www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ritmul...


Guest BadGuy3
 Share

Recommended Posts

Guest BadGuy3

Acesta intrebare poate suna cam aiurea dar...care este ritmul la chitara?

 

Este cumva acea parte in care dau sus shi jos pe corzi?

 

Incerc sa invat de unul singur...shi pana acum am reusit sa invat acordurile de baza (e,d,c,g,a,f + cele majore) shi acum incerc prima mea melodie:"Andrii Popa" de Pheonix...dar nu stiu ritmul.

 

Trebuie neaparat sa cant ritmul melodiei? Am vazut pe youtube cam unu canta asa cum ii venea(respecta notele dar dadea pe corzi sus shi jos una dupa

alta).

Iar o prietena...folosea un ritm(dak chiar astai ritmul)(is incepator luati-ma uosr :) ) facea ceva de genu...(sper sa intelegeti):jos,jos,sus,sus,jos,sus...

Link to comment
Share on other sites

Da, la asta se refera ritmul. Vezi ca la melodiile romanesti e un pic mai complicat sa prinzi ritmul (daca incerci sa inveti de pe tabulaturi.ro, care dupa parerea mea e o bataie de joc pentru incepatori). Dupa parerea mea cea mai buna metoda de invatare (in afara de profesor) e Guitar Pro. [nu e tocmai gratuit dar te descurci tu sper sa faci rost de el] Taburi (un fel de partituri de chitara, prinzi repede notatia daca esti istet) gasesti la aproape orice melodie pe site-ul ultimate-guitar.com. Scuze daca te-am luat prea repede cu vreo explicatie. Succes!

Link to comment
Share on other sites

La inceput folosesti un ritm simplu, jos sus jos sus etc....

Dupa ce vei putea sa schimbi acordurile fara sa stai sa te gandesti unde trebuie sa pui fiecare deget si vei reusi sa coordonezi mai usor mainile incerci sa faci ritmul (bataia) corecta.

Eu unul consider ca este f important sa asculti melodia si sa incerci sa canti in acelasi timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
daca incerci sa inveti de pe tabulaturi.ro, care dupa parerea mea e o bataie de joc pentru incepatori

 

De ce? E atât de "nasol" cã îțî dã doar notația acordului, fãrã digitație?

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White
Dupa parerea mea cea mai buna metoda de invatare (in afara de profesor) e Guitar Pro. [nu e tocmai gratuit dar te descurci tu sper sa faci rost de el]

 

guitar pro il gasesti pe o grmada de torrenturi....asa ca stai calm, descarca-l, priveste relaxat cum se descarca, ia chitara in mana, berea intr-o mana si fii gata de rockereala! :)

Edited by Radu White
Link to comment
Share on other sites

Cu acest topic pun si eu o intrebare legat de subiect. Voi astia mai "in varsta" cum cantati? Adica scrieti pe o foaie ritmul sus jos etc sau ascultati muzica si cantati dupa cum va vine. Eu cant dupa a doua modalitate dar dupa aia sa nu ma intrebe nimeni ce ritm am pus ca habar nu am :) E gresit cumva?

 

Cantand mai rar cu prietena melodii cu acorduri, ea se enerveaza ca nu fac niciodata aceasi bataie. Ritmul trebuie sa il simti si, ca atare, sa il exprimi cum iti vine. Chestia cu sus jos niciodata nu am inteles-o sincer sa fiu :lol:

Link to comment
Share on other sites

Cu acest topic pun si eu o intrebare legat de subiect. Voi astia mai "in varsta" cum cantati? Adica scrieti pe o foaie ritmul sus jos etc sau ascultati muzica si cantati dupa cum va vine. Eu cant dupa a doua modalitate dar dupa aia sa nu ma intrebe nimeni ce ritm am pus ca habar nu am :) E gresit cumva?

 

Ca unul cu oarecare vechime si cu mai putine baze teoretice in ale muzicii, iti spun spun urmatoarea intamplare: recrut fiind in Armata Romana am fost repartizat sa invat Morse, sa fiu radiotelegrafist. Instructorul ne-a spus asa "Daca veti sta sa numarati liniile si punctele, nu veti putea niciodata sa recunoasteti literele alfabetului Morse si nici sa le receptionati la viteza mare, trebuie doar sa retineti "melodia" fiecarei litere".

 

La fel e si cu ritmul, inveti melodia si ritmul vine de la sine, daca stai sa numeri cate batai in sus si cate in jos, nu vei canta niciodata.

 

Sau poate gresesc....

Link to comment
Share on other sites

Eu cint "cum imi vine" si, daca gasesc ceva ce imi place, notez. Mi s-a intimplat de citeva ori sa gasesc un ritm care imi place si acum nu il mai stiu pentru ca nu m-am obosit sa il scriu. La fel de util e daca vrei sa inveti pe cineva un ritm - trebuie ceva mai explicit decit "fa ce fac si eu".

De la inventia lui, scrisul a fost un instrument important pentru pastrarea si transmiterea informatiei - parca e pacat sa nu profit de el :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.