www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunt Incepator - Cum Sa Fac Sa Nu Ating Accidental Alte Corzi?


Guest VIP13
 Share

Recommended Posts

Guest VIP13

Salutare,

Vreau sa invat sa cant la chitara acustica, dar nu reusesc sa fac sa sune curat unle acorduri (de exemplu acordul D major, sau chiar C major) pentru ca mereu ating accidental corzile inferioare degetelor. Banuiesc ca e o problema de tehnica, deoarece am o chitara cu gat putin mai lat. Trebuie neaparat ca varful degetelor sa apase vertical pe corzi? Trebuie sa apas tare corzile? Daca nu apas tare nu suna bine... Stiu ca degetele trebuiesc pozitionate aproape de bara de metal a unei taste. Astept sa-mi treaca bataturile si sper sa fac progrese :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

Nu stiu cum fac altii, insa eu la acordul D major mutesc Mi-ul gros si La-ul cu degetul mare. Spuneai ca ai gatul chitarii mai lat....asta inseamna ca trebuie sa faci in fiecare zi progrese. Azi, sa zicem, poti sa mutesti Mi-ul, maine incerci mai mult si tot asa. Numai progresand poti sa ajungi departe.... :):lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

canti normal si la un momentdat va veni natural :) lafel ca majoritatea tehnicilor la chitara

Link to comment
Share on other sites

Cam toti incepatorii au probleme de-astea la inceput ca si mine :lol:...Important e sa o iei usor si sa pui fiecare deget intai cu EXACT varfurile pe coarda si sa fii sigur sa nu atinga corzile celalalte. O sa fie mai incet la inceput dar odata ce dobandesti ceva control o sa fie din ce in ce mai usor. Intai vine controlul apoi viteza. Principiul e:

- Aplici presiune pe corzi doar cu varful degetelor !

- Mana sa fie cat mai relaxata dar ferma.

- Cand schimbi acordurile, intai eliberezi presiunea de pe corzi apoi incepi sa misti degetele in pozitia corespunzatoare. E vorba de cum iti folosesti muschii degetelor.

Hai ca iti zisai mai mult decat cerusi. :lol:

Mult noroc si nu te da batut !

 

Cam toti incepatorii au probleme de-astea la inceput ca si mine :)...Important e sa o iei usor si sa pui fiecare deget intai cu EXACT varfurile pe coarda si sa fii sigur sa nu atinga corzile celalalte. O sa fie mai incet la inceput dar odata ce dobandesti ceva control o sa fie din ce in ce mai usor. Intai vine controlul apoi viteza. Principiul e:

- Aplici presiune pe corzi doar cu varful degetelor !

- Mana sa fie cat mai relaxata dar ferma.

- Cand schimbi acordurile, intai eliberezi presiunea de pe corzi apoi incepi sa misti degetele in pozitia corespunzatoare. E vorba de cum iti folosesti muschii degetelor.

Hai ca iti zisai mai mult decat cerusi. :)

Mult noroc si nu te da batut !

 

scuze for "double post" am probleme cu netu ! :))

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa invat sa cant la chitara acustica, dar nu reusesc sa fac sa sune curat unle acorduri (de exemplu acordul D major, sau chiar C major) pentru ca mereu ating accidental corzile inferioare degetelor.

Stai linistit, te obisnuiesti. Oricum, la acustica e putin mai dificil. Eu nu am avut niciodata chitara acustica, doar electrice, si cand iau o acustica cu actiunea mai mare (distanta corzi-tastiera) am probleme serioase, desi pe electrica imi este foarte usor.

..

Trebuie sa apas tare corzile? Daca nu apas tare nu suna bine.

E posibil sa aiba nevoie de un setup. E mare distanta de la corzi la tastiera?

 

Astept sa-mi treaca bataturile si sper sa fac progrese

Nu stiu om care sa cante la chitara si sa nu fi trecut prin asta.

