www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Magazin Online Unde Se Trimite Prin Posta ?:d


SfantuJimmy
 Share

Recommended Posts

eh...dupa cum spune si titlul ...As vrea sa stiu daca nu exista vreun Magazin Online care sa trimita produesele prin posta.

As vrea sa imi iau un Marshall Ms-2 si numi prea place ideaa sa dau 40 de lei pe transport pt ca ar fi mai mult de 30% din valoare produsului si nu merita...

Daca stie cineva il rog sa-mi zica.

 

Mersi,

Gabi

Link to comment
Share on other sites

Probabil e din cauza lipsei unui serviciu de door-to-door pe care sa te poti baza.

Serviciile de curierat iau produsul de la usa vanzatorului si ti-l aduc tie tot la usa. Inseamna ca ei se agita mult mai putin pentru un client si tu nu trebuie sa mergi cu aviziul la posta.

Cred ca mai trebuie adaugata si reputatia proasta a postei: pachete intarziate/pierdute, angajati acri, etc ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Doar o mica avertizare deespre "posta" Romana.

 

Acum vreun an am comandat un CD Limited Edition, semnat de Arjen Lucassen si Lori Linstruth. L-am asteptat cu sufletul la gura (lol) vreo 2 saptamani, si cand a venit, postarita l-a aruncat peste gard si a spart cutia semnata, asta dupa ce a incercat sa-l indese in cutia postala.

 

Sa nu se mai mire nimeni ca vin chestiile stricate prin posta.

Link to comment
Share on other sites

legat de POSTA ROMANA...

 

eu primesc in fiecare luna din USA(!!!) CD-uri promotionale pentru emisiunea mea de la radio lynx... Atentie ! vin fara nici un fel de carcasa de plastic sau din aceea de carton gros(tip digipack) ! si NU AM AVUT NICI UN FEL DE PROBLEMA !!!

 

va dau un sfat... faceti ca mine si pentru anumite tipuri de colete sau scrisori, lasati o adresa de POST RESTANT. eu asa procedez, pt. ca nu am mutatie si nici viza de flotant de Bucuresti. in felul asta, coletul sau scrisoarea ajunge la posta si tu te duci si o ridici pe baza actului de identitate... simplu. FOARTE MARE ATENTIE ! TREBUIE NEAPARAT ca expeditorul sa scrie numele vostru EXACT asa cum apare in actul de identitate ! NU ALTFEL ! in caz contrar o sa aveti probleme la ridicare. daca nu dati cat mai multe date exacte expeditorului, o sa fie mai greu sa va parvina coletul... MAI ALES CAND VINE VORBA DE POST RESTANT ! in acest caz NU PRIMITI INSTIINTARE LA DOMICILIU !

 

ca sa nu aveti probleme, dati adresa si codul postal al celui mai apropiat oficiu de posta cu serviciu de coletarie din zona in care stati...

 

am primit pana acum peste 150 de plicuri si colete din toata tara si din strainatate. in felul asta evitati sa aveti parte de prostia vreunui factor postal care incearca sa bage in cutia postala un plic care in mod evident nu poate sa incapa in ea fara probleme...

 

NU SPUN CA NU AM AVUT SI EU ANUMITE PROBLEME cu Posta Romana. oricum au fost foarte, foarte putine. din cate stiu eu nu exista sistem perfect de posta in lume ! dupa cum am avut mult mai multe probleme cu firmele de curierat... de aceea evit sa lucrez cu ele si prefer posta.

 

ca un sfat... de la un om care a trimis sute de colete pana acum... daca faceti un pachet conform regulilor normale de ambalare si nu va zgarciti la capitolul ambalaj si protectia continutului... atunci nu o sa aveti probleme... nici o firma de curierat si nici un serviciu de posta din lumea asta NU GARANTEAZA integritatea unui colet daca el este prost facut si continutul nu este corect protejat ! pe de alta parte, posta si firmele de curierat au si optiuni speciale de transport, un pic mai scumpe, pentru preluarea si transportarea obiectelor fragile ! sa ne intelegem clar... nu prea poti sa ai pretentia sa ti se transporte in stare perfecta o chitara daca ea este prost ambalata, neprotejata, mai ales daca optezi pentru pretul minim de expediere... nu poti sa ai pretentia sa ti se asigure serviciile aferente unui tarif pentru obiecte fragile la doar jumatate sau un sfert din pretul normal pentru un asemenea serviciu !!!

 

ideea e clara... te zgarcesti la pret sau la modul de ambalare... atunci nu prea ai de ce sa comentezi...

 

DAR, DACA AI PLATIT UN PRET CORECT SI AI PRIMIT SERVICII DE PROASTA CALITATE, singura optiune este SA MERGI LA OPC !!! fara nici un fel de retinere ! si mai ales sa faci o reclamatie imediat si la dirigintele oficiului postal de care apartine zona in care locuiesti.

 

si un ultim detaliu. daca gasiti o firma de scule ce vinde online, contactati-i pe cei de acolo si discutati cu ei optiunile de transport. eu asa procedez de fiecare data. Mai ales cand vine vorba de cumparaturi pe EBAY... dar nu numai !

 

sper sa va fie de folos ce v-am spus...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.