www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Screaming Heads Top Artist Pe Rockdetector.com


Killahead
 Share

Recommended Posts

Am primit un mail de la prestigiosul site Rockdetector in care am fost anuntat ca Screaming Heads, trupa noastra draga (dadius, Alecul, Cana, Killahead plus Dio, care INCA nu e membru RGC) este TOP ARTIST in genul CROSSOVER. Suntem prima trupa romaneasca care are aceasta mare onoare!

Dupa laudele aduse de revista Metal Hammer (editia germana) , acum asta!!!

 

Dau de baut la toata lumea!!!!!!!!!!! :) Macar virtual.....

 

Screaming Heads Rockdetector Site

 

post-1237-1145279502_thumb.jpg Cel mai frumos cadou de Pasti

Link to comment
Share on other sites

Guest dadius

Sa vezi si sa nu crezi! La 10 ani de la aparitia "Traind degeaba" am ajuns si noi intr-un top. :) Mai bine mai tarziu decat niciodata nu? Stai sa vezi cand terminam proiectul Screaming Heads Reloaded. Pana atunci insa, ca intotdeauna.....respectele mele tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Am primit un mail de la prestigiosul site Rockdetector in care am fost anuntat ca Screaming Heads, trupa noastra draga (dadius, Alecul, Cana, Killahead plus Dio, care INCA nu e membru RGC) este TOP ARTIST in genul CROSSOVER. Suntem prima trupa romaneasca care are aceasta mare onoare!

Dupa laudele aduse de revista Metal Hammer (editia germana) , acum asta!!!

 

Dau de baut la toata lumea!!!!!!!!!!! :) Macar virtual.....

 

Screaming Heads Rockdetector Site

 

post-1237-1145279502_thumb.jpg Cel mai frumos cadou de Pasti

BRAVO,my friend,poate resuscitati si voi trupa

Link to comment
Share on other sites

Draga Midnight Rider (you really are the coolest!!!), Geiger (Avantgarde God), Marcel (dau de baut la prima intalnire, promit!), si nu in ultimul rand 9_lives _of_innocence & Miriapod (FOARTE spirituale si FOARTE frumoase), va multumesc pt. cuvintele voastre!!!!!

 

dadius, ai dreptate, atunci sa vezi "cine o sa intre-n cap la voi" :)

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Glass, Geologu & my buddy Cosu!!!

 

....sa curga berea si taria (asta pt. mine mai ales!) in valuri!

 

Da, caseta......Scurt istoric al casetei ca suport magnetic.

 

Atunci cand a aparut "Traind degeaba" singurele trupe romanesti care aveau CD erau Iris, Celelalte Cuvinte, Cargo, Sarmalele Reci, Ura de dupa usa (!) si alte cateva, dar in nici un caz 10. Case de discuri erau doar cateva, de ex. Electrecord (...), Vivo, East&Art, si poate mai 1-2. NU exsista nici macar Zone Records, prima casa de discuri adevarata din Romania. Ce sa mai zic de restul... Trupele acum celebre din acest gen (Vita de Vie, Implant Pentru Refuz) nu existau sau erau inca in stadiul de inceput.

Cu IPR am dormit claie peste gramada in tren, am mancat din aceeasi farfurie si am impartit primul j...t. Chiar ca aveam nevoie dupa aia de ocheleri de soare, ca si acest smiley :)

 

As putea sa scriu pagini intregi de umor rockeresc trait de noi. Imi place mult sa povestesc din-astea...

 

De RUMANIA ce sa zic? Pot zice ceva???? :)

 

Multumesc Tudor, multumesc Michel

 

Pai incercam sa profitam de acest revival nesperat. Mi-e asa de foame de METAL.....

Pacat ca nu sunt toti aici. Doar dadius si cu mine activam in partile astea.

