www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferena dintre un cablu proel si unu facut de moi


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Eu mi-am facut un cablu dar cam paraie (chitara - calculator). Are vre-o 4 m si e bine izolat. P.S. De la chitara nu paraie ca e pe doza humbucker si in plus pe amp suna f bine. Ce diferenta poate face un cablu proel?

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

stiam ca proel sunt cele mai bune cabluri , oricum nu e de cablu cat e de mufele proel sunt cele mai bune... la muzica sus au numai varianta aurita .. un strat de aur ffff subtire care in cateva luni se duce si e pus practic degeaba... ideea e ca te poti baza pe ele ca sunt facute profi si cand canti unei gagici nu -ti bazaie de parca ai fi facut "partz" :) (kidin:p)

Link to comment
Share on other sites

lol. aici gresesti, caracatito :). cablul proel in sine e bun, dar tocmai mufele is problema. si nu e ca is aurite, ca aia e vopsea. mufele se strica cel mai repede, adica in interior, nu sunt lipite calumea si daca tragi un pic mai tare de el, sau calci pe el si iti sare din chitara, atunci fii sigur ca s-a rupt :).

va sfatuiesc sa va duceti jos la mihai ionescu cu un cablu sa il faceti acolo (omu va pune mufe adevarate :(), sau sa cumparati niste jackuri de la el si le faceti acasa cu un pistol de lipit.

Cabluri mai sunt si la Fender, dar si alea au mufele proaste :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
lol. aici gresesti, caracatito :). cablul proel in sine e bun, dar tocmai mufele is problema. si nu e ca is aurite, ca aia e vopsea. mufele se strica cel mai repede, adica in interior, nu sunt lipite calumea si daca tragi un pic mai tare de el, sau calci pe el si iti sare din chitara, atunci fii sigur ca s-a rupt :).

va sfatuiesc sa va duceti jos la mihai ionescu cu un cablu sa il faceti acolo (omu va pune mufe adevarate B)), sau sa cumparati niste jackuri de la el si le faceti acasa cu un pistol de lipit.

Cabluri mai sunt si la Fender, dar si alea au mufele proaste :)

 

Baieti, din experienta personala si vorbele altora, am ajuns la concluza ca proel fac printre cele mai proaste scule care exista. Singuru lucru care mi-a placut d ela ei au fost husele :( Un cablu care paraie iti va strica ampul, asta e cert. Fender sunt cabluri bune.

 

Tineti minte: nu va permiteti sa va cumparati lucruri ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa moara necredinciosul de Cosmin :)

 

Cablul cel vechi - Cordial CSK112 cu conectori Cordial

Cablul cel nou - Cordial CGK122 cu conecotri Neutrik

 

Mi s-a confirmat ca CGK122 e mai bun decat Monster.

 

Btw, eu vb de 6.5 lei/m de cablu + conectorii cam 16 lei bucata.

cablul_ala_vechi.wav

cablul_ala_nou.wav

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

ba voi vorbiti serios? CUM SA TE IMPIEDICI DE EL? deci n ai cum daca ai cap pe umeri n ai cum sa te impiedici credeti ca alea s facute pt toti impiedicatii (ca sa nu zic prosti) , eu m as preocupa mai mult daca ar fi sa ma impiedic de scula care o tin pe mine decat de un jeg de cablu la 300-400 mii

alea fender nu arata a cabluri ... sunt izolate cu plastic nu cu,cauciuc ca la proel

 

 

si daca se rupe ce ? n aveti pistol de lipit? va dau eu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Man, am vazut si profesionisti impiedicandu-se de cabluri. Cat de mult rezista un cablu este influentat si de cat de multi te joci cu el si daca il calci, nu neaparat daca te impiedici de el. Oricum, proel nu intra in discutie pentru profesional.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.