratul american :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
parerea mea neavizata este ca un strat american rezista si 30 de ani si suna din ce in ce mai bine odata cu trecerea timpului iar unul chinezesc se degradeaza fizic in timp. sunetul este clar mai bun la cel american decat cel chinezesc sau mexican. dupa multe teste si incercari am ajuns la concluzia ca atat cat dai, atat face. pe de alta parte, chitarile fender sunt o loterie si da, poti gasi un squier care sa sune aproape de un standard american dar sansele sa se intample asta sunt foarte mici.

 

in clipul asta prima chitara care nu suna out of tune este stratul american :)

 

 

Ai urmarit un strat american timp de 30 de ani??? Daca da ne poti spune ce fel de imbunatatiri a suferit sunetul odata cu trecerea timpului?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

n-am urmarit un strat timp de 30 de ani ca nu asta e scopul meu in viata. raspunsul la intrebarea ta se gaseste printr-o simpla cautare pe google. intrebarea mea este daca ai urmarit vreo copie chinezeasca 15 ani si ti s-a parut cumva ceva imbunatatit la ea in timp? te intreb pentru ca placajul din cate stiu eu la fel ca si cartonul presat nu prea au calitati sau rezistenta indelungata.

Link to comment
Share on other sites

In video-ul acela, depinde si cum e facuta intonatia din fabrica, in sensul ca din momentul constructiei, chiar si asa daca per total nu este construita bine, desi pleaca din fabrica ok, pana ajunge in magazin sa fie total out of tune din pricina lemnului instabil, cheite de proasta calitate etc. Sunt de acord ca cat dai atata face. Si asta e valabila la orice produs nu numai chitare.

 

Squier classic vibe e ok pentru banii ei, orice ai face nu o cumpara fara a o proba.

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

n-am urmarit un strat timp de 30 de ani ca nu asta e scopul meu in viata. raspunsul la intrebarea ta se gaseste printr-o simpla cautare pe google. intrebarea mea este daca ai urmarit vreo copie chinezeasca 15 ani si ti s-a parut cumva ceva imbunatatit la ea in timp? te intreb pentru ca placajul din cate stiu eu la fel ca si cartonul presat nu prea au calitati sau rezistenta indelungata.

 

Nu am urmarit si de aceea nu-mi dau cu pareea asupra unor lucruri de care nu sunt 100% sigur.

Sunt insa intr-u totul de acord cu ceea ce ai scpus despre placaj. DAR nu putem fi siguri ca si seria classic vibe foloseste placaj sau nu ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.