www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce S-a Intamplat Cu Chitara Mea


Guest Bratlord
 Share

Recommended Posts

Guest Bratlord

Acu vreo luna am luat o chitara marca Cimar, made in Japan, model LP, la un pret de nimic. In momentul in care am cablat-o la ampul meu(un marshall Avt 50x) am observat ca suna foarte bine, avea un ton oarecum prezent in medii dar in acelasi timp foarte war si lp like. Din nefericire nu am reusit sa ma bucur prea mult de ea si in urma unui mic accident ii s-a crapat fretboardu si a trebuit dusa la reparat. Tipul la care am dat-o mi-a lipit fretboardul inapoi si mi-a facut si un fine touch, insa am observat ca, de cand a avut acest accident, tonul ei este mai spalacit si mai lipsit de prezenta. De ce? Help me on this one, please!

P.S. Mentionez ca inainte de reparatii avea doza de pe neck cu magnetzii in jos

Link to comment
Share on other sites

Guest Bratlord
cine ti-a reparat-o? :) fa un review obiectiv.

Iar dupa reparatii cum avea doza? Circuitul electric a fost refacut?

 

OK. Deci, cand am cumparat-o era, din mai multe puncte de vedere varza, dar avea un ton foarte bun. Este model lp clasic, cu 2 humbuckere bridge si neck, 4 potentiometre, volume x2 si ton x2 si switchu dintre doze cu 3 poziti: bridge, neck, si middle. Switchu era stricat, si functiona doar pe doza de neck(care era pusa cu magnetii in jos, inspre bridge) iar potentiometrele erau stricate mai putin cel de volum de pe neck,(oricum de celelalte 2 nu stiam daca functioneaza din moment ce switchu era blocat pe doza de neck). Deci era cam bolnavioara, ca sa zic asa, doar ca tonul ei era foarte sanatos. Dupa ce cineva a considerat ca nu sufera destul a scapat-o pe jos si ii s-a deslipit fretboardul, astfel incat nu mai puteam canta deloc pe ea. Am dus-o la reparat in Timisoara, la un tip pe nume Hariga care s-a oferit sa repare mai mult decat fretboardul la ea. A desfacut-o si a curatat potentiometrele si switchu facandu-le sa functioneze din nou. De asemenea a lucrat si la doze si doza de pe neck a fost pusa in pozitia corecta(cu magnetii in sus) Nu stiu exact care este problema dar chitara nu mai are tonul pe care il avea inainte, ci unul mult mai spalacit si sarmos si as vrea sa stiu daca e din cauza dozei de pe neck. Un prieten de al meu imi spune ca ar fi din cauza gatului care nu a mai putut fi reparat in totalitate dar eu refuz sa cred ca tonul ei e alterat din cauza unei mici deformari(denivelari) la baza fretboardului. Asadar, once again, help!

Edited by Bratlord
Link to comment
Share on other sites

inainte de reparatii avea doza de pe neck cu magnetzii in jos

Magneții sunt simetrici, e indiferent cã îi pui cu N sau S în sus în contextul unei singure doze, dar... Dacã ai schimbat polaritatea magneților e normal sã sune complet diferit pentru cã acum semnalul dozelor e în antifazã. Ca sã nu mai demontezi doza poți inversa doar firele care vin din ea ºi sã speri cã nu vei avea probleme cu zgomotul.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Îmi cer scuze, n-am avut timp sã fiu suficient de specific data trecutã. Când am spus "în contextul unei singure doze" m-am referit

- la single coil

- la humbucker: dacã se schimbã polaritatea magneților din ambele doze constituente (fie cã sunt 1, 2 sau 12). Altfel înceteazã a mai fi humbucker. Desigur dacã e doar un singur magnet nu poți inversa doar jumãtate din el.

 

De asemenea eu mã refeream la "jos" ºi "sus" în direcția perpendicularã pe "fața" chitarei. Ceea ce descrii tu e "rotirea" dozei ºi e evident cã sunã diferit pentru cã nu e simetricã doza, una din "jumãtãți" e mai aproape de corzi.

 

Deci Bratlord, pânã la urmã cum e, cum era înainte ºi cum sunt acum? La ce te-ai referit când ai spus cã "avea doza de pe neck cu magnetzii in jos"?

