www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Amplif Sa-mi Cumpar Langa Un Ibanez Rga42?


AdyK666
 Share

Recommended Posts

Hello!

Vreau un Ibanez RGA42 (active pickups) si nu stiu ce combo sa cumpar langa el.

Ma gandeam la un Line6 Spider IV 75, ceva mai simplu, gen Peavey Bandit 112 sau orice altceva.

Vreo sugestie?

Mersi fain.

A... si inca o intrebare. Nu stiti cu Thomannu cum ies mai bine? Comand direct de la ei sau prin www.echimpamente-muzicale.ro, unde trebuie sa platesc pretul de pe siteul german + 3% + curierul?

Link to comment
Share on other sites

Hello!

Vreau un Ibanez RGA42 (active pickups) si nu stiu ce combo sa cumpar langa el.

Ma gandeam la un Line6 Spider IV 75

 

E bine cã ținteºti la scule bune din prima, dar 75 W ? Deja ai angajamente live ? Mã gândesc cã nu vrei sã evacuezi vecinii ...

Eu am Vox Valvetronix de 30 W ºi dau volumul mititel atunci când nu folosesc cãºtile...

Link to comment
Share on other sites

E bine cã ținteºti la scule bune din prima, dar 75 W ? Deja ai angajamente live ? Mã gândesc cã nu vrei sã evacuezi vecinii ...

Eu am Vox Valvetronix de 30 W ºi dau volumul mititel atunci când nu folosesc cãºtile...

 

Pai cum primesc sculele ma apuc de repetitii, presupun ca am nevoie de 75 W. Probabil am sa raman la Line6 Spider IV 75 + pedala FBV. Daca aveti ceva idei mai bune/ieftine spuneti-mi. Thanks.

Pentru vecini am un amplif "no name" de 19 W. :)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai putere mare nu e o problema, pentru asta ai reglaj de volum. Oricum, dif-ul sau nu fie mai mic de 12" daca vrei sa-l folosesti si la repetitii.

 

Da, dar e ca ºi cum ai umple o galeatã ca sã iei o gura de apã, nu ?

 

Orice aparat/dispozitiv/sculã, conform legilor tehnice, dã randamentul maxim în treimea mijlocie a scalei sale ( cum e cazul difuzorului de la ampliful de 75 ). Îți iei Ferrari ca sã te plimbi cu 50 la orã în oraº ?

 

PS: dacã are salã de repetiții , ok !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Da, dar e ca ºi cum ai umple o galeatã ca sã iei o gura de apã, nu ?

 

Orice aparat/dispozitiv/sculã, conform legilor tehnice, dã randamentul maxim în treimea mijlocie a scalei sale ( cum e cazul difuzorului de la ampliful de 75 ).

 

Nu, nu e deloc aºa. Amplificatorul monolitic ºi difuzorul funcționeazã fix la fel la 0,7W ºi la 75W. Doar dacã se depãºeºte puterea maximã se comportã altfel ºi în general neplãcut.

E chiar mai bine dacã ai mai multã putere pentru cã ai headroom mai mare.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu e deloc aºa. Amplificatorul monolitic ºi difuzorul funcționeazã fix la fel la 0,7W ºi la 75W. Doar dacã se depãºeºte puterea maximã se comportã altfel ºi în general neplãcut.

 

Mã refeream la dimensiunea difuzorului...Un difuzor mare dat la minim mã gândesc logic cã nu dã totul...

 

O fi o tehnologie modernã, oi fi rãmas în urmã... O sã citesc despre amplificatoarele monolitice. În cazul ãsta , ºi eu, care-aveam uºoare îndoieli în legãturã cu achiziția mea, pot fi mulțumit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.