 

Stiu ca degetele trebuiesc pozitionate aproape de bara de metal a unei taste

Depinde cum vrei sa sune. Am vazut oameni care, pe electrica, apasau chiar pe "bara de metal" la anumite chestii. Tu incearca sa tii degetele cat mai pe mijloc.

 

 

 

Cat despre acordurile mai complicate: daca atunci cand canti nu schimbi bine un acord din prima, nu te opri din cantat, pastreaza masura. Altfel te obisnuiesti sa spui "stop" la fiecare greseala, lucru pe care nu il poti face atunci cand canti in fata unei audiente.

 

Asteapta si niste pareri ale persoanelor care stiu ceva mai mult despre cantatul la chitara acustica, cu siguranta sunt destui pe forum.

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Din experienta personala pe acustica si din dificultatile pe care le-am avut, pe langa ce s-a scris mai sus, pot sa-ti recomand:

- exerseaza acordurile de baza pana ies din prima. Daca nu ies schimbarile rapide, fa-le lent. Pozitioneaza toate degetele simultan. Ia-o usor, stiu ca e plictisitor si ca acustica iti rupe destele, dar nu renunta. Daca dor bataturile, nu renunta. Daca dor tendoanele, ia o pauza, sau exerseaza pozitiile fara sa apesi, sau fa random picking. Si invata sa apesi exact cat trebuie pe corzi, ca in 10min esti cu mana lemn daca faci antebrat forta pe acustica.

- fa exercitiile de dexteritate, al'de 1-2-3-4, 4-3-2-1 etc., sunt clasice, le gasesti pe net

- fa exercitii in barre, adica tii barre-ul cu degetul mare si cu celelalte 3 incerci sa te misti independent, sau schimbi acorduri cu degetul mare tinut in barre. Asta e naspa, mai ridici barre-ul din cand in cand, nu-l poti tine mereu, dar e un exercitiu bun.

- exerseaza partile dificile dintr-o melodie pana ies la fel de repede ca si cele usoare

- nu incerca sa le canti altora ce tu singur nu poti canta bine. Daca relaxat nu esti capabil sa canti decent, cu emotii o sa dai gherle sigur si incepi sa o dai in diverse (azi e prea cald, asta nu-mi iese in zile impare etc.). Ori stii ori nu stii. Asta te ajuta psihic.

- pune-ti si tu niste corzi de 11, dupa parerea mea sunt cel mai bun compromis intre un sunet plin si confort. Mai tarziu iti alegi tu setupul, dupa ce realizezi cam ce vrei sa canti. Despre distanta ideala intre corzi si grif, gasesti pe net cu google cum e setupul corect de acustica.

 

Cam atat, mai multe iti poate explica un profesor adevarat, eu am scris niste chestii de bun simt cred. Daca cineva experimentat e de parere ca am dat sfaturi gresite, chiar il rog sa le corecteze, ca ma corectez si eu!

Edited by Stimpson J. Cat
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Vreau sa invat sa cant la chitara acustica, dar nu reusesc sa fac sa sune curat unle acorduri (de exemplu acordul D major, sau chiar C major) pentru ca mereu ating accidental corzile inferioare degetelor. Banuiesc ca e o problema de tehnica, deoarece am o chitara cu gat putin mai lat. Trebuie neaparat ca varful degetelor sa apase vertical pe corzi? Trebuie sa apas tare corzile? Daca nu apas tare nu suna bine... Stiu ca degetele trebuiesc pozitionate aproape de bara de metal a unei taste. Astept sa-mi treaca bataturile si sper sa fac progrese :)

 

Apesi cum vrei si cum poti , dupa un timp te obisnuiesti si te specializezi.Nu apasa tare numai exact cat trebuie ca sa nu zbarnaie coarda pe tasta ,respectiv sa nu sune estompat .Sa aiba un sunet curat atat apesi .

