www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Best 7 String Guitar (for Metal)


Guest BeST Godban
 Share

Recommended Posts

Guest BeST Godban

Vreau sa imi iau o chitara 7 strings pentru metal (normal). Cred ca am intrat pe toate forumurile, am vazut toate demonstratiile, etc si inca nu m-am hotarat.

De la inceput am plecat croit pe un Schecter Hellraiser C-7 FR (obligatoriu vreau si FR) dar pentru ca nu am gasit pe stoc la nimeni, pana sa comand am mai studiat problema.

Intre timp, trecand pe la Guitar Shop am pus mana pe un Jackson SLAT3-7 Soloist si cu greu l-am mai lasat. Mi s-a parut extrem de playable (si asta in conditiile in care am un Music Man Petrucci w/piezzo acasa) si prin amplificarea de acolo (desi Fender) suna extrem de bine.

Acum sunt complet nehotarat. Diferentele sunt urmatoarele:

- SC e made in Koreea iar JK e made in Japan

- SC e din Mahon iar JK din anin (alder)

- SC e set-neck iar JK e neck-thru

- SC are griful de 26.5 iar JK de 25.5

- SC are 2 EMG-uri 707 iar JK are la bridge un EMG 81-7 iar la neck un EMG 707

- SC are 3 controlere (2 de volum, normal) iar Jackson doar 2 (vol + ton, iar normal)

ambele au FR original ceea ce e un mare plus.

 

Si acum marea diferenta. Jackson-ul l-am testat. L-am simtit. Mi-a placut. Schecter-ul nu. Si avand in vedere ca nimeni nu il are pe stoc, stau sa ma gandesc daca sa-l iau asha pe nevazute, fara sa pun mana pe el.

 

Daca ati cantat pe amandoua sau pe altele, astept opinii. Daca are cineva un Schecter (si 15 minute libere) as vrea sa pun un pic mana pe el.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nu am cantat pe 7 string, pentru ca nu-mi plac 7-urile, dar pot sa relationez cu perspectiva de metalist inrait, pt. ca si eu sunt cam in aceiasi oala.

 

In schimb am cantat si pe Jackson si pe Schecter cu 6... si-ti zic: Fa cumva si cel putin probeaza si un Schecter, ca s-ar putea sa-l iei pe ala.

Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban
7string-urile sunt baritone, nu se poate altfel.

 

 

Merci de invitatie. Da, sunt din Bucuresti si pot veni cand aveti voi timp. Un nr de telefon? Al meu e 0730.642.310.

 

Si da, caut DOAR 7 string. (care normal, sunt baritone).

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban
7-le meu are 25.5 :)

 

 

Marea majoritate au 25,5. Schecter-ul este cam o exceptie cu 26,5. Am inteles ca ajuta la drop tunning. In rest...e vorba de cum te intelegi tu cu ea.

 

Inca una cu FR original, daca ai ocazia s-o incerci http://www.thomann.de/de/dean_guitars_rust...ley_rc7xmwh.htm

 

 

Merci. Da, nu o stiam. E interesanta. Nu prea am eu incredere in Dean dar... Din pacate nu o au pe stoc la Guitar Shop asha ca.....nu cred ca o sa am unde sa o incerc.

Link to comment
Share on other sites

pt mine 25.5 nu e bariton, de la 27 in sus as zice. oricum, si la 26.5 ai feel-ul ala placut in low tunings.

 

si intr-adevar, ajuta la acordajele joase fara sa-ti "lalaie" corzile si fara sa pui grosimi infernale. in plus, si ce imi palce mie mai mult, cele cu scala mai mare au un "oumpf" aparte pe care n-o sa-l obtii la nicio chitara cu 24.75 sau 25.5, indiferent in ce te acordezi.

 

in cazul de fata, sincer, cred ca Schecter ofera cel mai bun raport calitate/pret (as lua cu ochii inchisi oricand un Scheter din seriile putin mia scumpe). si... am mai auzit o chestie din asta, care la cum suna si cum arata, nu-mi dau seama de ce e asa de ieftina:

 

http://www.rondomusic.com/product3192.html (vezi si restul modelelor Agile - din pacate nu pot fi vazute sau incercate pe la noi, evident - as mai adauga)

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban
pt mine 25.5 nu e bariton, de la 27 in sus as zice. oricum, si la 26.5 ai feel-ul ala placut in low tunings.

