www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distanta Bridge


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Acum peste un an s-a umblat la bridge-ul de la chitara mea, un Ltd F-50. Bridgeul are niste surubele prin care poti sai schimbi distanta fata de corpul chitarii si din cate stiu asta este foarte important la intonatia naturala a chitarii. Surubelele au fost stranse mai mult si apoi au fost modificate ochiometric astfel incat sa ajung cat de cat la pozitia initiala. Acum sunt insurubate egal. Nu stiu daca ma exprim bine asa ca pun niste poze.

 

Planuiesc sa curat tot grifful chitarii zilele urmatoare scotand toate corzile si astfel o sa am acces si la bridge, eventual sal schimb putin. (De atunci am schimbat coarda cu coarda, sa nu se mai intample ceva). Intrebarea e daca trebuie umblat, sau mai bine las asa cum este? Trebuie un oarecare unghi, mai sus la groase si mai coborat la subtiri? Fretbuzz nu am la chitara decat putin la corzile groase primele freturi, dar nu pot zice daca nu asa a fost intotdeauna. am corzi de 0.10-0.46 iar grifful este drept fara probleme.

 

am uploadat din nou ultima poza

post-8001-1278757652_thumb.jpg

post-8001-1278757664_thumb.jpg

post-8001-1278757676_thumb.jpg

post-8001-1278757685_thumb.jpg

post-8001-1278757696_thumb.jpg

post-8001-1278757906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Scoto corzile, cureti griful, pui corzile noi, le acordezi, verifici daca neck-ul are curbura corecta apasand corzile E la fretul 1 si 14 simultan - la fretul 7 distanta intre coarda si fret trebuie sa fie ~0,7mm sau grosimea unui card bancar.

Daca nu e ok reglezi trussrod-ul corespunzator.

Apoi se regleaza inaltimea (actiunea) corzilor prin modificarea inaltimii bridge-ului.

Cat de mare este actiunea normala este ~3mm la fretul 12 pt E gros si ~ 2,5mm la E subtire.

Apoi se regleaza intonatia din saddle-urile fiecafrei corzi. Flageoletul fiecarei corzi in dreptul fretului 12 trebuie sa fie la fel cu sunetul corzi apasate pe fretul 12.

Link to comment
Share on other sites

acum nu stiu de unde tot sunt scoase astea cu apasa pe fret 1-14 simultan, sau 5-17 sau etc. am vazut un milion de variatii si niciodata mie numi merge. am o acustica, griff foarte drept, fara fret buzz iar daca apas asa pe freturile 1-14 coarda sta lipita... ca sa fie distanta mai mare ar trebui sa aiba griffu o curbura suspecta :)

Link to comment
Share on other sites

acum nu stiu de unde tot sunt scoase astea cu apasa pe fret 1-14 simultan, sau 5-17 sau etc. am vazut un milion de variatii si niciodata mie numi merge. am o acustica, griff foarte drept, fara fret buzz iar daca apas asa pe freturile 1-14 coarda sta lipita... ca sa fie distanta mai mare ar trebui sa aiba griffu o curbura suspecta :)

 

Nu am inventat eu testul asta, cauta putin pe net "check guitar neck relief" si vei vedea.

 

Trussrod-ul tau e prea strans.

Poate chitara ta nu are fretbuzz dar in cazul unui neck prea drept apare si alt fenomen, cand apesi pe coarda, aceasta loveste in tastele din spate si face un sunet specific care nu este deloc placut.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

acum nu stiu de unde tot sunt scoase astea cu apasa pe fret 1-14 simultan, sau 5-17 sau etc. am vazut un milion de variatii si niciodata mie numi merge. am o acustica, griff foarte drept, fara fret buzz iar daca apas asa pe freturile 1-14 coarda sta lipita... ca sa fie distanta mai mare ar trebui sa aiba griffu o curbura suspecta :)

 

Trebuie sa apesi cu o singura mana .LOL ....

 

Curbura suspecta concava este cea ce trebuie ,dar nu la acustica ci la o chitara de "shreder" adica ptr maruntzit ....drob marunt ...marunt...(si rapid).

La acustica se regleaza o "actiune" (???) mai mare ca sa sune curat cand lovesti tare corzile.Trebuie sa le ciupesti /lovesti tare ca altfel nu te auzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.