 

Ia si tu o metoda de chitara ptr incepatori invata pe cate o coarda notele pe rand asa te obisnuiesti sa apesi cuim trebuie corzile i-ti formezi si degetatia /pozitiile in care poti sa tii apasata cate o coarda fera efort ca sa sune frumos .

 

Deci metoda de chitara ...game ...dupa game arpegiile ...dupa arpegii acordurile formate ...pe rand .studiul nu se incepe cu ''examenul'' final ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

de mana dreapta nu a zis nimeni nimic...

de picking folosesti?

pana sau degete?

 

invata palm mute

tine cam tot timpul degetul mic pe chitara te ajuta la localizarea corzilor sa te invezi cu distanta intre el cat de mult sa iti misti mana ca sa ajungi la coarda de care ai nevoie

 

daca canti acorduri invata sa lovesti doar corzile de care ai nevoie nu neaparat toate de exemplu in acordul A nu lovesti E gros(mie nu imi palce cu E gros) si D nu lovi E si A (dar daca ai neovie de notele alea de bass le lovesti) incearca sa controlezi mana dreapta mult si lovesti doar ce ai nevoie si nu o sa ai probleme.

 

mana stanga daca e asezata frumos pe corzi nu o sa ai nici cea mai mica problema.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Vreau sa invat sa cant la chitara acustica, dar nu reusesc sa fac sa sune curat unle acorduri (de exemplu acordul D major, sau chiar C major) pentru ca mereu ating accidental corzile inferioare degetelor. Banuiesc ca e o problema de tehnica, deoarece am o chitara cu gat putin mai lat. Trebuie neaparat ca varful degetelor sa apase vertical pe corzi? Trebuie sa apas tare corzile? Daca nu apas tare nu suna bine... Stiu ca degetele trebuiesc pozitionate aproape de bara de metal a unei taste. Astept sa-mi treaca bataturile si sper sa fac progrese :)

scoate corzile care te incurca.

cu cat mai putine...cu atat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Ma baieti... oameni.. whatever.. cand sunteti voi asa incepatori si dezorientati...

Mai aruncati si voi un ochi la sectiunea "Meditatii". Profii de chitara nu musca. Sunt chiar de treaba. Stiu, vor bani, dar eu zic ca merita. Va scutesc de multa bataie de cap si topicuri repetitive, cu aceleasi "nelamuriri" si "probleme cu apasatul".

Nu va place proful, schimbati-l, sau nu va mai duceti, dar macar incercati.

O partitura mica, un interval, o armonie. O sa vedeti altfel chitara. Parol.

Edited by Stimpson J. Cat
Link to comment
Share on other sites

de mana dreapta nu a zis nimeni nimic...

de picking folosesti?

pana sau degete?

 

invata palm mute

tine cam tot timpul degetul mic pe chitara te ajuta la localizarea corzilor sa te invezi cu distanta intre el cat de mult sa iti misti mana ca sa ajungi la coarda de care ai nevoie

 

daca canti acorduri invata sa lovesti doar corzile de care ai nevoie nu neaparat toate de exemplu in acordul A nu lovesti E gros(mie nu imi palce cu E gros) si D nu lovi E si A (dar daca ai neovie de notele alea de bass le lovesti) incearca sa controlezi mana dreapta mult si lovesti doar ce ai nevoie si nu o sa ai probleme.

 

mana stanga daca e asezata frumos pe corzi nu o sa ai nici cea mai mica problema.

Cum Sa Fac Sa Nu Ating Accidental Alte Corzi?

Vrea sa sune corzile nu sa l eestompeze ...cu palm mute estompezi mai multe corzi ....

 

Baiatul are exact problema ca estompeaza corzile vecine ....

 

Ptr inceput este Ok cum a spus .....sa apese corzile cu degetele cat mai "perpendicular" si sa aiba grije sa nu se atinga de alta coarda ..

 

Dupa un timp se va obisnui cum sa tina degetele .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.