www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Idee Amplificator


Guest AndreiN
 Share

Recommended Posts

Guest AndreiN

Puteti sa imi dati is mie o sugestie pentro o firma buna de amplificatoare?Am vazut Fender Frontman 15 R e bun de ceva?Pot sa gasesc ceva mai bun la acelasi pret?Tnx

Link to comment
Share on other sites

In banii aia gasesti un Kustom 12 Gauge.

Are 16 wati si un difuzor de 12",ceea ce il face sa sune mai bine ca fenderul ala,la pathfinder nu ma pronunt ca nu m-am probat.

Daca nu ma insel,12 gauge e chiar mai ieftin decat cele 2 mai sus mentionate.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dacã în universul tãu Champ 600, cu al sãu amãrât difuzor de 6", sunã mai prost decât tinicheaua aia de Kustom, nu am comentarii de adãugat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Kustom 12 Gauge,altceva?

 

Ți-am dat 3 variante de combo-uri mai sus și tu pe cea mai proastã ai remarcat-o?

Link to comment
Share on other sites

Ignorã postul de mai sus.

 

Champ 600 este un amplificator pe lãmpi (full-tubes, nu doar una aruncatã în preamp). Cautã mai multe despre asta, atât pe RGC, cât și pe vastul Internet.

 

Usor,eu ii recomandam doar un amp IN BANII PE CARE A ZIS CA II ARE.Acuma daca tu gasesti la banii aia gasesti amp full tube,chiar si sh,tot respectul.

Dar sa zici ca intre fender frontman 15 si 12 gauge,12 gauge e mai prost atunci chiar nu te inteleg.Acum daca tie iti place frontman,din nou e parerea ta si o respect.

Am cantat pe fm212 si suna destul de bine,insa din ala mic cu greu scoti un ton decent.

 

parerea mea™

Link to comment
Share on other sites

+1 :)

+2 :lol:

Ontopic: In calitate de troll finutz al acestui forum, trebuie sa te avertizez ca amplificatoarele trebuie date taricel ca sa sune ok :) asa ca in principiu poti sa iei ce marca de amp vrei tu, dar sa nu vii acasa cu vreo minunatie de 50W ca ti-l pun vecinii in cap :lol:

Ai cam avea de ales intre Vox, Roland, Line6 si Marshall MG (cam astea sunt principalele cred). Ti le-am enumerat pe astea si nu altele pentru ca astea au efecte si banuiesc ca asta cauti :) daca esti incepator ia-ti gandul de la amp pe lampi ca n-ai ce face cu el :)

Link to comment
Share on other sites

Si Champ 600 si Pathfinder au iesire de cabinet deci poti ocoli boxele daca iti faci rost de un cabinet mai incolo. Oricum, chiar si diful de 6" suna ok daca nu bagi in el un ton cu foarte mult bass. Si da, te va enerva un pic lipsa unui eq dar asta e. Pathfinder e foarte misto in banii pe care ii dai si are reverb eq si tremolo. Ambele sunt foarte bune pt invatat si sunt analogice, ceea ce te ajuta sa iti observi mai bine greselile in conditii de studiu.

 

Altfel, Kustom are boxa de 12" si ar putea suna misto cu un procesor in fata, mai ales pt chestii suparate.

 

Ampurile cu efecte digitale au de toate daca nu ai chef sa bagi bani mai incolo in pedale n stuff.

 

Asculta cu atentie pe youtube si daca poti fa o tura prin magazine.

 

ps : cu champ-ul am avut probleme din cauza lampilor stock si a trebuit sa mai dau vreo 2 mil jumate pe 2 seturi de lampi bune, deci daca il poti lua sh cu lampi schimbate go for it.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

De exersat acasa poti si pe casti nu este nevoie sa urle o statie sa deranjezi cu exercitii interminabile pe cei din jur .

 

Poti sa exersezi si pe boxele multimedia de la PC , eu am exersat si pe mini statie portabila de notebook .

 

Daca ai nevoie de o statie ptr mai tarziu la repetitii si cantari sub 50W sa nu cumperi daca este pe tranzistoare sau sub 30W sa nu cumperi daca e pe tuburi ,,minim 1 x 12" dar 2 x 12" ar fi ideal ca sa te auzi langa un tobar incepetor care bate de rupe tot ..

 

Si mai tarziu :

http://en.wikipedia.org/wiki/File:MarshallStack_Slayer.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iata link la o piesa cantata la un festival .

 

 

Statie Sony ptr masina pe Mos FET reglata pe aprox 60-70W in varfuri debitati pe un dif Peavey .saxafonul pe 300 W chitara nu a fost amplificata in PA ( nu au adus mixerul cei care erau cu sonorizarea si nici cabluri suficiente asa ca am pierdut timp cu improvizatii ca sa functioneze PA-ul ).