Link to comment
Share on other sites

Guest dadius

@glass

Nu numai ca e singura caseta din top. A fost o casta produsa in totalitate de noi si de tatal meu pe firma lui. Imi amintesc cum am stampilat manual fiecare coperta si cum le-am taiat cu foarfeca si cu cutter`ul. Copertile au fost scoase la o imprimanta color pe jet de cerneala ca nu am avut bani de tipografie.Nu mai stiu a cui a fost ideea copertii dar stiu ca l-am bagat pe prietenul nostru Alexa in frigiderul de Coca-Cola de la firma lu´ tata. :) Ca sa nu mai spun cum am inregistrat. Intr-un hol din Casa de Cultura din Resita ,pe un mixer rusesc si un magnetofon Akai in doua piste (nu mai stiu ce model). Cumparaseram inainte doua benzi Ampex noi noute de la Muzica din Bucuresti. Am tras toti deodata .4 bete si cate o piesa cap coada. Apoi am suprapus vocile si unele solouri. Si la final am copiat de pe mag pe cate doua deckuri pana am facut cateva sute. Nu mai stiu acum exact cate am facut. 100 sau mai mult. Nu-mi mai amintesc. Oricum cu aceasta caseta ne-am calificat la Top T in 1996. Asta am trimis-o la preselectie. Ramane si pana azi cel mai bun produs Screaming Heads.

 

@killahead

Cred ca exita si Roton, dar la vremea aceea era inca sub numele Poker sau ceva de genu´

 

@midnight rider

Trupa este in curs de "resuscitare" ca sa folosesc termenul tau. Daca reusim sa ducem la bun sfarsit ce ne-am propus, va iesi ceva misto sigur. Ramane sa vedem.Problema e timpul si distanta mare dintre noi. dar cumva o ducem noi la bun sfarsit. Si atunci sa te tii............ :):)

Edited by dadius
Link to comment
Share on other sites

Sheriff, multumim mult de tot!!!!!

 

 

OFFTOPIC

Bones, asa e. Mai stii cate piraterii se gaseau pe tarabe? Dar ce sa mai zic... Cate casete ne-am cumparat noi din Buzau, din piata de langa teatrul de vara unde se tinea Top T si din magazinul lui Tollea Postovei (organizator Top T)... Era foarte bine aprovizionat! Eu mi-am luat Tectonic "Anomalia"(unul dintre cele mai ascultate albume ale mele EVER), Sabbath, Malmsteen, Clawfinger.....

Link to comment
Share on other sites

@cdaugustin - Multumesc frumos, sper sa ne mai auzim!!! :)

 

@bones

Da, Vivo a fost o casa de discuri super-tare in ceea ce priveste rockul romanesc. Mai amintesc pe langa cele enumerate de tine si Celelalte Cuvinte "Armaghedon" si Cargo "Destin" (varianta originala, nu cea reeditata de Media Pro). Stiu ca pentru "Armaghedon" au platit 4000 de marci germane. Asta ar fi putin peste 2000€. Si cu asta au avut drepturi depline de difuzare! Dupa parerea mea FOARTE putin pentru acel mega-album.

 

@glass

Pai ai inceput bine de tot, in clasa a treia! Ai investit ceva bani in ele... Si eu am avut multe casete, dar cu timpul le-am inlocuit cu CD-uri si acolo unde s-a putut cu discuri de vinil (cat le iubesc!). Asa ca acele casete au fost facute cadou la prietenii mei rand pe rand.

Inca mai am casete, cred ca vreo 200-300 tot au ramas. Sunt in primul rand casete originale cu trupe romanesti (multe de la trupe prietene, cu dedicatie), apoi mai sunt cateva albume EXTREM de greu de gasit pe LP sau CD (ex. trupa The Scream, cu John Corabi (Mötley Crüe, Union, Ratt) si Bruce Bouillet & John Alderete de la Racer X) si cateva demo-uri rare cu trupe romanesti si straine.

Aveau si casetele partea lor buna, nu erau asa de scumpe ca un CD.

 

Sper ca Jules sa fie buna cu noi si sa nu se supere pt. acest mic offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alecul

foarte fain sa te trezesti dintr-o data cu asta in ceafa :) ...sincer, nu m-as fi asteptat, cu atat mai putin dupa N ani :)

merci mult Tony...means a lot :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.