 

si intr-adevar, ajuta la acordajele joase fara sa-ti "lalaie" corzile si fara sa pui grosimi infernale. in plus, si ce imi palce mie mai mult, cele cu scala mai mare au un "oumpf" aparte pe care n-o sa-l obtii la nicio chitara cu 24.75 sau 25.5, indiferent in ce te acordezi.

 

in cazul de fata, sincer, cred ca Schecter ofera cel mai bun raport calitate/pret (as lua cu ochii inchisi oricand un Scheter din seriile putin mia scumpe). si... am mai auzit o chestie din asta, care la cum suna si cum arata, nu-mi dau seama de ce e asa de ieftina:

 

http://www.rondomusic.com/product3192.html (vezi si restul modelelor Agile - din pacate nu pot fi vazute sau incercate pe la noi, evident - as mai adauga)

 

Arata INCREDIBIL. Si la ce specificatii are....cred ca si suna la fel.

 

pt mine 25.5 nu e bariton, de la 27 in sus as zice. oricum, si la 26.5 ai feel-ul ala placut in low tunings.

 

si intr-adevar, ajuta la acordajele joase fara sa-ti "lalaie" corzile si fara sa pui grosimi infernale. in plus, si ce imi palce mie mai mult, cele cu scala mai mare au un "oumpf" aparte pe care n-o sa-l obtii la nicio chitara cu 24.75 sau 25.5, indiferent in ce te acordezi.

 

in cazul de fata, sincer, cred ca Schecter ofera cel mai bun raport calitate/pret (as lua cu ochii inchisi oricand un Scheter din seriile putin mia scumpe). si... am mai auzit o chestie din asta, care la cum suna si cum arata, nu-mi dau seama de ce e asa de ieftina:

 

http://www.rondomusic.com/product3192.html (vezi si restul modelelor Agile - din pacate nu pot fi vazute sau incercate pe la noi, evident - as mai adauga)

 

Sa inteleg ca 7-string-ul tau nu are acel Oumpf ? :) Te intreb pentru ca sincer, Jackson-ul ala inca imi face cu ochiul. In special pentru grif si playability. Plus ca am observat ca are griful si mai subtire. Chiar si fata de Petrucci Music Man 7 strings. Hmmm...

Link to comment
Share on other sites

7-le meu suna incredibil si, cat de subiectiv sunt, n-as da-o pt multe alte modele. dar cum am zis si mai sus, o chitara cu 25.5" nu va suna niciodata ca un 27". de aia isi iau oamenii baritoane. in plus, daca vreau acordaje extreme, nu prea mai merge, ca ultima coarda (cea mai groasa) va fi mereu prea "bleaga". e o chestie de fizica pan' la urma, e vorba de tensiunea in coarda. ai scala mai lunga, poti pune si corzi mai subtiri si sa stai in acordaje mai joase (si sa sune bine). deci, fara sa-ti sune a doaga sparta sau cu tone de buzz. daca te gandesti sa canti in B standard, nu ai problema, nici cu un ton mai jos chiar. dar la acordaje "grave" rau, nu va fi combinatie. fapt pt care ti-as recomanda din start, macar un 26.5.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban
7-le meu suna incredibil si cat de subiectiv sunt, n-as da-o pt multe alte modele. dar cum am zis si mia sus, o chitara cu 25.5 nu va suna niciodata ca un 27". de aia isi iau oamenii baritoane. in plus, daca vreau acordaje extreme, nu prea mia merge, ca ultima coarda (cea mai groasa) va fi mereu prea "bleaga". e o chestie de fizica pan la urma, e vorba de tensiunea in coarda. ai scala mai lunga, poti pune si corzi mia subtiri si acordaje mai joase. evident, fara sa-ti sune a doaga sparta. daca te gandestis a canti in B standard nu ai problema, nici cu un ton mia jos chiar. dar la acordaje "grave" rau, nu va fi combinatie. fapt pt care ti-as recomanda din start, macar un 26.5.