Link to comment
Share on other sites

Acu vreo luna am luat o chitara marca Cimar, made in Japan, model LP, la un pret de nimic. In momentul in care am cablat-o la ampul meu(un marshall Avt 50x) am observat ca suna foarte bine, avea un ton oarecum prezent in medii dar in acelasi timp foarte war si lp like. Din nefericire nu am reusit sa ma bucur prea mult de ea si in urma unui mic accident ii s-a crapat fretboardu si a trebuit dusa la reparat. Tipul la care am dat-o mi-a lipit fretboardul inapoi si mi-a facut si un fine touch, insa am observat ca, de cand a avut acest accident, tonul ei este mai spalacit si mai lipsit de prezenta. De ce? Help me on this one, please!

P.S. Mentionez ca inainte de reparatii avea doza de pe neck cu magnetzii in jos

 

S-au scimbat corzile ?

 

sunet mai deschis

 

corzi noi

 

distanta mai mare intre doza si corzi

 

doze in antifaza

 

o schimbare in legeturile firelor de la doza daca au mai multe fire dar nu cred ca este cazul .

 

condensator de la filtru lipsa sau capacitate mai mica

 

Te maiduci la domnul Hariga si ii explici ce si cum..eventual i-ti arata si Gibsonul ..sa incerci pe statia VOX si sa compari sunetul .

 

Personal ma gandesc la corzi noi si la distanta mai mare coarda/doza.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bratlord
Îmi cer scuze, n-am avut timp sã fiu suficient de specific data trecutã. Când am spus "în contextul unei singure doze" m-am referit

- la single coil

- la humbucker: dacã se schimbã polaritatea magneților din ambele doze constituente (fie cã sunt 1, 2 sau 12). Altfel înceteazã a mai fi humbucker. Desigur dacã e doar un singur magnet nu poți inversa doar jumãtate din el.

 

De asemenea eu mã refeream la "jos" ºi "sus" în direcția perpendicularã pe "fața" chitarei. Ceea ce descrii tu e "rotirea" dozei ºi e evident cã sunã diferit pentru cã nu e simetricã doza, una din "jumãtãți" e mai aproape de corzi.

 

Deci Bratlord, pânã la urmã cum e, cum era înainte ºi cum sunt acum? La ce te-ai referit când ai spus cã "avea doza de pe neck cu magnetzii in jos"?

 

Deci, inainte doza era in pozitia in care e doza de pe telecasterul de mai sus. Acum e invers.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bratlord
S-au scimbat corzile ?

 

sunet mai deschis

 

corzi noi

 

distanta mai mare intre doza si corzi

 

doze in antifaza

 

o schimbare in legeturile firelor de la doza daca au mai multe fire dar nu cred ca este cazul .

 

condensator de la filtru lipsa sau capacitate mai mica

 

Te maiduci la domnul Hariga si ii explici ce si cum..eventual i-ti arata si Gibsonul ..sa incerci pe statia VOX si sa compari sunetul .

 

Personal ma gandesc la corzi noi si la distanta mai mare coarda/doza.

Am pus corzi noi, de diametru mai mare (0.10), in prima faza o sa incerc sa mai inaltz doza sa fie mai aproape de coarde. Doze in antifaza nu stiu exact ce inseamna :lol:

 

Daca e vorba despre o doza dubla fara capac metalic (care prezinta un singur rand de poles), nu conteaza daca e invers, dar altfel se aude o diferenta. Si inainte sa primesc o serie de link-uri Wikipedia despre psihoacustica si prejudecati cognitive, asta e si un lucru confirmat explicit de Jason Lollar intr-o serie de mesaje email pe subiectul asta.

 

micawber2.jpg

 

Mai conteaza si distanta intre doza si corzi, bineinteles. Poate doar asta e problema.

 

exact asa era asezata initial doza de pe nec si e de acelasi tip cu cea din poza.

 

Atunci mi-am rãcit gura degeaba :) dar e uºor de remediat, trebuie sã dai jos corzile ºi douã sau 4 ºuruburi.

 

Thank you, am sa incerc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.