www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Stand-alone De Distors


Recommended Posts

Asa...de cand piata a inceput sa se diversifice cumva...ce ati alege intre:

 

-Boss Mt2

-Line 6 Tonecore Uber Metal

-Digitech DF7

-Marshall JH1

-Rocktron Metal Planet

-Rocktron Zombie

-MXR Dime Distortion

 

Tzelul pedalei e sa livreze un sunet de metal in zone Pantera - Machine Head - LaBrie, dar sa fie destul de versatila si pt kestii mai soft. In orice caz, primeaza sunetu de metal.

Din ce am mai citit, Uber Metal ar fi ceva ce a inceput sa fie f indragit in lumea metalelor..

Astept pareri pur obiective.

Si da, am cautat/citit cate ceva si prin forumu rgc.

Totusi, sunt kestii inca nediscutate, precum Digitech-ul DF7, Uber Metal-ul, Rocktroanele...

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

din cate am inteles de pe HC , sunetu pe care il scoti cu uber metal e super coios... dar e digitala si toti zic ca nu are prezentza :) eram kiar super entuziasmat cand am auzit-o prima oara, voiam sa o cumpar... dar banuiam ca ar fi digitala...am intrat pe harmony central si m-am convins

Link to comment
Share on other sites

Nu vei scoate fix tonul ala din o pedala. Trebuie sa fi naiv sa crezi asta.

Probabil ca MT2 sau JH1 o sa urle publicul ...

Restul sunt prea obscure sau inutilizabile(DF7 ce nu e tocmai convingatoare - incearca sa faca prea multe lucruri si nu reuseste decat intr-o mica masura)

De Rocktron Metal Planet si Rocktron Zombie nu stiu nimic...

Link to comment
Share on other sites

Guest MieZu

din cate am inteles de pe HC , sunetu pe care il scoti cu uber metal e super coios... dar e digitala si toti zic ca nu are prezentza :) eram kiar super entuziasmat cand am auzit-o prima oara, voiam sa o cumpar... dar banuiam ca ar fi digitala...am intrat pe harmony central si m-am convins

Dude.. mergi la un concert Altar, sa auzi acolo cum suna Line6-ul :)

E rock'n roll pedala aia de distors!!!

MieZu

Link to comment
Share on other sites

Foarte apreciate interventiile voastre. Mersi.

Intr-adevar, Uber Metal-ul pare a fi o foarte buna alegere al momentu asta, kiar daca, asa cum zice si Cosu, orice pedala folosita in concerte, acasa sau oriunde, tre sa fie bagata printr-um amp pe masura pt a da forma si culoare sunetului. Cel putin asta se foloseste la inregistrarea unor sample-uri in scop de marketing si probabil d-aia suna cum suna iar cand o probam noi in vreun magazin, suna k naiba.

Ma rog, astea ar fi detalii, pt ca daca e sa aiba potential, o pedala poate sa sune cat de cat bine oricum.

Vizavi de lista propusa de mine, am probat cam tot, in afara de MXR Dime, de care se zice ca reproduce sunetu lui Dime (greu de crezut, dar ma rog...) si Line6 Uber Metal.

Marshall-ul JH1 m-a dezamagit. Mi-a fost propus de un metal-head inrait, care-mi tot zicea ca-ti zapaceste sangele-n cap. Am gasit-o la M&C pt 2,5 mil (f ieftina totusi), am cerut sa o probez pe cea mai ieftina kitara si cel mai jaf amp...le aveau deja pregatite, si rezultatu a fost ..ceva cu mult bas..as fi putut sa cant un ACDC cred, poate ceva Metallica, in orice caz, in 15 minute de reglaje, nu am putut s-o fac sa tipe..poate ma lasase inspiratia..

Am probat si un MT2, care a fi putut sa fie o alegere din prima..mi-a placut, poti sa faci multe cu ea..dar am zis sa mai cercetez piata.

De Rocktroane..am inteles ca-s folosite de Megadeth (nush daca ac. modele) si intr-adevar, scot acest suntet a lu Mustaine..si cam atat..la fel, pe o kitara de 2 mil si un amp amarat..recomandata totusi pt fanii Megadeth.

Am ajuns si la DF7.. blamata de unii ca vrea sa faca multe da nu reuseste, pt stupidul motiv ca haleshte baterii sau pt ca e digitala si apreciata de altii pt ca e f. versatila...io ce sa zic, am probat-o si... pot sa zic ca mi-a placut. Cu putin studiu de caz, creq ca se pot scoate multe din pedala asta. Mulaju dupa MT2 suna destul de bine, la fel si TubeScream-ul Ibanez. Si d-aia as vrea cateva impresii vizavi de pedala asta, de la cei care o au, pe care au cantat ceva timp pe ea, si nu numai metale, poate si un BB King sau un Satriani... Pt ca acum la mom. asta, oscilez intre un Line6, la care ma incanta Gate-Noise-ul si un DF7, care poate fi cumva comparata cu un proc mai micutz..zic io..

Parerea mea finala, e ca nu poti face o alegere buna din moment ce nu avem un magazin care sa fie asa de aprovizionat cu scule incat sa faci o comparatie pur obiectiva, pe aceeasi kitara si acelasi amp.

Mai astept in continuare pareri, pt ca nu strica.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ca (fost)posesor de MXR Doubleshot tin sa iti spun ca sculele facute de baieti sunt nemaipomenite, in zona lor de pret. Doubleshot-ul este o pedala cu doua canale de distortion (primul cica e chiar Dime Distortion) iar al doilea este unul mai vintage (undeva pe la Distortion+ poate cu mai putin gain). Eu personal recomand atat pedala asta (mai ales ca are 2 canale, deci fiind foarte versatila). Ca ton e peste MT2, avand un sunet mai cald, mai prezent.

 

Totusi, nu uita ca fara o chitara si un amp pe masura nu o sa obtii niciodata tonurile alea "de vis". Degeaba incerci pedalele pe niste scule nasoale, fiindca nu o sa iti dai seama de sunetul lor adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Pai e de inteles ca ce suna cat de cat bine pe nishte scule nasoale o sa sune bine sau f bine pe o kitara faina si un amp beton. Asa daca mister vanzator de instrumente muzicale iti baga sub nas o pedala pe nush ce Fender sau Jackson, dotate cu humbuckere si un amp pe lampi, da-ti seama ca nu mai stii de unde vine sunetu ala beton... Io am o copie Fender si un Peavey de 50W de acu cativa zeci de ani..deci kiar nu ma incalzeste ce fel suna pe un amp pe lampi...vreau sa stiu cum suna pe cel mai de jos suport. Ca mai departe e lesne de inteles ce fel o sa sune...

Link to comment
Share on other sites

Guest neshi3

deci daca nu trebuie ales dintre pedalele de mai sus.. :) as alege un Boss Heavy-Metal 2 :) suna ecact ca pantera si motorhead... si daca te chinui un pic poti sa scoti din ea si sunetul soft de santana :)

 

:( poate sa faca orice aproape B))

 

eu o recomand ;) pacat ca se gaseste greu :o

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.