 

Nu cred ca o sa ajung mai mult de un Drop D / Drop A maxim. Dar who knows. A, si by the way. Ce chitara ai ?

 

7-le meu suna incredibil si cat de subiectiv sunt, n-as da-o pt multe alte modele. dar cum am zis si mia sus, o chitara cu 25.5 nu va suna niciodata ca un 27". de aia isi iau oamenii baritoane. in plus, daca vreau acordaje extreme, nu prea mia merge, ca ultima coarda (cea mai groasa) va fi mereu prea "bleaga". e o chestie de fizica pan la urma, e vorba de tensiunea in coarda. ai scala mai lunga, poti pune si corzi mia subtiri si acordaje mai joase. evident, fara sa-ti sune a doaga sparta. daca te gandestis a canti in B standard nu ai problema, nici cu un ton mia jos chiar. dar la acordaje "grave" rau, nu va fi combinatie. fapt pt care ti-as recomanda din start, macar un 26.5.

 

 

Nu cred ca o sa ajung mai mult de un Drop D / Drop A maxim. Dar who knows. A, si by the way. Ce chitara ai?

Link to comment
Share on other sites

salut!

sunt fericitul posesor al unui schecter hellraiser c-7 fr, si vreau sa spun ca sunt mega super extra fextra multumit de ea :lol:

 

dar, daca nu iti plac grifurile groase, s-ar putea sa nu-ti placa. Mie imi plac nitel mai groase, mai ales la 7-string, mi se pare ca ai de ce tine si ca transmite sunetul mult mai fain.

 

iata aici si review-ul meu la aceasta fantastica chitara http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4...mp;#entry454191 :)

Link to comment
Share on other sites

Recomand

- Ibanez RG 1527 cu electrica complet schimbata(doze swich pot .. ) suna de intepenesti si sunt cele mai confortabile 7 stringuri (Tony Macalpine foloseste acum asa ceva)

 

Sau ceva mai rau

 

- RGD2127Z http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-RGD2127Z

 

Nu am cantat da ce am ascultat si ce review are suna bine

 

 

Poti si Ibanez 8 string chitaristu din Animals as leaders foloseste (Asta daca esti cu prog in cap)

 

 

- Carvin 7 string (nu am cantat dar stiu ca sunt de o calitate f buna) (doar pe 6 string am cantat)

 

sau alta nebunie Caparison

 

http://www.guitarasylum.com/product_pages/...-oiled-2008.htm

 

Depinde ce buget ai :)http://www.prsguitars.com/privatestock/mat...ls/7string.html

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

Recomand

- Ibanez RG 1527 cu electrica complet schimbata(doze swich pot .. ) suna de intepenesti si sunt cele mai confortabile 7 stringuri (Tony Macalpine foloseste acum asa ceva)

 

Sau ceva mai rau

 

- RGD2127Z http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-RGD2127Z

 

am cantat pe rg1527, sunt de acord ca electronica este o varza, dar nu imi place deloc griful, este foarte subtire pt un 7-string, parca sta sa se rupa :)

 

RGD-ul in schimb imi pare foarte interesant si cand o sa apara pe la cluj abia astept sa il gadil :lol:

 

am mai cantat pe un apex 2 si la acela griful era mult mai ok, asa ca poate si la apex 1 ar fi :lol:

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Depinde de gusturi ca si comoditate rg 1527 este suprem am incercat o gramada de 7 stringuri si nu mi-au placut inclusiv schecter/jackson pe rg 1527 zburam l-am recomandat pentru ca este modelul reinoint pe care petrucci il folosea mai demult (nu mai stiu numaru exact al 7 stringului folosit de petrucci - inafara de univers). Persoana in cauza detine un Music Man Petrucci cea ce tind sa cred ca o sa ii placa. Ca ti-e nu-ti place griful asta tine de gusturi cum te-ai invatat tu, mana etc...

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

Depinde de gusturi ca si comoditate rg 1527 este suprem am incercat o gramada de 7 stringuri si nu mi-au placut inclusiv schecter/jackson pe rg 1527 zburam l-am recomandat pentru ca este modelul reinoint pe care petrucci il folosea mai demult (nu mai stiu numaru exact al 7 stringului folosit de petrucci - inafara de univers). Persoana in cauza detine un Music Man Petrucci cea ce tind sa cred ca o sa ii placa. Ca ti-e nu-ti place griful asta tine de gusturi cum te-ai invatat tu, mana etc...