 

Dar am mai cantat odata cu acest combo facut de mine si a facut fata bine la "tobar" suna approx la fel de tare ca si VOX-AC30 al prietenului meu Bujor Hariga surprinzator nici in joase nu aveam diferenta prea mare cu toate ca VOX-ul cu 2 x 12" si "open back" are joase suficiente.

 

Era mai bine daca putem sa ma bag si pe PA dar am folosit cablurile si un procesor din instalatia mea la PA asa ca nu mai aveam cu ce sa fac legaturile.

 

 

Statia "combo" NU ARE NICI UN REGLAJ DE TON !! doar un potmetru de volum .

 

Functioneaza bine cu orice fel de procesor sau preamp/distors .In Procesoare exista EQ asa ca nu mai reste nevoie sa aiba si statia.

 

Efectele ,procesoare este bine sa nu fie inglobate in statia de outere pentru cazul cand vei canta cu alta statie sa nu fii obligat sa transporti si statia care are efectele.

 

In acest link se aude statia intre un Vox si un Gabriel plus bas si tobe. Bineinteles este totul mixat /amplificat in PA dar se vede ca stau destul la distanta de boxa plus VOX-ul batea catre mine din lateral pus sus pe o cutie de boxa.Deci putere suficienta .

 

O statie din aceasta in talcioc o poti lua cu 100 RON , un dif bun 12" ptr chitara cu SPL mare maxim 350 RON ,mai trebuie o cutie ( boxa) si o sursa de 2x30V .

 

Statia legat in punte si alimentata cu 2x30V / 4A poate furniza aprox 200W , sau 2 x 70W stereo .Deci in caz dre nevoie ( scena mare ) se poate cupla inca o boxa daca se alimenteaza cu 2 x 30V/4A .Eu am alimentat cu 2x17V ca sa nu distrug difuzorul .

 

Pe clean cu etejul final in overdrive suna 90% ca si o statie pe tuburi.

 

Cred ca este cea mai buna solutie ca sa ai o statie performanta dar si ieftina pe care sa o poti si reconfigura dupa nevoie un combo mic la care daca cuplezi inca o boxa serioasa te scoate de pe scena.

 

 

Acu doua saptamani am vazut statie asemanatoare de 1000W ( OK nu este ea de asa putere dar de 2 x100 precis ) , o sa mai cumpar una ca sa opun in boxa cu diful de 15" in care a fost montat initial acesata statie Sony , doar ca este mare boxa si este problematic transportul .Nu merita sa car 300W ptr cantat intr-un mic club.

 

Am mai luat o statie de 4 x 22W ( am muscat caci este pe 12 V dar este buna ptr 4 difuri legate separat dar este nevoie de curent mare in jur de 10-12 A ,eu credeam dupa cum arata ca are convertizor de la 12-la 60V ca si Sony amintit si mare surpriza vad acasa ca este pe 12 V ) 100 RON am dat pe ea.

 

 

 

Are reglaj de ton si volum pe F si R .adica pe cate doua canale stereo fata si spate..

Se poate folosi doar un singur canal asa are 22W cu un dif de 12" /4 Ohm si suna chiar si la repetitie suficient de tare .

Urmeaza sa-i pun un traf si sa fac un redresor ptr 12V /12A.Nu am gasit deocamdata un traf toroidal ca sa nu car ditamai tref E+I greu .Ar fi bine sa folosesc sursa in comutatie ca sa fie usoara scula.

 

Daca ai un prieten electronist acesta poate sa-ti faca un alimentator de la 220- la cat trebuie cu redresor etc ...si adapteaza alimantarea de la retea.( la cele cu convertizor de la 12V-la 60V sau 100V se decupleaza si se alimenteaza direct cu adaptor de la reteaua de 220 .

 

 

Sa nu uit sa precizez ca cele mai multe statii de chitara din acestea micute de 10-15W sunt construite cu un TDA 2030 chiar fara racire ....am reopatrat cateva .Doar ca are un "look" de statie de chitara ...hehe...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

in principiu poti sa iei ce marca de amp vrei tu, dar sa nu vii acasa cu vreo minunatie de 50W ca ti-l pun vecinii in cap :)

 

+1. Cel mai mare cosmar al vecinilor mei e o cutie mare neagra cu un difuzor de 15" si cu niste butoane in partea de sus.

 

Oricum, mie parca imi pare putin rau ca am dat boxele mele poloneze de 180W bucata. Puteam sa imi iau un amp hi-fi 2x100 si un pre-amp si atunci aveam cu ce darama tencuiala . Si mi-ar fi placut foarte mult sunetul.

 

Eu recomand sa-ti iei o pedala sau doua si sa pui chitara in placa de sunet a pc-ului. Apoi daca vrei sa intri intr-o trupa, ia-ti un amp (foarte) puternic si gata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.