 

 

A, da, stiu ce zici, n-am zis ca e o chitara proasta (inafara de electronica), am zis pur si simplu ca mie nu mi-a placut griful si ca mi se parea un pic prea subtire pt 7-string, nu ca ar fi de calitate inferioara. Am mai cantat si pe un RG7620, care mi s-a parut o suprema chitara, dar asta era pe vremea cand nu stiam foarte multe ca sa-mi dau seama.

Link to comment
Share on other sites

:)) putem pune un filtru, cumva, sa nu se poata scrie cuvantul Ibanez cand e vorba de 7strings pls? Alea nu sunt chitari, sunt scanduri cu corzi. N-au personalitate, n-au finete, n-au ton si nu suna a nimic.....nimic.....nimic.... Si acum, rog posesorii de 7strings Ibanez sa imi sara in cap. Pe rand, totusi.

 

Ontopic: bogdan, sper ca ti-ai facut o parere. recomandarea mea este sa cantaresti bine decizia. Si sa fie musai baritone, altfel nu ai cum sa obtii acel "oumpf" de care spui. Inca ceva, daca optezi pt Schecter pls nu o lua din Romania si mai ales, vezi daca gasesti una facuta pana in 2008, acelea sunt cele mai bune. Seriile de dupa 2008 sunt cam... sa zicem ca cei cu Ibanezuri isi rad in pumn.

Link to comment
Share on other sites

:lol: ) putem pune un filtru, cumva, sa nu se poata scrie cuvantul Ibanez cand e vorba de 7strings pls? Alea nu sunt chitari, sunt scanduri cu corzi. N-au personalitate, n-au finete, n-au ton si nu suna a nimic.....nimic.....nimic.... Si acum, rog posesorii de 7strings Ibanez sa imi sara in cap. Pe rand, totusi.

 

I'm backing you right the fuck up. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban

Multumesc tuturor. Sfaturile voastre au fost foarte utile. Multumesc mult Razvan pentru sansa de a proba un Schecter. Intr-adevar suna intr-un mare fel. Insa conteaza si tipul de grif pe care sunt obisnuit. Griful la Schecter, desi foarte versatil, mi s-a parut un pic cam gros pentru mana mea. Drept urmare m-am decis. Azi la ora 12:00 mi-am luat Jackson Soloistul. Cant de vreo 4 ore pe ea si sunt super incantat. Intr-adevar, are griful doar de 25,5 deci nu e un chiar un bariton dar suna intr-un foarte mare fel. Iar griful (sper sa nu fac o blasfemie) se bate cu succes cu cel am Music Man-ului. Foarte versatila si in acelasi timp nervoasa. Finish-ul este impecabil. Deci....deocamdata sunt super incantat. Si inca nu am bagat-o pe Marshall (lampi).

 

Inca o data, multumesc si.....cred ca topicul poate fi inchis (sau discutia poate continua..)

 

A, fara suparare dar Ibanez-urile mi se par overrated.

Link to comment
Share on other sites

Guest BeST Godban
S-o canti cu placere si treci pe la sala sa o vedem si noi, sunt chiar curios. Maine de la 5 :lol: .

Legat de mana ta, probabil ai vazut ca am mana si mai mica deca a ta :) )

 

Sa stii ca incerc sa trec. Colegul tau o sa fie in special incantat :lol:

 

Da, ai mana mai mica dar obisnuita pe Schecter. Lista chitarilor mele de pana acum: Premier (copie Fender), Ibanez S320, Petrucci Music Man (Piezzo Bridge), Jackson Soloist. Toate cu grif asemanator, (oricum clasic ca marime si stil). In plus, e clar ca Music man-ul nu il dau niciodata si era destul de greu sa am doua chitari total diferite ca grif (voiam doar ca sunet).

 

Te sun maine.

 

P.S. Tie, pe head-ul ala Marshall fara lampa, ti-ar placea cum suna Music Man-ul. Dar de fapt cred ca il stii din toate videoclipurile Dream Theater.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.